Zezwolenie na alkohol

Pytanie:

Chcemy otworzyć sklep z alkoholami pow. 18%, pon. 18%, piwo, wino. Ile kosztują poszczególne koncesje na alkohol, jeśli chce się prowadzić sprzedaż detaliczną w sklepie?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.4.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na alkohol

Przedsiębiorca rozpoczynający sprzedaż detaliczną alkoholu wnosi opłatę na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:

  1. 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa, 
  2. 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), 
  3. 2 100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu. 

W przyszłości wnosi się opłatę roczną za sprzedaż alkoholu w roku poprzednim (po złożeniu, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.) jeżeli wartość sprzedaży przekroczyła:

  1. 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa - w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim, 
  2. 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) - w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim, 
  3. 77 000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu - w wysokości 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. 

Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła tych wartości wnoszą opłatę w wysokości jak przy rozpoczęciu działalności.

Opłata roczna wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego. W roku kalendarzowym, w którym kończy się zezwolenie lub się je nabywa opłatę roczną wnosi się w wysokości proporcjonalnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: