Zwrot nadpłaty - bezpodstawne wzbogacenie

Pytanie:

"Z firmowego rachunku został wykonany przelew do osoby fizycznej - przelew tytułem zwrotu za reklamowany towar. Jednak kwota przelewu pomyłkowo została dokonana na większą kwotę (900zł). Po zauważeniu błędu przekazano odbiorcy przelewu informację o w/w błędzie z prośbą o zwrot nadpłaty telefonicznie, pocztą elektroniczną, listownie. Dalej brak reakcji. Jakie powinny być kolejne nasze działania?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot nadpłaty - bezpodstawne wzbogacenie

Wskazany w pytaniu przypadek stanowi klasyczny przykład nienależnego świadczenia opisanego w kc w przepisie art. 410 § 2 - świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nie byliście Państwo zobowiązani do dokonania świadczenia w takiej kwocie - została dokonana więc nadpłata. W związku z powyższym możecie się Państwo domagać jej zwrotu.

Wprawdzie już w aktualnym stanie istnieje podstawa do tego aby skierować sprawę do sądu, sugerujemy wystosowanie do bezpodstawnie wzbogaconego (osoby fizycznej, na rzecz której nastąpiła zapłata) tzw. ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty z informacją, iż w przypadku nie dokonania wpłaty w terminie wskazanym w wezwaniu (przykładowo trzy dni od dnia otrzymania pisma) zostanie skierowany do sądu pozew o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia. Bardzo często w praktyce zdarza się tak, że informacja taka działa na dłużników mobilizująco, wobec konieczności ponoszenia większych kosztów, związanych z prowadzonym postępowaniem sądowym. Pismo należy wysłać listem poleconym (może być wysłane za potwierdzeniem odbioru). Jeśli jednak to nie poskutkuje, jedyną możliwością będzie skierowanie do sądu cywilnego pozwu o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia. Postępowanie nie będzie jednak toczyć się w trybie uproszczonym, lecz w trybie postępowania zwykłego - niedopuszczalne jest więc skierowanie do sądu pozwu na formularzu. W sprawie zostanie wydany wyrok, w którym sąd orzeknie także o wysokości odsetek do jakich uiszczenia będzie zobowiązany pozwany.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika