25.4.2009
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
Prowadzę od kilku lat działalność gospodarczą – hurtownię części samochodowych. W czasie prowadzenia działalności nawiązałem stałą współpracę handlową z jednym z klientów. Początkowo mój kontrahent zamawiał nieznaczne ilości towarów, lecz z czasem ilość jak i wartość zamówień wzrastała. Klient przeważnie płacił – czasem z niewielkim opóźnieniem – za zamówiony towar; udzielałem mu kredytu kupieckiego. Pewnego dnia zamówił u mnie bardzo dużą partię towaru o wartości 300.000,00 zł. Wobec tak znacznej kwoty udzielonego kredytu kupieckiego, poprosiłem go o wystawienie weksla in blanco, dla zabezpieczenia mojej wierzytelności. Mimo wielokrotnych próśb i wezwań klient nie zapłacił za zakupiony towar. W związku z tym wystąpiłem do sądu na podstawie wystawionego weksla o wydanie nakazu zapłaty. Po nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności skierowałem sprawę do komornika. W toku egzekucji okazało się jednak, iż mój dłużnik nie posiada żadnego majątku – poza niewielkim domem na wsi stanowiącym jego własność. Niestety mimo wyznaczenia dwóch terminów licytacji, nie zgłosił sie żaden licytant. Podobno teraz pozostaje mi tylko przejęcie nieruchomości na własność. Jak to zrobić? W jaki sposób prowadzone jest takie postępowanie? Co z zamieszkałym w domu dłużnikiem? Czy przysługuje mu prawo do lokalu zastępczego? Kto ma mu taki lokal zapewnić?
Opinia prawna
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:-
Ustawa z dnia 17 listopada1964 roku - Kodeks postępowania cywilnego
-
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie
Przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela egzekwującego
Instytucję przejęcia na własność nieruchomości w przypadku braku licytantów podczas drugiej licytacji w toku postępowania egzekucyjnego reguluje przepis art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim:
Art. 984 § 1 Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia. W wypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.
§ 2. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.
§ 3. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.
Zgodnie z powołanym przepisem wierzyciel egzekwujący jest uprawniony do przejęcia nieruchomości, jeżeli do drugiej licytacji nie przystąpi żaden licytant. „Nie przystąpienie” nie jest jednoznaczne z nieobecnością, ale także z brakiem należytego umocowania pełnomocnika bądź też zgłoszeniem się osoby nieuprawnionej do udziału w licytacji.
Jeśli zajdzie powyższa okoliczność, przejęcie na własność przez wierzyciela może nastąpić za cenę nie niższą od 2/3 szacunkowej wartości nieruchomości. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć w ciągu tygodnia od dnia przeprowadzenia bezskutecznej licytacji. Termin ten liczy sie zgodnie z zasadami obliczania terminu określonym w przepisach Kodeksu cywilnego. Jeśli więc przykładowo bezskuteczna licytacja miała miejsce w środę – termin do złożenia takiego wniosku upłynie w czwartek w następny tygodniu. Wniosek taki powinien zostać złożony albo w formie pisemnej (musi spełniać wymagania pisma procesowego) albo ustnie do protokołu – zgodnie z ogólnymi przepisami kpc dotyczącymi czynności podejmowanych w toku postępowania egzekucyjnego (art. 760 § 1 kpc).
Kolejnym etapem nabycia własności nieruchomości przez wierzyciela jest tzw.

Potrzebujesz porady prawnej?
Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?
Zasadą postępowania egzekucyjnego jest, iż wszczyna się je na wniosek wierzyciela, który jest kierowany do komornika. Wniosek o wszczęcie egzekucji może być złożony zarówno w formie pisemnej jak i ustnej (do protokołu). We wniosku o wszczęcie egzekucji powinno być (...)
Wyjawienie majątku ma charakter pomocniczego środka egzekucji. Z cała pewnością nie prowadzi ono bezpośrednio do zaspokojenia wierzyciela. Posiada jednak inną cechę będącą w egzekucji sporą zaletą – dzięki przeprowadzeniu postępowania o wyjawienie majątku możliwe jest stworzenie (...)
