Zgoda na wydanie paszportu małoletniemu

Pytanie:

"Do jakiego Sądu należy złożyć wniosek o zgodę na wydanie paszportu dla małoletniego? Co należy zawrzeć w takim wniosku? Ojciec dziecka (4-letniego) nie ma odebranych praw rodzicielskich. Nieformalna separacja rodziców trwa 2 lata. Ojciec nie utrzymuje z dzieckiem ani jego matką żadnych kontaktów, alimenty ściągane są przez komornika. Nie ma szans na wydanie zgody przez ojca na paszport. W tym roku matka wraz z dzieckiem ma możliwość wyjechać na wakacje za granicę do bliskich znajomych. Zaznaczam, że matka ma w Polsce stałą pracę, a dziecko chodzi do przedszkola. Jakie argumenty najlepiej trafią do Sądu?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na wydanie paszportu małoletniemu

Wniosek o pozbawienie drugiego z rodziców prawa decydowania w sprawie wydania paszportu dla dziecka powinien zostać wniesiony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka sądu opiekuńczego - sądu dla nieletnich (odpowiedniego wydziału sądu rejonowego). Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w trybie postępowania nieprocesowego, a więc jego wszczęcie następuje na podstawie złożonego wniosku podmiotu uprawnianego (a nie pozwu, jak w trybie procesowym). Wniosek powinien zawierać wszelkie wymagania formalne stawiane pismom procesowym. Więcej na tema pism procesowych i wniosków można przeczytać w poradzie: Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika