Kto może usługowo prowadzić księgi rachunkowe?
Enumeratywne wyliczenie zawiera § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z tym przepisem, działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzw. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych) mogą wykonywać następujące podmioty:
-
- osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- niemające osobowości prawnej spółki handlowe (np. sp. jawne) oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli:
- czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub
- powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- osoby prawne oraz inne niż wymienione w pkt 2 jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przy czym za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy (z wyjątkiem osób skazanych, o których mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia) oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych.
Aby móc usługowo prowadzić księgi rachunkowe trzeba zatem w zasadzie zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje i uzyskać tzw. certyfikat księgowy. Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy osobom fizycznym, które:
- złożyły oświadczenie, iż posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych, nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
- spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:
- udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- udokumentowały dwuletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.
Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Osoby ubiegające się o zakwalifikowanie do egzaminu zobowiązane są złożyć do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa) następujące dokumenty:
- własnoręcznie podpisane podanie o zakwalifikowanie do egzaminu, zawierające: numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania;
- dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości (oryginały bądź uwierzytelnione przez notariusza kopie świadectw pracy lub zaświadczeń od pracodawcy); w przypadku, gdy ze stanowiska pracy lub formy prawnej przedsiębiorstwa nie wynika praktyka wymagana przez przepisy rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych dodatkowym dokumentem potwierdzającym praktykę w księgowości może być np. dokument określający zakres obowiązków;
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie (odpisy dyplomów lub świadectw ukończenia studiów bądź ich uwierzytelnione przez notariusza kopie); w przypadku ukończenia specjalności innej niż rachunkowość - o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a - należy dodatkowo przedłożyć zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające, iż plan studiów i program kształcenia ukończonej specjalności odpowiada wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość);
- własnoręcznie podpisane oraz opatrzone datą wystawienia oświadczenie - zgodne ze stanem faktycznym - potwierdzające posiadanie przez osobę ubiegającą się o certyfikat pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie przez nią z pełni praw publicznych oraz potwierdzające niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
Jaką opłatę trzeba uiścić?
Osoba zakwalifikowana do egzaminu zobowiązana jest uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 480 zł na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu w odrębnym piśmie po zakwalifikowaniu do egzaminu.
Pamiętaj, że:
Podania o wydanie certyfikatu księgowego lub zakwalifikowanie do egzaminu i dołączone do nich załączniki, składane od dnia 1 stycznia 2007 r., nie podlegają opłacie skarbowej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Unijny Certyfikat COVID do podróżowania po Europie
Polska została podłączona do systemu Unijnych Certyfikatów Covid 1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty (...)
Certyfikat ZUS dla lekarzy ważny 5 lat...
Używasz certyfikatu ZUS do podpisywania zaświadczeń lekarskich? Sprawdź na PUE ZUS, do kiedy ważny jest Twój certyfikat. Certyfikat ZUS jest ważny 5 lat. Pierwsze certyfikaty ZUS wydał na początku grudnia 2017 r. Jeśli używasz certyfikatu od tego czasu, możliwe, że musisz wystąpić (...)
Zmiany w rachunkowości i usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych
Senat wniósł poprawki do rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Teraz trafi on znów do Sejmu. Przewiduje on m.in. uregulowanie w samej ustawie zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jakie zmiany wynikają z dostosowań do przepisów wspólnotowych? Zmiana ustawy z dnia (...)
Ułatwienia i pomoc dla rolników...
Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)
Z okazji Dnia Budowlanych - wszystkim Państwu związanym z branżą budowlaną - składam życzenia satysfakcji z projektów realizowanych w pracy zawodowej. W sposób szczególny pragnę pogratulować firmom, które po raz pierwszy otrzymały Certyfikat Dewelopera oraz tym, (...)
Ważne dla ubiegających się o certyfikat księgowy!
Jakie nowe przepisy dotyczą księgowych?Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wchodzi w życie 6 maja 2009 r. Co reguluje nowe rozporządzenie?Rozporządzenie określa:wzór wniosku i wykaz dokumentów składanych (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)
Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?
Wśród cech, jakie sprzyjają właściwemu wykonywaniu doradztwa podatkowego można wymienić poniższe. Przyszły doradca powinien być pilny, skrupulatny, bystry, opanowany, towarzyski i pracowity. Wymagana jest szeroka i głęboka wiedza z zakresu prawa, rachunkowości i finansów – (...)
Stan faktyczny Jaka jest odpowiedzialność Głównego Księgowego za rachunkowość w firmie ( wynikająca z przepisów Ustawy o Rachunkowości oraz innych przepisów regulujących kwestię odpowiedzialność w tym zakresie), za podatki w firmie (wynikająca z przepisów (...)
Uznanie szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Polski
Pojawił się komunikat nr 13 Ministra Zdrowia w sprawie uznania szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC). ##baner## Co wyjaśnił Minister Zdrowia? Jak szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do (...)
Projekt ustawy o dostępności w konsultacjach
95% audycji w TV z napisami i audiodeskrypcją, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę niepełnosprawną w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie, grzywny za brak dostępności – to tylko część z rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o dostępności, (...)
Agencje zatrudnienia, czyli o tym jak sam zarabiasz i pomagasz znaleźć pracę innym
Problem bezrobocia jest w naszym kraju wciąż aktualny. Przez długi okres czasu jedyną instytucją jaka mogła wesprzeć bezrobotnego w poszukiwaniu zatrudnienia był urząd pracy. Urzędy zostały jednak odciążone, a bezrobotni zyskali większą szansę na pomoc w swoich poszukiwaniach dzięki (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)
Co daje certyfikat rezydencji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?
Co to jest certyfikat rezydencji? Certyfikat rezydencji podatkowej jest zaświadczeniem o miejscu siedziby dla celów podatkowych wydawanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika. Zastosowanie certyfikatu rezydencji Przedłożenie certyfikatu rezydencji (...)
Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?
Jak ubiegać się, rozszerzyć lub zmienić koncesję w zakresie regulowanym ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia? Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, (...)
Podpis elektroniczny - co to takiego?
Czemu służy podpis elektroniczny? Dokument elektroniczny to wygodna forma kontaktów między osobami fizycznymi, przedsiębiorcami i z urzędami administracyjnymi. Dokument elektroniczny jest tani, nie trzeba go drukować i można go błyskawicznie przesłać do adresata. Jednak narażony (...)
W niniejszym artykule omówiono zasady uznawania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania zawodów: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa. Jakie ogólne zasady uznawania nabytych w niektórych (...)
Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?
Sprawy dotyczące wpisu, zmiany wpisu lub wykreślenia wpisu z rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych, praw, obowiązków oraz wymagań kwalifikacyjnych detektywów oraz zgłoszenia zamiaru czasowego świadczenia usług detektywistycznych na terytorium (...)