25.9.2013

Zespół
e-prawnik.pl

Obwieszczenie o licytacji - egzekucja z nieruchomości

Aby móc sprzedać nieruchomość w drodze licytacji, komornik musi powiadomić zainteresowanych o tej okoliczności. Obwieszczenie o licytacji jest instytucją pozwalającą na dotarcie wiadomości o toczącym się postępowaniu do szerszego grona odbiorców. Oczywiście zasady obwieszczania są ściśle sformalizowane.

Każde ogłoszenie o licytacji publicznej musi wskazywać:

A. nieruchomość, która ma być sprzedana, ze wskazaniem miejsca jej położenia i przeznaczenia gospodarczego, imienia i nazwiska dłużnika wraz z podaniem księgi wieczystej i miejsca jej przechowania lub z oznaczeniem zbioru dokumentów i sądu, w którym zbiór ten jest prowadzony (to umożliwia każdemu zapoznanie się m. in. z księgą wieczystą nieruchomości, a nawet niekiedy z samą nieruchomością – np. nieruchomością gruntową),

Porady prawne

B. czas i miejsce licytacji,

C. sumę oszacowania i cenę wywołania,

D. wysokość rękojmi, którą licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć, z zaznaczeniem, że rękojmia może być również złożona w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi albo w inny wskazany przez komornika sposób,

E. czas, w którym w ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno będzie oglądać nieruchomość oraz przeglądać w sądzie akta postępowania egzekucyjnego;  

Dodatkowo komornik zobowiązany jest dodać wzmianki o prawach osób trzecich i konieczności zgłoszenia m. in. ograniczonych praw rzeczowych w celu ich uwzględnienia w dalszym toku egzekucji (vide: wzór obwieszczenia odnośnik F).

Obwieszczenie o licytacji komornik umieszcza w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.  Jednocześnie doręcza je wszystkim znanym mu stronom czy też  uczestnikom postępowania – brak powiadomienia może skutkować odmową udzielenia przybicia przez sąd.

W ogłoszeniu w dzienniku wystarczające jest wskazanie nieruchomości, czasu i miejsca licytacji, sumy oszacowania i ceny wywołania oraz wysokości rękojmi, jaką licytant powinien złożyć. 

Ze specyficzną sytuacją możemy się spotkać w przypadku licytacji udziału w gospodarstwie rolnym. Obwieszczenie o licytacji daje bowiem uprawnienie współwłaścicielowi tej nieruchomości do przejęcia jej na własność, w cenie nie niższej od sumy oszacowania. Zgłoszenia w formie pisemnej należy dokonać najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji. O przejęciu na własność orzeka sąd w postępowaniu o przybiciu własności nieruchomości.

Wzór obwieszczenia o licytacji komorniczej

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Krakowie – Jan Kowalski, na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 23 października 2013 roku o godz. 08:45 w budynku Sądu Rejonowego w Krakowie z siedzibą przy ul. Przy Rondzie 7 (B), odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości należącej do dłużnika Tomasza Nowaka, położonej w Krakowie, przy ul. Dzielnej 5 (A), dla której Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Krakowie  prowadzi księgę wieczystą o numerze KR1/00012345/6.

Opis nieruchomości: nieruchomość gruntowa rolna położona w granicach działek 1,1/1,3; 10/8 ob. Kraków - Bronowice o powierzchni 8,57 a.

Suma oszacowania wynosi 120 000,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 90 000,00 zł. (C) Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 9 000,00 zł. (D) Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi. Rękojmię można uiścić także na konto komornika: Pekao S.A. 123456789012345678901234.

Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

W ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie od godz. 08:00 do godz. 10:00 oraz przeglądać akta postępowania egzekucyjnego. (E)

Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, iż wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.

Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.(F)

(pg)

e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)

Prezydent RP podpisał ustawę, która przyśpieszy informatyzację polskiego sądownictwa

Prezydent RP podpisał ustawę, która przyśpieszy informatyzację polskiego sądownictwa

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy - Kodeks postępowania cywilnego wprowadzającą rozwiązania informatyczne, które ułatwią pracę wymiaru sprawiedliwości. – "Konsekwentnie przenosimy polskie sądownictwo z ery papierowej (...)

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym (i nie tylko), które weszły w życie 8 września 2016 r.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym (i nie tylko), które weszły w życie 8 września 2016 r.

            Dokonując analizy  zmian wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy ‑ Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm dnia 10 lipca 2015 r. nie sposób nie zauważyć, (...)

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Jakie są zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Aby móc przystąpić do licytacji nieruchomości, należy spełnić pewne wymogi zwane warunkami licytacyjnymi. Bez ich realizacji, nie będziemy mogli uczestniczyć w przetargu i ostatecznie kupić po okazyjnej cenie np. mieszkania. Jakie są warunki licytacyjne? Podstawowe dwa warunki, (...)

Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy zaczynają kusić atrakcyjnymi promocjami, o tyle cena mieszkań z rynku wtórnego utrzymuje (...)

Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co uważać?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co uważać?

Atrakcyjna cena mieszkań z licytacji komorniczych bardzo często jest elementem decydującym przy wyborze tej drogi kupna nieruchomości. Nierzadko jednak z niską ceną wiążą się niebezpieczeństwa, które należy rozważyć  przed przystąpieniem do licytacji. Jakie zagrożenia mogą (...)

Krótki poradnik dla kupującego mieszkanie z licytacji komorniczej

Krótki poradnik dla kupującego mieszkanie z licytacji komorniczej

Jak kupić mieszkanie z licytacji? Od czego zacząć? Jakie obowiązki spoczywają na kupującym? Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania z licytacji komorniczej  może być bardzo opłacalny. Jeśli rzeczywiście znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie i uda się je nabyć w cenie zbliżonej (...)

Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

Czym jest zezwolenie? Zacznijmy od końca: nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, co do zasady wymaga zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane na wniosek cudzoziemca, w drodze decyzji administracyjnej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: MSWiA) jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister (...)

Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami

Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami

Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona hipoteka dla zabezpieczenia kredytu czy też służebność osobista. Co się dzieje z obciążeniami? (...)

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Postanowienie o ogłoszeniu upadłości kończy etap postępowania, który nazywa się postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Po tym postanowieniu, które odnosi znaczące skutki w sferze uprawnień, zobowiązań i stosunków majątkowych upadłego, następuje (...)

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna to maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez notariusza za dokonanie określonej czynności notarialnej. Stawki taksy ustalane są drogą rozporządzenia przez ministra i obowiązują na terenie całego kraju.  Opłaty notarialne zróżnicowane są w zależności (...)

Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uregulowana została w ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa). Procedurę tę stosuje się, zgodnie z art. 27 wskazanej ustawy, także do zmiany planu miejscowego. Zmiana (...)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

  Do czego służą księgi wieczyste? System ksiąg wieczystych, stanowi swoisty rejestr nieruchomości. W zasadzie każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą. W księdze takiej wpisuje się dane dotyczące położenia nieruchomości, oznaczenia działek gruntu, wchodzących (...)

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?

Wszyscy zamieszkujący wspólną nieruchomość budynkową właściciele lokali użytkują na co dzień nie tylko swój samodzielny lokal - wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy (...)

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

Definicja współwłasności Ustawową definicję współwłasności zawiera art. 195 k.c., zgodnie z którym: „Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)". Oznacza to, że z współwłasnością mamy do czynienia (...)

Hipoteka na użytkowaniu wieczystym a nabycie nieruchomości na własność - opinia prawna

Hipoteka na użytkowaniu wieczystym a nabycie nieruchomości na własność - opinia prawna

Stan faktyczny W 1998 r dłużnik A ustanowił na rzecz wierzyciela C hipotekę kaucyjną na nieruchomości, której jest współwłaścicielem w 3/4 nie wydzielonej części z osobą B w 1/4 zęści. Osoba B nie jest dłużnikiem wobec C, ale wyraziła zgodę na dokonanie wpisu. (...)

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na członku spółdzielni, któremu przysługuje odrębna własność lokalu?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na członku spółdzielni, któremu przysługuje odrębna własność lokalu?

Celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków oraz ich rodzin przez budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków praw do lokali. Prawa, które spółdzielnia najczęściej ustanawia na rzecz (...)

Jak rozliczyć ulgę remontową?

Jak rozliczyć ulgę remontową?

Niniejszy artykuł jest nieaktualny. Polecamy zapoznanie się z artykułami dotyczącymi odliczeń podatku VAT od materiałów budowlanych:  Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane! Wprawdzie ulga remontowo-modernizacyjna została wykreślona z ustawy o podatku dochodowym, (...)

Projekt zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, czyli nowe ograniczone prawo rzeczowe

Projekt zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, czyli nowe ograniczone prawo rzeczowe "dług gruntowy"

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Jest to o tyle ciekawe, gdyż jak na polskie warunki, to jest to akt prawny stosunkowo rzadko nowelizowany. Celem projektu jest wprowadzenie do Kodeksu cywilnego i ustawy o (...)

Maksymalne stawki opłat lokalnych w 2018 r.

Maksymalne stawki opłat lokalnych w 2018 r.

Maksymalne stawki w 2018 r. Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 765,94 zł dziennie. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach nie może (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Unieważnienie licytacji

Unieważnienie licytacji

Wierzyciel wpisany na hipotekę zakupionej przeze mnie nieruchomości na licytacji złożył zażalenie na postanowienie o przysądzeniu własności. Jako uzasadnienie podaje, że nie został poinformowany o terminie licytacji. Czy sąd może unieważnić całą licytację, pomimo tego, że jest już (...)

Udział organu administracji w podziale sumy

Udział organu administracji w podziale sumy

Czy prawdziwy jest pogląd: Organ podatkowy, ZUS lub KRUS, mógłby brać udział w planie podziału ( po zlicytowaniu nieruchomości) na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego w trakcie egzekucji sądowej tylko wtedy, gdyby skierował egzekucję administracyjną do nieruchomości a potem nastąpiłby (...)

Procedura sprzedaży rzeczy zajętych przez komornika

Procedura sprzedaży rzeczy zajętych przez komornika

Jak odbywa się sprzedaż ruchomości zajętych przez komornika? Sprzedaż ruchomości najczęściej odbywa się w drodze licytacji. Termin i miejsce licytacji wyznacza komornik. Komornik ogłasza o licytacji w drodze obwieszczenia, w którym podaje termin i miejsce licytacji, rodzaj (...)

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Duńczyk mówiący również po angielsku chce kupić działkę w Polsce na licytacji komorniczej. Razem z nim będzie Polak mówiący po polsku i angielsku niebędący tłumaczem przysięgłym. Czy możliwa jest sytuacja, że Duńczyk będzie uczestnikiem licytacji, a Polak, bez dodatkowego pisemnego (...)

Dom zakupiony na licytacji komorniczej

Dom zakupiony na licytacji komorniczej

W jaki sposób mogę ustalić na jakiej podstawie (najmu czy własności) zamieszkują osoby w przeznaczony do licytacji domu? Czy komornik powinien znać powyższy stan i kiedy powinien on być ujawniony (problem polega na tym, iż do licytacji zostało kilka dni a okazanie domu było kilka dni temu)? (...)

Spółka z.o.o. w Anglii

Spółka z.o.o. w Anglii

Ma się odbyć licytacja komornicza nieruchomości (domu) mojego ojca. Obecnie pracuje za granica. Nie posiadam na te chwile żadnej działalności gospodarczej czy spółki. Chce przystąpić do licytacji. Kwota wpłacona komornikowi nie zaspokoi zadłużenia. Nie chodzi mi również o ocalenie domu (...)

