18.9.2008
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
- Rozpoczęty rok szkolny będzie okresem spokojnej pracy i przygotowań do stopniowego wprowadzania od roku 2009/10 ważnych i bardzo potrzebnych zmian - krok po kroku, rok po roku. - powiedziała Minister Hall przedstawiając informację rządu na temat oświaty w czasie 22. posiedzenia Sejmu 17 września 2008 r.
Dokument zaprezentowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiera szczegółowe informacje na temat działań ministerstwa m.in. w następujących obszarach: wzmocnienia pozycji zawodowej nauczyciela, upowszechnienia wychowania przedszkolnego, obniżenia wieku szkolnego, zmian podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, poprawy jakości kształcenia zawodowego, zaspokajania specjalnych potrzeb edukacyjnych, otwarcia polskiego systemu edukacji na świat, odbiurokratyzowania nadzoru pedagogicznego i jasnego rozdział zadań między organy prowadzące szkoły oraz organy sprawujące nadzór pedagogiczny.

Podwyżki dla nauczycieli
Jak podkreśliła Minister jednym z najważniejszych zadań dla powodzenia reformy systemu oświaty jest wzmocnienie pozycji zawodowej nauczycieli, poprawa warunków ich pracy, wsparcie w realizacji trudnej misji, którą codziennie wypełniają. W 2008 r. zaplanowano wzrost wynagrodzeń o 10 proc. w stosunku do planowanych przez poprzedni Rząd 3 proc. podwyżek. Pod koniec przyszłego roku nauczyciel stażysta będzie zarabiał o ponad 500 złotych więcej miesięcznie, a dyplomowany o prawie 400 złotych. W 2010 roku proponowana skala podwyżek jest podobna. - Zakładamy systematyczną poprawę dla wszystkich, ale zwracamy szczególną uwagę na finansowe zachęcenie młodych ludzi do wyboru tego zawodu, stąd zabiegi zmierzające do podwyższenia płac nauczycieli na początku drogi zawodowej - powiedziała Minister Hall.
Czas pracy nauczycieli
MEN przygotowało projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dotyczący czasu pracy nauczycieli. Zaproponowano m.in. wprowadzenie przepisu zobowiązującego nauczycieli do rejestrowania czasu pracy, także jeśli jest to praca wykonywana poza godzinami lekcji, ale wynikająca ze statutowych zobowiązań szkoły, stopniową zmianę proporcji między czasem pracy nauczyciela, przeznaczonym na realizację obowiązkowego wymiaru zajęć, a czasem pracy przeznaczonym na wykonywanie pozostałych zadań, a także zróżnicowanie nauczycielskiego pensum w zależności od wieku uczniów, z którymi nauczyciel pracuje. Proces ten proponuje się rozłożyć na cztery lata. - Chcemy od szkół i nauczycieli wymagać nieco więcej, trochę inaczej, ale także coraz lepiej za to płacić- dadała szefowa resortu edukacji.
Konsultacje ze związkami zawodowymi
Minister Hall podkreśliła, że Rząd prowadzi dialog społeczny, o czym świadczy cykl spotkań i konsultacji ze związkami zawodowymi. W ciągu trzech i pół miesiąca obyło się już 11 takich spotkań. Przedmiotem dialogu ze związkami są także nauczycielskie emerytury. Zgodnie o oceną ekspertów medycyny pracy brak jest wyraźnych przeciwwskazań medycznych do tego, aby kontynuować pracę nauczyciela do wieku emerytalnego. Wprawdzie nauczyciele mają wysokie poczucie stresu, jednak w świetle badań negatywne skutki tego stresu są słabsze niż w innych grupach zawodowych. Trudną sytuację nauczycieli należy rozwiązać inaczej niż poprzez wcześniejsze emerytury i zakwalifikowanie pracy nauczycieli jako pracy o szczególnym charakterze. Potrzebna jest oferta pakietowa, obejmująca możliwość przekwalifikowania lub modyfikacji profilu zawodowego, a przede wszystkim poprawa warunków pracy nauczycieli. Środki publiczne, w tym budżetowe, oraz środki Europejskiego Funduszu Społecznego, mogą stanowić źródło finansowania szkoleń oraz specjalnych stypendiów dla nauczycieli zmieniających charakter ich pracy. Oferta ta może być wsparta systemem rekompensat, zwiększających kapitał początkowy nauczycieli, którzy nie zdecydują się, aby skorzystać z oferty aktywizacyjnej.
