Od 28 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy wykonawcze określające zasady stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych. Nowe rozporządzenie określa sposoby doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, sposoby dokumentowania tego obowiązku i sposób oceny spełnienia tego obowiązku.
W jaki sposób rzeczoznawcy majątkowi muszą doskonalić swoje kwalifikacje?
Sposoby doskonalenia kwalifikacji obejmują:
- ukończenie organizowanych przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych warsztatów, w trakcie których:
- co najmniej 80% czasu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne,
- zajęcia wykonywane są pod nadzorem rzeczoznawcy majątkowego posiadającego doświadczenie w zakresie tematyki, której dotyczy warsztat,
- ukończenie studiów wyższych, studiów trzeciego stopnia, studiów podyplomowych, szkoleń lub kursów,
- udział w konferencjach lub sympozjach naukowych,
- własne lub współautorskie publikacje książkowe,
- własne lub współautorskie artykuły w czasopismach.

Wymagana tematyka doskonalenia to określanie wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością lub sporządzanie opracowań i ekspertyz, niestanowiących operatu szacunkowego, wymienionych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
W jaki sposób należy udokumentować doskonalenie kwalifikacji?
Sposoby dokumentowania to:
- publikacja książek lub artykułów w czasopismach – oświadczenie rzeczoznawcy majątkowego (szczegółowe warunki dotyczące oświadczeń znajdują się w rozporządzeniu),
- w pozostałych przypadkach – dokument potwierdzający ukończenie lub udział w danym sposobie doskonalenia.
W jaki sposób oceniane jest doskonalenie kwalifikacji?
W ciągu roku kalendarzowego rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do uzyskania (warunki należy czytać łącznie):
- co najmniej 12 punktów za doskonalenie kwalifikacji na sposoby wymienione w rozporządzeniu,
- w tym co najmniej 6 punktów za ukończenie warsztatów organizowanych przez organizacje zawodowe.
Pierwszy okres rozliczeniowy, trwający od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do uzyskania (warunki należy czytać łącznie):
- co najmniej 8 punktów za doskonalenie kwalifikacji na sposoby wymienione w rozporządzeniu,
- w tym co najmniej 4 punktów za ukończenie warsztatów organizowanych przez organizacje zawodowe.
Działania zgodne z wymienionymi w rozporządzeniu sposobami doskonalenia wykonane od 1 stycznia 2018 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia są traktowane jako doskonalenie zawodowe w rozumieniu przepisów ustawy i rozporządzenia. Liczba punktów możliwych do uzyskania za poszczególne działania znajduje się w rozporządzeniu.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych,
- ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - art. 197a.
Na podst. www.miir.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców majątkowych
Rzeczoznawca majątkowy, który nie wykonuje czynności zawodowych zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej, podlega odpowiedzialności zawodowej. Wykonujący zawód rzeczoznawca majątkowy podlega odpowiedzialności zawodowej już od dnia wpisu do (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje (...)
Czego dotyczą zmiany? Wprowadzane zmiany dotyczą wielu kwestii w oświacie, m.in.: ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Reforma edukacji zakłada m.in. powrót do (...)
Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów (np. w celu ustalenia wysokości odszkodowania, przy udzielaniu kredytu hipotecznego, w trakcie spraw sądowych albo w celach (...)
Kto będzie mógł pracować jako farmaceuta w Polsce?
Ustawa z dnia 10 stycznia 2008 r. o zmianie ustawy o izbach aptekarskich wchodzi w życie 3 marca 2008 r. Nowe definicje Zmiany po pierwsze wprowadzają definicję państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatela państwa członkowskiego UE oraz cudzoziemca. Pojęcie państwa członkowskiego (...)
Partnerzy biznesowi odpowiadają za siebie
Architekci, adwokaci czy doradcy podatkowi mogą założyć spółkę partnerską. Wzajemne zaufanie partnerów nie gra tu większej roli, ponieważ partner nie odpowiada za zobowiązania drugiego partnera. Spółka partnerska posiada zdolność do czynności prawnych, nie ma za to osobowości prawnej. (...)
Edukacja w Unii Europejskiej. Jakie wyzwania stoją przed Polską?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Ewa Dudek wzięła udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w Brukseli. W trakcie spotkania europejscy ministrowie ds. edukacji przyjęli między innymi konkluzje na temat skutecznego i innowacyjnego (...)
MBA inwestycją w rozwój? - Nie zawsze i nie dla wszystkich.
To jeden z licznych wniosków debaty eksperckiej pt.: „MBA - inwestycja w rozwój, czy studia dla snobów?". Wydarzenie odbyło się 26 maja br. w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im F. Skarbka w Warszawie. Celem spotkania była dyskusja nad potrzebą i kondycją edukacji (...)
Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?
Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepływu usług Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie są (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)
Projekt nowelizacji ustawy - Prawo oświatowe
Co przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych? Zmiany w klasyfikacji zawodów, finansowaniu szkół zawodowych, praktycznej nauki zawodu w tym kształceniu młodocianych, we współpracy szkół (...)
Na czym polega zawód doradcy podatkowego?
Kim jest doradca podatkowy? Pierwsi profesjonalni doradcy podatkowi pojawili się w naszym kraju wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Zawód doradcy podatkowego został w Polsce oficjalnie uznany dopiero w 1997 r. Jest więc profesją stosunkowo młodą. Podstawy funkcjonowania tej grupy zawodowej, (...)
Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę?
Nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa, możesz prowadzić w Polsce firmę. Przeczytaj, w jakiej formie to zrobić i czego będziesz potrzebować do rejestracji działalności gospodarczej. Kto może założyć w Polsce firmę? Obywatel Ukrainy, który: przebywa w Polsce legalnie i posiada numer (...)
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
Co ze szkołami do wakacji? Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego (...)
Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych
Jak uczy historia, Państwo zawsze starało się utrudniać obywatelom życie poprzez wprowadzanie wszelkiego rodzaju ograniczeń, koncesji, wprowadzając wymóg uzyskania zezwoleń i uzależniając dokonanie przez nas określonej czynności od szeregu elementów. Czasem było to podyktowane (...)
Jaka jest prawda o emeryturach pomostowych?
Jesteśmy najbiedniejszym krajem w UE, poza Bułgarią i Rumunią. Nie mamy wielkiego kapitału ani ropy naftowej. Dobrobyt możemy zbudować tylko pracą. Tymczasem w Polsce pracuje zaledwie 28% osób w wieku 55-64 lat. W Szwecji jest to 70%, w Finlandii 54%, w Niemczech 50%, a w Czechach (...)
Przejść rozmowę kwalifikacyjną
Wielu doradców personalnych narzeka, że kandydaci na pytania odpowiadają tylko „tak” lub „nie” a nie pełnymi wypowiedziami. Nie podają też konkretnych przykładów ze swojego życia, które potwierdzałyby np. ich zalety. Nie muszą to być przykłady z (...)
Pracodawca da płatny urlop na dokształcenie
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe dostanie płatny urlop lub zostanie zwolniony z całości czy części dnia pracy. W Senacie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy wprowadzającego zmiany do kodeksu pracy. Celem noweli jest regulacja w ustawie - a nie w rozporządzeniu, jak dotychczas (...)