Projekt nowelizacji przepisów gotowy
W siedzibie MRiRW odbyło się spotkanie podsumowujące prace zespołu ekspertów, powołanego z inicjatywy sekretarza stanu Janusza Kowalskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.
Zespół przygotował projekt nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych.

Cel prac zespołu eksperckiego
Celem prac zespołu było w pierwszej kolejności zdefiniowanie barier rozwoju spółdzielczości energetycznej, a w drugiej – zaproponowanie konkretnych zmian legislacyjnych w tym obszarze.
– "Naszym celem jest zdynamizowanie rozwoju spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich realizujących inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Do tej pory KOWR umieścił w wykazie jedynie dwie spółdzielnie energetyczne. W Niemczech działa ponad tysiąc spółdzielni energetycznych, a w Danii około 2500. Dlatego chcemy zmienić regulacje dotyczące spółdzielni energetycznej – po to, aby rolnicy indywidualni, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty działające na obszarach wiejskich mogły efektywniej tworzyć partnerstwa przy realizacji projektów w obszarze ciepłownictwa i energetyki" – wskazał wiceminister Janusz Kowalski.
Prof. Aneta Suchoń wyraziła nadzieję, że proponowane regulacje przyczynią się do popularyzacji spółdzielczości energetycznej, a przede wszystkim – spółdzielczości w ogóle. W podobnym tonie wypowiedział się mec. Tymoteusz Mądry, zaznaczając, że aktualnie obowiązujące regulacje nie pozwalają na pełny rozwój spółdzielni energetycznych. Przygotowane przepisy mają to zmienić.
Czym jest spółdzielnia energetyczna?
Spółdzielnia energetyczna jest podmiotem zdefiniowanym w ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Jest to działająca lokalnie forma zrzeszenia, której celem jest w szczególności zaspokajanie potrzeb energetycznych lub ciepłowniczych spółdzielni energetycznej i jej członków na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Zakres proponowanych zmian przepisów
Dr Marcin Rokosz, koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wskazał, iż zakres proponowanych zmian uwzględnia dotychczasowe propozycje zgłaszane przez resort rolnictwa w trakcie innych prac legislacyjnych.
– W przygotowanym projekcie zaproponowaliśmy rozwiązania, które ułatwiają zakładanie i funkcjonowanie spółdzielni energetycznej – poinformował dr Rokosz.
Przygotowany projekt:
- Obejmuje m.in. rozszerzenie zakresu terytorialnego działania i usunięcie bariery liczby członków.
- Jest odpowiedzią na zdefiniowane problemy z przyłączeniami instalacji OZE do sieci oraz z zawieraniem umów przez spółdzielnię energetyczną z przedsiębiorstwami energetycznymi.
- Zakłada regulacje m.in. dotyczące zakupu energii przez samorząd lokalny od spółdzielni energetycznej, której jest członkiem.
Skład zespołu eksperckiego
Autorami nowelizacji ustawy o OZE i niektórych innych ustaw w zakresie spółdzielni energetycznej są:
- dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- dr Marcin Rokosz – koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich;
- Tymoteusz Mądry, radca prawny;
- Tomasz Marzec;
- Marzena Skąpska – naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii, Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
- Jarosław Wiśniewski – radca, Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kolejne kroki
Prace w tym zakresie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dobiegły końca. W najbliższych dniach wszystkie propozycje będą uzgodnione z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, z którym zespół Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich pracuje nad pakietem rozwiązań wspierających transformację energetyczną obszarów wiejskich, korzystną w szczególności dla rolników indywidualnych.

Potrzebujesz porady prawnej?
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)
Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych
Przyjmując sprawozdanie Jerzego Buzka (EPP-ED, PL) Parlament Europejski wyraził poparcie dla europejskiego strategicznego planu (SET) w dziedzinie technologii energetycznych, w tym inicjatyw przemysłowych w zakresie energii odnawialnej, składowania CO2, sieci energetycznych i rozszczepiania jądrowego. (...)
Rusza transformacja sektora elektroenergetycznego
Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego, który dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego. Tym samym rusza proces zmierzający do wydzielenia aktywów (...)
Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych
Termomodernizacja, redukcja zużycia energii, poprawa stanu technicznego, rozwój OZE – to przedsięwzięcia budowlane, które jeszcze mocniej będą wspierane przez budżet państwa. Co przewiduje ustawa z dnia 29 września 2022 o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę (...)
Rusza program „Energia dla wsi”
Na czym polega program „Energia dla wsi”? Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 r. Program został przygotowany (...)
Sprzedaż miałów dla polskich rolników
– "Tylko do 31 października br. można składać wnioski do Polskiej Grupy Górniczej S.A. w ramach programu sprzedaży miałów energetycznych dla rolników produkujących pod osłonami" – przypomniał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Szef (...)
Ruszył program „Energia dla wsi”
Rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą już składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Szansa na transformację energetyczną – "Program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach (...)
Jedną drogą do wspólnego rynku energii elektrycznej
Rozdział właścicielski bez wyjątków, limity cen na niekonkurencyjne rynki, pierwszeństwo w dostępie do sieci dla źródeł odnawialnych, silna i decyzyjna agencja regulacyjna na poziomie wspólnotowym, to propozycje do III pakietu energetycznego, które przyjął Parlament (...)
Przedsiębiorca może zostać prosumentem energii...
Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. Pakietu Prosumenckiego, będącego elementem nowelizacji ustawy o OZE. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej (...)
Taryfy dla gospodarstw domowych jeszcze w 2009 roku
Zdaniem Mariusza Swory, Prezesa URE efektywna konkurencja na rynku energii elektrycznej praktycznie nie istnieje. Prezes URE stwierdził, że uwolni ceny dla gospodarstw domowych, jeżeli zostanie wzmocniona pozycja odbiorcy końcowego, konkurencja oraz pozycja i uprawnienia organu regulacyjnego.Rynek (...)
Polityka energetyczna Polski do 2030 roku
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przesłała 10 kwietnia br. uwagi do dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", wersja z 5 marca 2009 roku. Pozytywną stroną dokumentu jest szeroki i przekrojowy zakres opracowania, podkreślenie znaczenia efektywności energetycznej (...)
Rządowy "Plan stabilności i rozwoju" dla energetyki
Przedstawiony przez Premiera Donalda Tuska „Pakiet liberalizacyjny" dla sektora energetycznego zakłada wzmocnienie pozycji odbiorców energii, wzmocnienie konkurencji i pozycji regulatora w celu ochrony gospodarki i gospodarstw domowych przed niekontrolowanym wzrostem cen energii.Zmiany (...)
Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów
Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisali (...)
Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick
Kiedy wejdzie w życie tzw. ustawa licznikowa? Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci. Nowelizacja (...)
Premier ogłosił Tarczę Solidarnościową, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. Projekt ten ma na celu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami (...)
Z Francuzami o energetyce jądrowej
Międzynarodowa polityka w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwo eksploatacji i metody finansowania budowy elektrowni atomowych to główne tematy wizyty sekretarza stanu Adama Szejnfelda w Paryżu. W dniach 10-13 lutego br. delegacja pod przewodnictwem wiceministra gospodarki spotkała się (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nie musiał płacić podatku od nieruchomości (...)
Wsparcie rozwoju branży biometanu
Nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach (...)