Edukacja małych dzieci
Jednym z głównych zamierzeń resortu edukacji, planowanych na lata 2009-2011 jest upowszechnienie edukacji małych dzieci, w tym zapewnienie wszystkim dzieciom pięcioletnim prawa do bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Obecnie w Polsce wychowaniem przedszkolnym objętych jest zaledwie 47 proc. dzieci w wieku 3-5 lat. To najniższy wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wśród krajów Unii Europejskiej. W ponad 500 gminach nie ma ani jednego przedszkola. W Ministerstwie zostały podjęte konkretne działania zmierzające do upowszechnienia wychowania przedszkolnego, m.in. uporządkowano przepisy dotyczących możliwości tworzenia i funkcjonowania różnych form edukacji przedszkolnej oraz wprowadzenia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5-letnich. Od 1 września 2009 r. dzieci w wieku 5 lat będą miały prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego. Od 1 września 2010 roku dzieci w wieku 5 lat będą miały obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, a gmina - obowiązek zorganizowania bezpłatnego dowozu dzieci, jeżeli droga do najbliższego miejsca edukacji przedszkolnej będzie dłuższa niż trzy kilometry. Bieżący rok został w oświacie ogłoszony „Rokiem Przedszkolaka".

Potrzebujesz porady prawnej?
Podsumowanie konsultacji społecznych reformy polskiej szkoły
Ponad 226 tys. pobrań materiałów z dedykowanej strony internetowej, ponad 7 tys. uczestników 16 debat wojewódzkich, blisko 2 600 pisemnych opinii i propozycji zmian oraz 212 profesjonalnych recenzji - to tylko niektóre z wyników konsultacji społecznych projektu Reformy (...)
Bezpieczne stadiony. Konferencja prasowa szefa MSWiA
O działaniach Rządu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na polskich stadionach rozmawiali z dziennikarzami Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych - Pan Grzegorz Schetyna, Minister Sprawiedliwości - Pan Zbigniew Ćwiąkalski, Minister Sportu i Turystyki - Pan Mirosław Drzewiecki oraz Komendant (...)
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem. Ważny wyrok sądu: rażenie (...)
Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie jego priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród (...)
Jest termin pierwszego posiedzenia Sejmu
Zgodnie z konstytucją posłowie muszą się zebrać w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Bronisław Komorowski jest za jak najpóźniejszym konstytucyjnym terminem, czyli 8 listopada. Dodał, że ze strony liderów PO i PSL jest wola podtrzymania koalicji obu partii. Prezydent zaznaczył, (...)
Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?
Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)
Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 W poniedziałek, 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około (...)
Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej
Od 17 października w całym kraju rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będzie na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. (...)
Rusza szpital na Stadionie Narodowym
Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 ma prowadzić pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki (...)
Rząd przygotował pakiet antykryzysowy
Rząd przygotował pakiet antykryzysowy - "Prezentujemy dzisiaj odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom tam, gdzie jest to możliwe, zamykaniu zakładów, zmniejszaniu obrotów firm, zmniejszaniu przychodów poszczególnych (...)
Polska bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych
Trwają konsultacje programu Dostępność Plus Ponad 23 miliardy złotych ma trafić w latach 2018-2025 na inwestycje związane z dostępnością. Tak, by przestrzeń publiczna była przyjazna osobom o szczególnych potrzebach (np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, kobietom w ciąży). (...)
Euro powinno być przedmiotem dyskusji 28 października 2008 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęconej sytuacji gospodarczej. Po zakończeniu obrad Prezydent powiedział, że rozmowy koncentrowały się na środkach, które mają ochronić (...)
Będzie Pełnomocnik ds. Prezydencji w UE
Czym ma się zająć pełnomocnik rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej?Podczas posiedzenia 15 lipca br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika (...)
Zmiana statusu zawodowego nauczyciela?
Podwyżki dla nauczycieli, więcej czasu dla ucznia i mniej biurokracji Prawie 8 mld zł rząd przeznaczy na podwyżkę pensji dla nauczycieli. Przeciętne wynagrodzenie dla nauczyciela wchodzącego do zawodu wzrośnie nawet o 1 412 zł. Minister Edukacji i Nauki przedstawił oświatowym związkom zawodowym (...)
Jak doszło do nowelizacji przepisów oświatowych? Uchwalenie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich było wynikiem prac, w toku których Sejm łącznie rozpatrywał cztery projekty: Poselski (...)
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli W Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych (...)
Ułatwienia w edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, w dniu 12 marca br. została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzone przepisy stanowią rozwinięcie już istniejących regulacji, a ich celem jest ułatwienie kształcenia uczniów (...)
Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole
W jakich szkołach mogą być realizowane zajęcia wspomagające uczniów? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, (...)
Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września
Od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenia Minister podpisał dwa rozporządzenia: w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania (...)
Jak doszło do nowelizacji przepisów oświatowych? Uchwalenie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich było wynikiem prac, w toku których Sejm łącznie rozpatrywał cztery projekty: Poselski (...)
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli W Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych (...)
Ułatwienia w edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, w dniu 12 marca br. została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzone przepisy stanowią rozwinięcie już istniejących regulacji, a ich celem jest ułatwienie kształcenia uczniów (...)
Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole
W jakich szkołach mogą być realizowane zajęcia wspomagające uczniów? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, (...)
Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września
Od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenia Minister podpisał dwa rozporządzenia: w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania (...)
Początek roku szkolnego to czas, gdy pojawia się konieczność dopełnienia przez szkołę wielu obowiązków, w tym tych, które dotyczą przetwarzania danych osobowych. Temat ten co roku wzbudza ciekawość i pojawia się wiele pytań z nim związanych. Poznaj odpowiedzi (...)
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br.
Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III mają zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach (...)
Wsparcie dla uczniów z niepełnosprawnościami
Ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnościami będzie mogło skorzystać w nadchodzącym roku szkolnym 2020/2021 z dofinansowania na zakup podręczników, a także materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tegoroczny budżet programu to 18 mln zł. ##baner## Program rządowy W (...)
Bezpieczniej w nowym roku szkolnym
Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, uregulowanie ustawowo zasad instalowania w szkołach i placówkach monitoringu wizyjnego, zapewnienie pomieszczeń umożliwiających uczniom (...)
Nauka zdalna i hybrydowa dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Zmiany w funkcjonowaniu szkół od poniedziałku 19 października 2020 r. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczęszczają do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną będą mieli lekcje na odległość. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy (...)
Czym jest rada rodziców? W szkołach i placówkach oświatowych działają rady rodziców. Rada rodziców jest, nieposiadającym osobowości prawnej, organem szkoły niezależnym od dyrektora szkoły i rady pedagogicznej. Reprezentuje on ogół rodziców uczniów (...)
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021
Co nowego 1 września? We wtorek, 1 września br. ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpoczyna zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, (...)
Jak uzyskać zgodę na edukację domową?
Chcesz, aby twoje dziecko uczyło się w domu? Złóż wniosek o zgodę na edukację domową. Sprawdź, jak to zrobić. Czym jest edukacja domowa? Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. ##baner## Dyrektor (...)
Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 W poniedziałek, 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około (...)
Jak uruchamiane jest kształcenie w zawodzie?
W tym artykule przedstawiono kwestię uruchamiania kształcenia w zawodzie, w tym opinie wojewódzkich rad rynku pracy. Nowe szkolnictwo branżowe ma bazować przede wszystkim na współpracy z pracodawcami. Opinie wojewódzkich rad rynku pracy W (...)
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielom. Początkowo problematyka ta była uregulowana w sposób korzystniejszy, jednakże wraz z nowelizacją Karty Nauczyciela z dnia 15 lipca 2004 r. uprawnienie to uległo ograniczeniom. Komu przysługuje (...)
Zwolnienie nauczyciela - jakie kryteria brać pod uwagę?
Kryteria, według których dokonuje się wyboru jednego z nauczycieli do zwolnienia z pracy, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu. Wybór konkretnego nauczyciela powinien opierać się na kryteriach obiektywnych, jasnych, niedyskryminujących (...)
Kto może korzystać z indywidualnych zajęć i indywidualnego nauczania?
Elastyczne rozwiązania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi Uczniowie z niepełnosprawnościami bądź problemami zdrowotnymi mogą skorzystać z elastycznych form nauczania. Indywidualne zajęcia Uczniowie z niepełnosprawnościami kształceni są w oparciu o (...)
Jak polskie dzieci mogą korzystać z krajowej edukacji za granicą?
Edukacja polskich dzieci za granicą Ministerstwo Edukacji Narodowej dba o edukację dzieci Polaków przebywających za granicą. Stworzyło ono rozwiązania zapewniające polskim dzieciom naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej i innych przedmiotów (...)