Zażalenie na odmowę zwlonienia z kosztów sądowych

Pytanie:

"Sąd rodzinny odrzucił wniosek uczestniczki o zwolnienie z kosztów sądowych i jako uczestnik tego postępowania otrzymałem postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem. Adwokat uczestniczki podobno napisał zażalenie w tej sprawie. Osobiście popieram wniosek uczestniczki o zwolnienie z kosztów sądowych, wspomniałem już o tym wątku w apelacji, ponieważ zakończyło się postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Zastanawiam się, czy pisać własne zażalenie, czy czekać na treść zażalenia uczestniczki i odnieść się do tego zażalenia bezpośrednio do sądu II instancji, o ile uznam, że adwokat pominął jakiś ważny argument dla rozstrzygnięcia sprawy. Jaka jest w tej sytuacji różnica między własnym zażaleniem, a odpowiedzią na zażalenie adwokata innej strony? Jakie działanie wydaje się skuteczniejsze w dążeniu do zwolnienia z kosztów sądowych? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na odmowę zwlonienia z kosztów sądowych

Zgodnie z art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie. Przed odebraniem przyrzeczenia należy pouczyć osobę ubiegającą się o zwolnienie od kosztów sądowych o skutkach złożenia przyrzeczenia niezgodnego ze rzeczywistym stanem faktycznym. Wniosek o zwolnienie od kosztów strony reprezentowanej przez adwokata lub radcę prawnego złożony bez dołączenia oświadczenia, o którym mowa powyżej, przewodniczący zwraca bez wzywania o uzupełnienie braków formalnych wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.
Zwolnienie od kosztów sądowych jest prawem ściśle związanym z osobą ubiegającą się, i tylko jej przysługują wszelkie środki związane do dochodzenia niniejszego prawa.
W przypadku odrzucenia wniosku strony o zwolnienie od kosztów sądowych, strona (mająca w tym interes prawny) może się odwołać od niniejszego postanowienia. Wnoszący zażalenie może mieć interes w zaskarżeniu orzeczenia, gdy nie uwzględnia ono jego żądania w całości lub gdy orzeczenie nie zapewnia mu wszystkich tych korzyści, jakich można było spodziewać się w danej sytuacji. Sąd nie może odrzucić zażalenia z powodu braku interesu prawnego w zaskarżeniu, jeżeli zostanie ono wniesione przez legitymowany do tego w konkretnym wypadku podmiot.
W zwiÄ…zku z powyższym, nie ma Pan legitymacji do wniesienia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu wniosku o zwolnienie od kosztów sÄ…dowych dotyczÄ…cego innej osoby, gdyż nie ma Pan interesu prawnego. W przypadku próby wniesienia niniejszego Å›rodka odwoÅ‚awczego przez Pana, sÄ…d odrzuci niniejsze zażalenie z powodu braku legitymacji do jego wniesienia.
W przedmiotowej sytuacji proponujemy czekać na wynik wniesienia zażalenia przez pełnomocnika uczestniczki i jedynie wówczas może Pan dopomóc poradą, bądź pomysłem na korzystne wyjście z sytuacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika