14.9.2008
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
W umowie spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… nie ma zapisu dotyczÄ…cego okresu, na jaki powoÅ‚ywany jest zarzÄ…d. Jedynym zapisem dotyczÄ…cym terminu kadencji bÄ…dź mandatu w umowie spółki jest § 19 ust. 6: „Mandaty czÅ‚onków ZarzÄ…du wygasajÄ… z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie, bilans, rachunek zysków i strat za ostatni rok dziaÅ‚alnoÅ›ci.” Za lata od 1999 r. do chwili obecnej uchwaÅ‚y zatwierdzajÄ…ce sprawozdanie finansowe nie zawieraÅ‚y uchwaÅ‚ o corocznym powoÅ‚aniu zarzÄ…du. W zwiÄ…zku z powyższym powstaÅ‚a w chwili obecnej niepewność, co do tego, czy brak corocznych uchwaÅ‚ o powoÅ‚aniu zarzÄ…du nie skutkuje nieważnoÅ›ciÄ… jego reprezentacji w dotychczasowym okresie. Czy istnieje możliwość takiego zredagowania uchwaÅ‚y wspólników np. przy okazji zatwierdzenia sprawozdania za rok 2008, żeby walne zgromadzenie zatwierdziÅ‚o dotychczasowe dziaÅ‚anie zarzÄ…du bez zmian w umowie spółki? PoczÄ…wszy od tego okresu corocznie zgromadzenie podejmowaÅ‚oby już uchwałę w sprawie wyboru zarzÄ…du po zakoÅ„czeniu kadencji.
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
Ustawy z dnia 15 września 200 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami),
Ustawy z dnia 27 czerwca 1934 r. Kodeks handlowy (Dz. U. 1934 r., Nr 57, po. 502 ze zmianami).
Kadencja a mandat
Na wstÄ™pie wskazać należy różnicÄ™ pomiÄ™dzy kadencjÄ… a mandatem czÅ‚onka zarzÄ…du w spółce z o. o. PomijajÄ…c obszerne orzecznictwo w tej materii oraz spory doktrynalne na tle jeszcze dawnych przepisów, stwierdzić można, iż obecnie Kodeks spółek handlowych okreÅ›la, iż „kadencja” to okres peÅ‚nienia funkcji przez czÅ‚onka zarzÄ…du w spółce, z kolei „mandat” to umocowanie czÅ‚onka zarzÄ…du do peÅ‚nienia funkcji.
Powyższe rozumienie „kadencji” można wyprowadzić z treÅ›ci art. 202 § 3 ksh, w której pojÄ™cie to relatywizuje siÄ™ do kategorii oznaczonego czasu.
Oznaczenie długości kadencji
Jeżeli chodzi o dÅ‚ugość kadencji – peÅ‚nienia funkcji przez czÅ‚onka zarzÄ…du spółki z o. o. nie zawsze musi być oznaczona, a wiÄ™c wiÄ…zać siÄ™ z kadencyjnoÅ›ciÄ… wykonywania przez niego mandatu. W umowie spółki kadencja nie jest oznaczona tzn. nie ma górnych granic kadencji, powoÅ‚ania na okres np. kilku lat.
W takiej sytuacji, gdy w umowie spółki z o. o. kadencja członka zarządu nie została oznaczona, to:
Z przepisu art. 202 § 1 Ksh wynika, że mandat czÅ‚onka zarzÄ…du wygasa zawsze z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy peÅ‚nienia przez niego takiej funkcji w danej spółce. Przepis ten nie odnosi siÄ™, bowiem do tzw. pierwszego zarzÄ…du w historii danej spółki, a wiÄ™c powoÅ‚anego w momencie lub zaraz po zawiÄ…zaniu spółki, ale do takiego zarzÄ…du, który po raz pierwszy peÅ‚ni w tej spółce wspomnianÄ… funkcjÄ™.
Z przepisu art. 202 § 2 Ksh można wyprowadzić wniosek, że czÅ‚onek zarzÄ…du, który nie peÅ‚ni po raz pierwszy w danej spółce takiej funkcji, gdyż zostaÅ‚ on ponownie wybrany przez wspólników (czy też przez inny organ spółki bÄ…dź osobÄ™ trzeciÄ…) na czÅ‚onka zarzÄ…du, to przy zaÅ‚ożeniu, że znowu nie okreÅ›lono mu kadencji – jest on de facto powoÅ‚any nadal na rocznÄ… kadencjÄ™. Wynika to stÄ…d, że jego mandat wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za ostatni peÅ‚ny rok obrotowy, peÅ‚nienia przez niego funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du. Ponownie wybrany czÅ‚onek zarzÄ…du, po pierwszej jego kadencji (art. 202 § 1 ksh) podpada pod zakres podmiotowy przepisu art. 202 § 2, gdyż bÄ™dÄ…c powoÅ‚any znowu na czas nieoznaczony, zostaÅ‚ on powoÅ‚any na okres dÅ‚uższy niż rok.
Z powyższego wynika, że powoÅ‚anie czÅ‚onka zarzÄ…du na czas nieoznaczony nie jest równoznaczne z tym, że bÄ™dzie on peÅ‚niÅ‚ swojÄ… funkcjÄ™ aż do jego odwoÅ‚ania, Å›mieci bÄ…dź rezygnacji z tej funkcji (art. 202 § 4 Ksh), mimo, że co roku spółka ma obowiÄ…zek przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym powinno być przyjÄ™te sprawozdanie finansowe spółki (art. 231§1 i 2 pkt.1 Ksh). Dlatego też powoÅ‚anie czÅ‚onka zarzÄ…du na czas nieoznaczony jest tożsame z powoÅ‚aniem go na rocznÄ… kadencjÄ™. Jest to rozwiÄ…zanie chroniÄ…ce przede wszystkim interes wspólników spółki.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jakie sÄ… funkcje zarzÄ…du? SpóÅ‚ka z o.o. jest spóÅ‚kÄ… kapitaÅ‚owÄ…, w której pierwszorzÄ™dnÄ… rolÄ™ odgrywa wniesiony do spóÅ‚ki kapitaÅ‚. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spóÅ‚ki kapitaÅ‚owe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)
Co przewiduje ustawa o zarzÄ…dzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzÄ… naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowiÄ… ogromnÄ… wiÄ™kszość polskich przedsiÄ™biorstw. DziÄ™ki tym rozwiÄ…zaniom, w przypadku Å›mierci przedsiÄ™biorcy, jego firma bÄ™dzie mogÅ‚a (...)
Rada nadzorcza w spółce akcyjnej
Kiedy powoÅ‚uje siÄ™ radÄ™ nadzorczÄ…? W przypadku spóÅ‚ki akcyjnej powoÅ‚anie rady nadzorczej jest zawsze obligatoryjne. Co wiÄ™cej, spóÅ‚ka taka nie może zostać zarejestrowana bez powoÅ‚anego organu kontrolnego. Rada musi istnieć także przez caÅ‚y okres istnienia spóÅ‚ki. (...)
Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?
Minister Finansów wydaÅ‚ interpretacjÄ™ ogólnÄ… (nr PT3.8101.1.2020), z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usÅ‚ug towarów, które po nabyciu nie byÅ‚y przedmiotem dostawy, w przypadku wygaÅ›niÄ™cia zarzÄ…du sukcesyjnego albo uprawnienia (...)
TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące
15 kwietnia 2021 r. TrybunaÅ‚ Konstytucyjny ogÅ‚osiÅ‚ wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posÅ‚ów dotyczÄ…cego peÅ‚nienia obowiÄ…zków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upÅ‚ywie piÄ™cioletniej kadencji, do czasu objÄ™cia stanowiska nowego Rzecznika. TrybunaÅ‚ (...)
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej
Kiedy w spóÅ‚ce komandytowo-akcyjnej można powoÅ‚ać radÄ™ nadzorczÄ…? SpóÅ‚ka komandytowo-akcyjna jest spóÅ‚kÄ… osobowÄ…. W spóÅ‚kach tych zasadÄ… jest sprawowanie kontroli przez samych wspólników. Jednakże charakter prawny tego typu spóÅ‚ki (...)
Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli pÅ‚ynnie kontynuować dziaÅ‚alność firmy, dowiedz siÄ™, jak wyznaczyć i zgÅ‚osić w CEIDG zarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego - tj. osobÄ™, która bÄ™dzie prowadzić sprawy firmy do czasu zaÅ‚atwienia formalnoÅ›ci spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)
Kto jest uprawniony do zarzÄ…dzania spóÅ‚kÄ… akcyjnÄ…?W spóÅ‚kach osobowych (np. spóÅ‚ce jawnej, partnerskiej), opartych na osobistej odpowiedzialnoÅ›ci wspólników za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki, każdy wspólnik ma prawo prowadzenia jej spraw i jÄ… reprezentować. (...)
Sądy gospodarcze mają przyspieszyć
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks postÄ™powania cywilnego oraz innych ustaw wchodzi w życie 20 marca br. Ma ona na celu usprawnienie i racjonalizacjÄ™ przebiegu postÄ™powania cywilnego, w szczególnoÅ›ci w sprawach gospodarczych. PostÄ™powanie w sprawach gospodarczych (...)
Przyspieszenie sądów gospodarczych
Na ostateczne uchwalenie przez Sejm (po wprowadzeniu poprawek przez Senat) czeka rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach (...)
Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu
Kiedy wygasa mandat czÅ‚onka zarzÄ…du? Mandat czÅ‚onka zarzÄ…du spóÅ‚ki z o.o. wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za pierwszy peÅ‚ny rok obrotowy peÅ‚nienia funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du. Sprawozdanie to jest zatwierdzane przez (...)
Rząd uderzy w RPP? Jest już plan
Ministerstwo Finansów chce przywrócić do projektu noweli ustawy o NBP zasadę, zgodnie z którą funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję - wynika z pisma, które przekazał resort finansów. MF ma więcej zastrzeżeń do projektu przygotowanego przez RCL. Chodzi o projekt nowelizacji (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności
W jakim celu można zaÅ‚ożyć spóÅ‚kÄ™ z o.o.?SpóÅ‚kÄ™ z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… mogÄ… utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spóÅ‚ka akcyjna albo stowarzyszenie). Kodeks spóÅ‚ek handlowych zezwala również na zaÅ‚ożenie takiej (...)
Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej i zmiany w Kodeksie spółek handlowych
Zmiany z podpisem Prezydenta Przy ustalaniu dochodu do obliczania skÅ‚adki zdrowotnej bÄ™dÄ… uwzglÄ™dniane różnice remanentowe, a wiÄ™c również zakupy z lat poprzednich. DziÄ™ki temu przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… obliczać dochód dla celów skÅ‚adki zdrowotnej (...)
Rada nadzorcza i komisja rewizyjna w sp. z o.o.
Kto jest uprawniony do sprawowania nadzoru w spóÅ‚ce z o.o.? ZasadÄ… jest, że prawo kontroli dziaÅ‚aÅ„ zarzÄ…du sÅ‚uży każdemu ze wspólników. Osobista kontrola wspólników charakterystyczna jest dla spóÅ‚ek osobowych a jej obecność w spóÅ‚ce (...)
Co to jest sÄ…d gospodarczy? SÄ…d gospodarczy to odrÄ™bny wydziaÅ‚ w sÄ…dach rejonowych i okrÄ™gowych. Ich utworzenie jest uzasadnione specyfikÄ… rozpoznawanych spraw i koniecznoÅ›ciÄ… ich rozstrzygania przez sÄ™dziów dobrze znajÄ…cych zagadnienia gospodarcze. SÄ…d gospodarczy nie jest odrÄ™bnym (...)
Rada administrujÄ…ca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym
Ze wzglÄ™du na fakt niejednolitego administrowania spóÅ‚kami akcyjnymi w paÅ„stwach Unii Europejskiej, spóÅ‚ki europejskie mogÄ… opierać siÄ™ bÄ…dź na systemie dualistycznym, bÄ…dź też na systemie monistycznym. W niniejszym artykule zostanie szczegóÅ‚owo opisana problematyka (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
Czy Å›mierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiÄ…zanie umowy o prowadzenie rachunku? Zgodnie z treÅ›ciÄ… art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
SpóÅ‚ka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… jest najpopularniejszÄ… spóÅ‚kÄ… handlowÄ… w Polsce. Jest odpowiedniÄ… formÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci np. dla wspólników, którzy chcÄ… zachować bezpoÅ›redni nadzór nad prowadzeniem spraw spóÅ‚ki i ograniczyć ryzyko (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogÄ… prowadzić dziaÅ‚alność w nowej formie - prostej spóÅ‚ki akcyjnej. KluczowÄ… cechÄ… tej spóÅ‚ki jest niski kapitaÅ‚ akcyjny wymagany do jej zaÅ‚ożenia, wynoszÄ…cy 1 zÅ‚. Przeczytaj, jak zaÅ‚ożyć prostÄ… spóÅ‚kÄ™ akcyjnÄ… i (...)
Zgodnie z ogólnymi zasadami reprezentacji spóÅ‚kÄ™ kapitaÅ‚owÄ… reprezentuje zarzÄ…d, którego czÅ‚onkowie wybierani sÄ… z grona akcjonariuszy lub spoza niego przez RadÄ™ NadzorczÄ… (,,RN”). Nietrudno wyobrazić sobie jednak sytuacjÄ™, w której może dojść do konfliktu (...)