Udział wierzyciela w licytacji nieruchomości

Udział wierzyciela w licytacji nieruchomości

Czy wierzyciel może brać udział w licytacji nieruchomości, prowadzonej w trakcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości? Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji (drugiej), składając jednocześnie rękojmię. Wierzyciele nie (...)

Zmiana działki na budowlaną w planie miejscowym

Zmiana działki na budowlaną w planie miejscowym

Przedmiotem mojego zapytania jest zmiana przeznaczenia gruntu, z rolnego na budowlane. Posiadam kilka działek rolnych w gminie, w której nie podjęto jeszcze prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wobec czego dokumentem wiążącym w zakresie zagospodarowania jest gminne studium (...)

Postępowanie w sprawie o zniesienie współwłasności

Postępowanie w sprawie o zniesienie współwłasności

Problem dotyczy zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej. W jakim przypadku postępowanie egzekucyjne wszczyna się z urzędu na żądanie sądu pierwszej instancji, który wydał orzeczenie oraz czy współwłaściciele powinni być poinformowni przez Sąd o prowadzeniu (...)

Zakup masy upadłościowej przedsiębiorstwa

Zakup masy upadłościowej przedsiębiorstwa

Czy są jakieś ograniczenia w zakupie zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłego od Syndyka masy upadłości. Głównie chodzi o powiązania rodzinne lub kapitałowe upadłego jeśli jest osobą fizyczną oraz gdy jest Sp. z o.o Zbywanie składników majątku upadłego przez syndyka odbywa (...)

Termin uiszczenia ceny nabycia na licytacji

Termin uiszczenia ceny nabycia na licytacji

Zamierzam wziąć udział w komorniczej licytacji nieruchomości. Na ten cel bank udzieli mi kredytu, przy czym na licytacji będę posiadał jedynie promesę udzielenia kredytu (ponieważ przez oczywiste względy nie znam ostatecznej ceny nabycia). Ewentualna procedura kredytowa rozpocznie się po licytacji. (...)

Przejęcie użytkowanie wieczystego przez gminę

Przejęcie użytkowanie wieczystego przez gminę

Wobec spółki z o.o. toczy się postępowanie upadłościowe zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 24.10.1934 r. Prawo upadlościowe, Dz.U. z 1991, nr 118, poz. 512 ze zm. Sprzedaż nieruchomości upadłej spółki prowadzona jest w trybie przepsisów k.p.c. o egzekucji z nieruchomości, (...)

Pieniądze z licytacji komorniczej masy spadkowej

Pieniądze z licytacji komorniczej masy spadkowej

Jeden z trzech spadkobierców, zajmujący mieszkanie po mamie doprowadził do znacznego zadłużenia mieszkania nie płacąc czynszu. Do tej pory nie przeprowadzono sądownego działu spadku. Mieszkanie jest własnościowe z zaprowadzoną ks. wieczystą. Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o (...)

Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia

Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia

Człowiek kupuje nieruchomość, ale zostaje wpisane do księgi wieczystej tzw. dożywocie poprzednich właścicieli oraz prawo pierwokupu także przez byłych właścicieli. Czy może nowy właściciel taką nieruchomość sprzedać osobie następnej i czy tych ludzi którzy mają dożywocie można (...)

Zakup lokalu na licytacji

Zakup lokalu na licytacji

Jakie zagrożenia może nieść zakupu lokalu mieszkalnego na licytacji od komornika sądowego? W jakim zakresie komornik ponosi odpowiedzialność za sprzedaż mieszkania obciążonego wadami prawnymi? O jakich istotnych sprawach dotyczących stanu prawnego lokalu komornik nie ma obowiązku powiadomić (...)

Zakup nieruchmości na licytacji komorniczej

Zakup nieruchmości na licytacji komorniczej

Licytant wpłaca pełną kwotę za nieruchomość komornikowi po wygranej licytacji i po przysądzeniu własności. Jakich czynności musi dokonać licytant od tego momentu i ile czasu potrzeba by stał się prawomocnym właścicielem tej nieruchomości oraz mógłby ją sprzedać, czy można przystępować (...)