Będzie gwarantowana cena węgla?

Będzie gwarantowana cena węgla?

Rząd zaproponował gwarantowaną cenę węgla po 1500 złotych za tonę

- "1500 zł to cena, po jakiej gminy otrzymają węgiel. Do tego dochodzą m.in. koszty transportu surowca. Cena 2 tys. zł za tonę dla odbiorców jest ceną maksymalną" - powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji w Otwocku.

Węgiel po cenie interwencyjnej będą mogły odbierać samorządy w bardzo różnych formach. Mogą to robić spółki komunalne, wskazane składy węglowe, gminy lub wspólnoty gmin, rolnicze grupy producenckie i prywatne składy. Jednak żaden z tych podmiotów nie będzie mógł odsprzedawać go po wyższych cenach. Zaproponowany model dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych rząd wypracował wspólnie z samorządami.

Porady prawne

- "Do tej pory taką współpracę zadeklarowało 1120 samorządów. To one są najbliżej mieszkańców. Taka forma dystrybucji może być najbardziej skuteczna" – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Tam, gdzie nie będą mogły uczestniczyć samorządy, tam mogą to robić podmioty prywatne lub składy węglowe. Wicepremier zapowiedział, że w tempie ekspresowym Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy węglowej wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia surowca przez gminę po cenie maksymalnej 2 tys. zł za tonę.

Dystrybucja węgla

- "Dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy już włączyli się do tej akcji. To pokazuje, że zdecydowana większość rozumie, że to jest nasza wspólna misja - rządu i samorządów" – podsumował wicepremier Jacek Sasin

 Wicepremier zapowiedział, że do końca roku do indywidualnych odbiorców trafi ponad 4,5 mln ton węgla. Spółki Skarbu Państwa do końca okresu opałowego sprowadzą 17 mln ton surowca.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika