Święta, święta i po świętach - sprawdźmy, co po nich pozostanie.
Prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego
Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.
– "Zważywszy, że Pałac Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza jest trwale obecny w zbiorowej świadomości Polaków i przedstawia integralny element naszej narodowej spuścizny, uważam spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za szczególny akt pamięci, który pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przejawem troski Polaków o materialne dziedzictwo suwerennej Ojczyzny, a także widomym znakiem więzi łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą z odrodzonym w 1918 roku Państwem Polskim – podkreślił Prezydent.

Prezydent mówił o inauguracji odbudowy Pałacu Saskiego również podczas niedzielnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
– "Chciałbym, żeby symbolem powrotu (...) była odbudowa Pałacu Saskiego, którą dzisiaj tu inaugurujemy. Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, żeby był widomym znakiem Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć, także od wewnątrz, każdy z moich Rodaków i w którym będzie mógł załatwić różne swoje sprawy" – powiedział.
– "Pałac Saski ma być formą trwałego upamiętnienia roku jubileuszowego – pomnikiem niepodległości. Będzie również dopełnieniem dzieła odbudowy stolicy po zniszczeniach z czasu II wojny światowej. Gmachy publiczne są wyrazem istnienia państwa" – podkreśla Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Najważniejsze, aby projekt odbudowy Pałacu Saskiego był przedsięwzięciem wspólnotowym, łączącym wszystkich, którzy chcieliby upamiętnić obchody stulecia odzyskania niepodległości. – "Jednocześnie byłby dopełnieniem historii Warszawy – zagospodarowaniem przestrzeni, która wciąż pozostaje pusta po zniszczonym przez Niemców w czasie II wojny światowej kompleksie budynków na Placu Piłsudskiego" – wskazał minister.
"Wojciech Kolarski przypomniał, że idea odbudowy Pałacu Saskiego nie jest nowa. Inicjatywę wspierał Prezydent Lech Kaczyński, w czasach swojej warszawskiej prezydentury. Wówczas rozpoczęły się wstępne prace archeologiczne, został też zabezpieczony budżet. Odbudowę wspierało i wspiera Stowarzyszenie Saski 2018. – Prezydent RP Andrzej Duda wrócił do tego pomysłu uważając, że jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości jest momentem, kiedy ten projekt można i powinno się zrealizować" – zwrócił uwagę minister Wojciech Kolarski.
Odbudowany Pałac Saski będzie gmachem publicznym, dostępnym dla wszystkich obywateli. Na obecnym etapie nie zapadły żadne wiążące decyzje dotyczące przeznaczenia budynku. – Pałac może być siedzibą instytucji państwowych lub obywatelskich, a jednocześnie być otwarty dla ludzi, aby przywrócić życie tej części miasta – przekonuje minister.
Nieistniejąca pierzeja Placu Piłsudskiego to trzy elementy: Pałac Brühla, w którym przed wojną przy ul. Wierzbowej mieściło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych; Pałac Saski, który należał do wojska, a jego częścią był Grób Nieznanego Żołnierza oraz kamienice przy ul. Królewskiej.
W tym momencie planowana jest odbudowa Pałacu Saskiego, ewentualnie także budynków, które przylegały do Pałacu od strony ul Królewskiej. Ale jednocześnie niewykluczone jest, że na dalszym etapie odbudowany zostanie cały kompleks budynków.
Wiele konkretnych zagadnień związanych z odbudową Pałacu Saskiego wymaga jeszcze opracowania i uzgodnień. Obecnie trwają prace nad dopracowaniem szczegółów formalnej strony realizacji przedsięwzięcia. Ustalenia, w jaki sposób należy przygotować inwestycję, toczą się między przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kancelaria Senatu przesłała obszerną dokumentację m.in. z Wojskowego Biura Historycznego. Niemal kompletne są projekty architektoniczne Pałacu Saskiego. Natomiast w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się rozmowy ze środowiskiem konserwatorów zabytków.
Odbudowa Pałacu Saskiego będzie inwestycją, której realizacja oraz finansowanie zostaną zaplanowane na kilka lat. Koszty są nadal szacowane.
Przedsięwzięcie musi mieć charakter państwowy, a także być realizowane we współpracy z samorządem. Powinno mieć także charakter społeczny, obywatelski. Do współudziału w realizacji inwestycji należy włączyć Polaków żyjących poza Polską.
Projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej w przygotowaniach
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, która ma zastąpić pochodzącą z 1980 r. ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Głównym celem planowanej ustawy jest dostosowanie wzorów symboli państwowych do aktualnych technologii graficznych i fonograficznych.Ze względu na to, że symbole państwowe są wspólnym dobrem, łączącym wszystkich obywateli Polski i tworzącym naszą wspólną historię, Ministerstwo zaprasza wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojego zdania w zakresie ochrony i użytkowania symboli państwowych w ramach prowadzonych prekonsultacji.
W sierpniu resort zapewniał, że nie będzie zmian w symbolach narodowych. Wskazywał, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje zmian w symbolach narodowych, a zgłoszony przezeń projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, wpisany 30 lipca br. do "Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów", ma na celu jedynie ich uporządkowanie. Projekt ustawy powstał ze względu na problemy z odwzorowaniem godła i znaków państwowych w materiałach elektronicznych i drukowanych. Współczesne możliwości techniczne wymagają stworzenia nowoczesnych załączników do ustawy, jednoznacznie określających m.in. współrzędne polskich barw narodowych, aby wykluczyć dowolność w tym zakresie. Dotychczas nie było żadnego dokumentu, który by te sprawy definiował.
Ustawa zakłada również przedstawienie wizerunku orła przy zastosowaniu grafiki wektorowej w różnych wersjach, m.in. jednobarwnej, wielobarwnej, samego konturu orła lub cienia orła. Ponadto w koronie orła pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy.
W projekcie przedstawiono propozycję wprowadzenia dodatkowego, obok flagi państwowej, znaku rozpoznawczego dla głowy państwa – Chorągwi Rzeczpospolitej, która obecnie funkcjonuje jako chorągiew sił zbrojnych.
Z uwagi na brak dokumentu, który określałby, jak powinien być wykonywany hymn państwowy w zależności od typu orkiestry, projekt podejmuje także kwestię przygotowania partytur, aby wykluczyć dowolne aranżacje „Mazurka Dąbrowskiego”.
Nowa ustawa ma ułatwić obywatelom poprawne korzystanie z polskich symboli państwowych, a jednocześnie sprecyzuje zakres ich ochrony - wyjaśniał wówczas resort.
Planowany termin zakończenia prac i przyjęcia ustawy to IV kwartał br.
Ustawa ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Ustawa o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości weszła w życie 25 sierpnia br. Medal ma być dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa. To nowe odznaczenie dla osób, które szczególnie przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową. Medal ma być odznaczeniem o charakterze pamiątkowym nadawanym żyjącym obywatelom polskim.
Prezydent podkreślił, że odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 r. z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- "Chcemy, aby tym odznaczeniem, tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczpospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy" - mówił Andrzej Duda.
Ustawa głosi, że ustanawia się odznaczenie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jako „dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu”.
Medal ma być odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021. Ustawa określa, w sposób bardzo szeroki, krąg podmiotów mogących otrzymać to wyróżnienie. Odznaczenie będzie nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia, odnoszącym sukcesy na polu nauki i gospodarki. Medal będą mogli otrzymać posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.
Medalem odznaczane będą wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.
Jubileuszowe odznaczenie będzie więc nadawane osobom żyjącym, które poprzez nienaganne pełnienie służby publicznej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną przyczyniły się do odzyskania lub umacniania niepodległości Polski, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Polski poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Polski.
Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nowe wyróżnienie będzie nadawane przez Prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Symbolika nowego Medalu odnosi się do znaku identyfikującego wszystkich Polaków – Orła Białego. Ustawa przewiduje, że odznaką Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 35 mm, o powierzchni sugerującej falującą flagę, z umieszczonym pośrodku wizerunkiem stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła (co jest znakiem powstawania), wspartego na sfalowanej w płaszczyźnie wstędze z majuskułowym wklęsłym napisem „POLONIA REDIVIVA” („Polska Odrodzona”). Na odwrotnej, gładkiej stronie umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” nad datami „1918” i „2018”, ujęte stylizowanymi liśćmi wawrzynu i dębiny z owocami, z przewiązką krzyżową u dołu. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.
Zob. też: Kto dostanie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości?

Potrzebujesz porady prawnej?
Witold Waszczykowski: Amerykanie potwierdzili, że nie zamierzają odstąpić od projektu tarczy
Wiceszef BBN komentuje wydarzenia trwającego w Krakowie szczytu NATO.„Rzeczpospolita" publikuje opinię Witolda Waszczykowskiego dotyczącą odbywającego się w Krakowie szczytu NATO: „W Krakowie Amerykanie potwierdzili, że nie zamierzają odstąpić od projektu tarczy, ale potrzebują (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)
Czego dotyczą zmiany? Wprowadzane zmiany dotyczą wielu kwestii w oświacie, m.in.: ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Reforma edukacji zakłada m.in. powrót do (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Polski Ład - ulgi na innowacje i rozszerzenie rynków zbytu
Polski Ład wprowadzi ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów. ##baner## Ulga na prototyp Ulga (...)
Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone (...)
Koncepcja nowego prawa zamówień publicznych
Trwają konsultacje reformy systemu zamówień publicznych Poprawa jakości zamówień publicznych, zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności oraz wykorzystanie ich jako ważnego elementu polityki rozwojowej kraju – to główne cele koncepcji nowego prawa zamówień (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny Dodatek (...)
Nowe regulacje prawne na Nowy Rok
Nowe regulacje prawne wchodzące w nowym roku 2021 r. Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)
Jak powołać inspektora ochrony danych?
Kto może, a kto ma obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych? Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które musi być stosowane od 25 maja 2018 r., w art. 37 ust 1 przewiduje obowiązek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów (...)
TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące
15 kwietnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posłów dotyczącego pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska nowego Rzecznika. Trybunał (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)