Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu - jak każdy wie - niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu sporo mówi się w mediach nowym wzorze dowodów rejestracyjnych.

Czy i kiedy wymienić dowód rejestracyjny?

Ministerstwo Infrastruktury zaplanowało wprowadzenie nowych wzorów dowodów rejestracyjnych od 1 października 2004 r. W nowych dowodach nie będzie już zamieszczana informacja o numerach silnika pojazdu. Podobno i tak w większości przypadków informacja ta była bezużyteczna, trudno było dotrzeć do numerów silnika. Wprowadzenie nowych wzorów dowodów rejestracyjnych nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów. Nie musimy się więc obawiać, że z dniem 1 października będziemy zmuszeni do stania w kolejkach w celu wymiany dokumentu. Przejmować się mogą ewentualnie nowi posiadacze pojazdów.

Jakie utrudnienia dla nowych posiadaczy pojazdów?

Zmiany od 1 października 2004 r. będą wprowadzone w tym celu, aby dowód rejestracyjny było trudniej sfałszować, czy też podrobić, bo takie właśnie zabezpieczenia ma posiadać. Poza tym dowód rejestracyjny ma odpowiadać standardom unijnym, ma zostać w taki sposób dostosowany do wytycznych UE, aby spełniał jej wymagania. Kolejnym krokiem będzie zmiana tablic rejestracyjnych, na to jednak mamy jeszcze czas, być może 2 do 3 lat.

Po tym, jak kupimy samochód możemy niestety stać się ofiarami długich kolejek, w których każdy będzie czekać na nowy dowód rejestracyjny. Powód to zmiana, w wyniku której dowody rejestracyjne staną się dokumentami spersonalizowanymi. Innymi słowy wydawane będą centralnie przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, a wszystkie dane będą przekazywane drogą elektroniczną do Warszawy. W efekcie kolejki mogą się wydłużyć.

Jak będzie wyglądał nowy dowód rejestracyjny?

Nowy dowód składać się będzie z jednej części formatu A6. Będzie zawierał dane obowiązkowe, poprzedzone zharmonizowanymi kodami, niektóre dane dodatkowe, poprzedzone zharmonizowanymi kodami oraz dane krajowe, dopuszczalne do wprowadzenia przez państwo członkowskie.
W praktyce dowód rejestracyjny będzie zawierać więcej danych o pojeździe, niż dotychczasowy. Dokument ten będzie zawierał nadto tzw. kod kreskowy oraz kod OCR-B do odczytu danych o pojazdach przekraczających granicę.

Pamiętaj, że:

  • Do dnia 30 września br. tj. do czasu wyczerpania zapasów blankietów będą wydawane dowody rejestracyjne zgodne z dotychczasowym wzorem.

Porady prawne

Podstawa prawna:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne