Ustawa 800+ w konsultacjach

Od 1 stycznia 2024 roku, co miesiąc, każde dziecko do 18. roku życia będzie otrzymywało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych ustawy zwiększającej świadczenie wychowawcze ogłosili podczas obchodów z okazji Dnia Dziecka z Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- "Ruszamy z konsultacjami naszej ustawy 800 plus - zmiany, która służy dzieciom. Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie oraz w wiarygodny sposób realizuje swoje obietnice. Oczywiście chcemy przedyskutować całą tę ustawę tak, żeby cała ścieżka legislacyjna była zrealizowana" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Porady prawne

Konsultacje ustawy 800+ - większe bezpośrednie wsparcie finansowe

Premier Mateusz Morawiecki w przedszkolu w Żabiej Woli ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie 800+. Chce, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł. To środki, które można przeznaczyć na dodatkowe zajęcia, obóz albo rower dla swojego dziecka. 

Konsultacje publiczne ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie, pozwalają uwzględnić opinię społeczeństwa w procesie stanowienia prawa. To znaczy, że każdy może zapoznać się z projektem aktu prawnego i zgłosić swoje uwagi.

Jak twierdzi Premier, zwiększenie kwoty 500+ do 800 zł miesięcznie nie byłoby możliwe, gdyby nie naprawa finansów publicznych. W 2022 r. wpływy do budżetu były o 80% wyższe niż w 2016 r. To dzięki m.in. walce z mafiami VAT-owskimi rząd ma środki na inwestycje i programy społeczne takie jak „Rodzina 500+”. Dzięki zwiększonemu budżetowi państwa, może podnieść to świadczenie od 1 stycznia 2024 r. - wskazał M. Morawiecki.

– "Przekazujemy środki z uszczelnionego budżetu i realizujemy nasz wielki program. Wielki program wsparcia życia zawodowego i godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym dla wszystkich rodziców, w szczególności oczywiście dla mam, dla pań, dla kobiet. To one ponoszą największy, ogromny ciężar związany z wychowaniem dzieci i im także chciałbym z tego miejsca - raz jeszcze – podziękować" – powiedział szef polskiego rządu.

Zasady programu się nie zmienią

Nie zmienią się żadne warunki uzyskania wsparcia ani sposoby wnioskowania.

Świadczenie 800 plus, tak jak do tej pory, będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Poza jego wysokością nie zmieni się nic. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że regulacje, które zwiększą wysokość świadczenia 500 plus zostaną przyjęte przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

- "Dzisiaj rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Do okresu wyborów program zostanie przyjęty. Zasady programu będą takie jak do tej pory. Program 800 plus przede wszystkim ma służyć temu, aby pokazać, jak ważna jest rodzina. Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i my to wsparcie cały czas realizujemy i realizować będziemy" – wskazała Marlena Maląg.

Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Co miesiąc świadczenie trafia do 7 mln dzieci,  a łącznie na ten cel zostało przeznaczone już 230,6 mld zł.

800 zł dla każdego dziecka

Tak jak do tej pory 500+, 800+ będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia:

  • matce lub ojcu;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie) – jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;
  • opiekunowi prawnemu dziecka;
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg złożyli życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta.

Szef polskiego rządu złożył także życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta.

– "W Dniu Dziecka, chciałbym przede wszystkim życzyć wszystkim dzieciom, aby miały marzenia, aby spełniały swoje marzenia, aby nie bały się spełniać swoich marzeń. Rodzicom chciałbym życzyć, żeby pomagali dzieciom w spełnianiu ich marzeń i żeby robili wszystko, aby dzieciństwo było radosne, aby młodość była pełna z jednej strony wrażeń, ale z drugiej strony coraz bardziej spełnianych marzeń" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że dzieci i rodzina to wyznacznik wszystkich działań jakie podejmuje rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- "1 czerwca obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt – Dzień Dziecka. Z radością z tej okazji wszystkim najmłodszym składam serdeczne życzenia. Życzę, abyście dorastali otoczeni troską i miłością, jaką możecie znaleźć tylko w rodzinie. Korzystajcie z przypisanej Wam beztroski i cieszcie się każdym dniem" – wskazała Marlena Maląg. 

Wsparcie polskich rodzin

Program „Rodzina 500+”, wprowadzony w 2016 r., to bezpośrednia pomoc finansowa dla rodzin, które wychowują dzieci. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego. 

„Rodzina 500+” to nie jedyne rozwiązanie przygotowane z myślą o wsparciu rodzin. Polki i Polacy mogą skorzystać także m.in. z:

  • programu Dobry Start – na początku każdego roku szkolnego, wszyscy uczniowie dostają dodatkowe, jednorazowe 300 zł;
  • Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko;
  • programu Mama+ – zapewniamy emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie mieli prawa do emerytury.

Rząd wspiera także rozwój sieci żłobków i przedszkoli na terenie całego kraju w ramach Programu „Maluch+”. Dzięki zorganizowanej opiece nad dziećmi rodzice mogą wrócić do pracy, nie martwiąc się o pociechy.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika