Zatrzymanie samochodu w sprawie karnej

Pytanie:

"Kupiłem rozbity samochód z komisu. Poniosłem duże koszty związane z jego naprawą. Przy zakupie sprawdzałem jego stan prawny. Dowód rejestracyjny i książka pojazdu nie zawierały żadnych wpisów, ponadto sprawdziłem jeszcze w rejestrze zastawów - samochód nie figurował tam jako przedmiot zastawu. Po kilku miesiącach okazało się, że na samochód wzięto kredyt i Policja zatrzymała go jako dowód przestępstwa dla potrzeb sprawy karnej Czy samochód ten zatrzymano zgodnie z prawem? Czy mam go szansę odzyskać. biorąc pod uwagę, że kupiłem go w dobrej wierze o niczym nie wiedząc?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie samochodu w sprawie karnej

W myśl art. 217 kodeksu postępowania karnego, rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. Przedmioty zatrzymane należy po dokonaniu oględzin, sporządzeniu spisu i opisu zabrać albo oddać na przechowanie osobie godnej zaufania z zaznaczeniem obowiązku przedstawienia na każde żądanie organu prowadzącego postępowanie. Osobom zainteresowanym należy natychmiast wręczyć pokwitowanie stwierdzające, jakie przedmioty i przez kogo zostały zatrzymane.

Ustawa przewiduje też, że protokół zatrzymania rzeczy lub przeszukania powinien, oprócz standardowych wymogów formalnych, zawierać oznaczenie sprawy, z którą zatrzymanie rzeczy lub przeszukanie ma związek, oraz podanie dokładnej godziny rozpoczęcia i zakończenia czynności, dokładną listę zatrzymanych rzeczy i w miarę potrzeby ich opis, a nadto wskazanie polecenia sądu lub prokuratora. Co istotne, zatrzymane rzeczy należy zwrócić osobie uprawnionej niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika