Odpowiedź prawnika: Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej
Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy, w przypadku zmiany okoliczności, może zmienić zawarte w wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania (art. 106 kro). Elementy składające się na władzę rodzicielską podlegają czasowym zmianom, stąd też ustawodawca przewidział możliwość zmiany takich orzeczeń w zakresie dotyczącym władzy rodzicielskiej. Podstawą procesową zmiany orzeczeń będzie przepis art. 577 kpc, stanowiący, że sąd opiekuńczy może zmienić swoje postanowienie nawet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Dopuszczalność zmiany ostatnio zapadłego orzeczenia uzależniona jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek: dobra dziecka i zmiany okoliczności. Sąd w postępowaniu wszczętym na skutek wniosku uczestnika, będzie więc brał pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Na marginesie można wskazać, że wielokrotnie Sąd Najwyższy podkreślał wagę osobistej styczności małoletniego dziecka z obojgiem rodziców. Wobec powyższego bardzo trudnym może się okazać udowodnienie, że dalsze ograniczenie władzy będzie miało pozytywny skutek dla dobra wspólnych dzieci. Okolicznością popierającą takie twierdzenie mogła by być np. opinia psychologa wskazująca, że dalsze ograniczenie bądź też całkowite pozbawienie możliwości kontaktowania się matki z dziećmi będzie dla nich lepsze niż sporadyczne wizyty matki. Od uznania sądu bowiem zależeć będzie, czy tak daleko idące ograniczenie w kontaktach matki z dziećmi jest podyktowane dobrem dzieci. Sąd w takim przypadku może określić inny sposób kontaktowania się matki z dziećmi, korzystny dla dzieci. Sama okoliczność nie płacenia alimentów nie ma wpływu na podstawy ograniczenia władzy matki.

Postępowanie o roszczenia alimentacyjne należy do trybu postępowania procesowego natomiast postępowanie o zmianę orzeczenia sądu dotyczącą opieki nad dziećmi jest postępowaniem nieprocesowym - okoliczność ta wyłącza możliwość wspólnego rozpoznania spraw w jednym postępowaniu.
W zakresie problematyki ograniczenia władzy rodzicielskiej prosimy także o zapoznanie się z artykułem Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