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Jeżeli istnieje między małżonkami rozdzielność majątkowa, to czy masz powody obawiać się komornika? W systemie rozdzielności majątkowej istnieją jedynie dwa majątki: majątek osobisty żony i majątek osobisty męża, a zatem nie występuję w ogóle majątek wspólny. (...)
Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?
W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję celem zniesienia współwłasności, która w rzeczywistości jest tylko sposobem zniesienia współwłasności (...)
Sąd Najwyższy miał udzielić odpowiedzi na pytanie czy po zbyciu przez dłużnika zajętej nieruchomości dopuszczalne jest przyłączenie się innego wierzyciela do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko zbywcy, w sytuacji gdy czynność prawna, w wyniku której nastąpiło zbycie nieruchomości, (...)
Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja
Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak i nieruchomości. Następnie komornik zajmuje nieruchomość będącą w posiadaniu dłużnika (...)
Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?
Przeciwko komu może być prowadzona egzekucja przez zarząd przymusowy? Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji (...)
Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?
Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym (...)
Jak szybko zaspokoić się z nieruchomości - czyli uproszczona egzekucja z nieruchomości
Egzekucja z nieruchomości do długi, sformalizowany i kosztowny sposób egzekucji. Aby możliwie przyspieszyć egzekucję z nieruchomości, ustawodawca przewidział możliwość prowadzenia uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Jednak ten sposób egzekucji nie dotyczy wszystkich (...)
W jaki sposób jest wszczynana egzekucja z ruchomości? Tak jak w przypadku każdego innego sposobu prowadzenia egzekucji, także i w tym wypadku pierwszym krokiem jest oczywiście złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika. Wniosek o egzekucję z ruchomości należy złożyć komornikowi (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest egzekucją świadczeń pieniężnych i przeprowadza się ją w sposób typowy dla egzekucji świadczeń alimentacyjnych właśnie. Jednak z racji swojej – przede wszystkim – doniosłości społecznej wykazuje pewne odrębności, które (...)
Co się zmienia w procedurze cywilnej od 5 lutego 2005 r.? Wielkie zmiany w postępowaniu przed sądem
Czy nadal sąd będzie pomagał osobom występującym bez adwokata? Niestety nie. Osoby, które będą przed sądem występować samodzielnie, bez pomocy adwokata czy radcy prawnego, nie mogą już liczyć na pomoc sędziego. Zniwelowana została zasada, zgodnie z którą sędzia ma (...)
Jak przebiega egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?
Od dnia 5 lutego 2005 r. wierzyciele mogą skorzystać z nowego sposobu egzekucji – sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika. Zbycie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jako zorganizowanej całości może bowiem przynieść niejednokrotnie większe wpływy niż (...)
Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?
Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczą bezpośrednio samego podziału majątku wspólnego. Mimo to, czynności takie, jak zarząd majątkiem wspólnym czy zaciąganie zobowiązań, mogą wpłynąć na kształt tego majątku - zarówno poprzez jego zwiększenie, (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)
Formy zabezpieczenia wierzytelności
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia, z których najczęstsze to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez osobę trzecią, poddanie się przez dłużnika egzekucji w akcie notarialnym, ustanowienie hipoteki, bądź (...)
Zagadnienia ogólne Banki dokonując szeregu czynności bankowych udzielają m.in. kredytów i pożyczek swym klientom. Zgodnie z wymogami prawa bankowego, w celu otrzymania kredytu petent musi przedstawić solidne zabezpieczenia. W niektórych wypadkach wartość dokonanych zabezpieczeń to 200 – (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także (...)
Wymuś na dłużniku wykonanie orzeczonej czynności, czyli egzekucja świadczeń niepieniężnych
Jak przebiega egzekucja, gdy obowiązkiem dłużnika jest dokonanie określonej czynności? Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi może określać obowiązek wykonania przez dłużnika określonej czynności. Może nią być np. namalowanie określonego obrazu, wybudowanie budynku, wykonanie (...)
Egzekucja świadczeń niepieniężnych (stan prawny obowiązujący do dnia 4 lutego 2005 r.)
Egzekucja świadczeń niepieniężnych obejmuje wykonanie tytułów wykonawczych, które zawierają różne obowiązki, jest to: wydanie rzeczy ruchomej, wydanie nieruchomości, statku albo opróżnienie pomieszczenia, złożenie oznaczonego oświadczenia woli, wykonanie czynności, (...)