7.10.2006
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat w zakresie handlu tekturą litą. Wielość i tempo kontraktów powodują zacieśnianie się mojej współpracy z pewną Spółką z o.o. Moja współpraca z tą firmą polega na kupowaniu jej wyrobów w celu dalszej odsprzedaży. Obecnie rozważam przystąpienie do udziału w tej Spółce. Forma prawna mojej firmy to osoba fizyczna. Czy bez zmiany formy prawnej mojej firmy, po objęciu 51% lub więcej udziałów Spółki będę mógł działać na dotychczasowych zasadach tj. kupować towar od Spółki w celu dalszej odsprzedaży, handlować produktami konkurencyjnymi dla produktów Spółki, mieć wpływ na Spółkę w zakresie: inwestycji, profilu produkcji, zatrudnienia itp.? Które z czynności wskazanych wyżej będę mógł wykonywać w przypadku objęcia mniej niż 50% udziałów Spółki? Które z tych czynności zależą od porozumienia pomiędzy udziałowcami Spółki posiadającymi różne udziały? Na które czynności będzie miała wpływ (i w jaki sposób) zmiana formy prawnej mojej firmy? Czy wartość Spółki (cena kupna) jest wartością umowną, czy też równa się łącznej sumie zawartej w dokumencie KRS w Rubryce 7 - dane wspólników?

Opinia prawna
Niniejsza porada prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ),
-
Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2005 r., Nr 184, poz. 1539 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2005 r., Nr 183, poz. 1538),
-
Ustawy z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2005 r., Nr 183 poz. 1538).
Zgodnie z przedstawionym powyżej stanem prawnym, na postawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Fakt ten upoważnia do zarobkowej działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej oraz wydobywania kopalin ze złóż, a także działalności zawodowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy).
Ewentualne przystąpienie Pana do udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, winno być jak najszybciej po tym fakcie zgłoszone przez zarząd spółki do sądu rejestrowego w celu wpisania aktualnych danych do rejestru. Nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, musi być pod rygorem nieważności dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Kodeks spółek handlowych w odniesieniu
do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na kształtowanie pewnych uprawnień zgodnie z wolą wspólników i dość często odsyła do treści umowy spółki. Dlatego też, należy sprawdzić umowę spółki, czy nie zawiera jakiś szczególnych ograniczeń co do nabywców udziałów np. obowiązku udzielenia na to zgody przez spółkę. Oczywiście fakt, że stanie się Pan wspólnikiem w spółce z ograniczona odpowiedzialnością, nie wpłynie na prowadzenie Pańskiej firmy, jeśli Pan nadal będzie chciał ją prowadzić. Jeśli takich ograniczeń nie ma w umowie spółki, to ustawa ich nie wprowadza. Może Pan zatem działać na dotychczasowych zasadach, kupując towary od spółki z o.o. i sprzedając je dalej.
Co do handlowania produktami konkurencyjnymi dla spółki, to ustawa również nie wprowadza takich ograniczeń, czyli wspólnik spółki z o.o. może handlować przedmiotami konkurencyjnymi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zostałby Pan członkiem Zarządu spółki z ograniczona odpowiedzialnością, to sytuacja wygląda trochę odmiennie, gdyż w przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, członek zarządu powinien powstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw. Ponadto członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Jeśli umowa spółki nie mówi inaczej, zgody na to udziela organ uprawniony do powołania zarządu w spółce, zwykle jest to Zgromadzenie Wspólników. Jeśli umowa spółki nie wymaga większości kwalifikowanej do udzielenia takiej zgody, wówczas wystarczy zwykła większość, czyli 50 % + jeden głos.
Jeśli chodzi o Pana wpływ na decyzje i działania podejmowane w ramach spółki, to jest on zasadniczo taki sam jak pozostałych wspólników.

Potrzebujesz porady prawnej?
Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny Dodatek (...)
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum w opinii NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2017 r. na posiedzeniu jawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezesa Naczelnego (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Jak klasyfikuje się prawa komandytariusza? Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Podział ich w oparciu o model klasyczny, oparty na wyodrębnieniu praw korporacyjnych i majątkowych, został poddany krytyce z tego względu, (...)
Wymiar urlopu nauczycielskiego
Nauczycielowi - jak każdemu innemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. Urlop wypoczynkowy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano (...)
Opodatkowanie dochodów osób fizycznych i prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek
Jak ustalić dochód z połączenia lub podziału spółki?W związku z łączeniem się spółek, wspólnicy spółki dzielonej, przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, (...)
Egzaminy szkolne w latach 2021-2023
Informacja CKE o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 25 do 27 maja 2021 r. W 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 25 do 27 maja (wtorek – czwartek). Poniżej przedstawiamy informację CKE na temat tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Harmonogram (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje (...)
Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT
W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
Strony umowy deweloperskiej Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Definicje tych dwóch pojęć zawiera Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 43¹ Kodeksu cywilnego (dalej: „KC") (...)
Na stronach MSWiA znajduje się projekt rozporządzenia, które miałoby zostać wydane przez Ministra MSWiA na podstawie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Czego miałoby dotyczyć rozporządzenie? Akt miałby określać: szczegółowe informacje, dotyczące okoliczności wskazanych (...)
Obowiązek wniesienia wkładu Wkładem jest określone w umowie spółki świadczenie wspólnika, do którego zobowiązuje się on w związku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)
Przypozwanie osoby trzeciej do udziału w procesie
Na czym polega przypozwanie? Przypozwanie to zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie w tym celu, żeby mogła zgłosić swe wstąpienie do sprawy w charakterze interwenienta" ubocznego. Przypozwanie (litis denuntiatio) nie wywiera żadnych bezpośrednich skutków procesowych (...)
Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?
Co to jest strefa Schengen?Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich (...)
Jesteś przedsiębiorcą? - Dowiedz się, jak wygląda postępowanie w sprawach gospodarczych przed sądem
Co to jest sąd gospodarczy? Sąd gospodarczy to odrębny wydział w sądach rejonowych i okręgowych. Ich utworzenie jest uzasadnione specyfiką rozpoznawanych spraw i koniecznością ich rozstrzygania przez sędziów dobrze znających zagadnienia gospodarcze. Sąd gospodarczy nie jest odrębnym (...)
Jesteś przedsiębiorcą? Dowiedz się jak wygląda postępowanie w sprawach gospodarczych przed sądem
Co to jest sąd gospodarczy? Sąd gospodarczy to odrębny wydział w sądach rejonowych i okręgowych. Ich utworzenie jest uzasadnione specyfiką rozpoznawanych spraw i koniecznością ich rozstrzygania przez sędziów dobrze znających zagadnienia gospodarcze. Sąd gospodarczy nie jest (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)