17.7.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zwierzaki w Policji

Rozwój technologii jest coraz szybszy, Policja z roku na rok ma do dyspozycji coraz bardziej nowoczesny sprzęt, jednak rola zwierząt policyjnych jest wciąż nie do przecenienia. Psy i konie wiernie służą funkcjonariuszom i pomagają im skuteczniej wypełniać swoje obowiązki.

Pies, najlepszy przyjaciel policjanta

Psy towarzyszą policjantom od niepamiętnych czasów, jednak szczególnie ważną rolę zaczęły odgrywać w polskiej Policji po odzyskaniu niepodległości. Ich fantastyczny słuch, a przede wszystkim fenomenalny węch powodują, że zwierzęta te są wręcz niezastąpione w pracy policyjnej. Skuteczność działania psów zależy w głównej mierze od właściwego wyszkolenia. Obecnie ich tresurą zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, który od 1992 roku jest integralną częścią Centrum Szkolenia Policji.

Jak zostać psem policyjnym?

Aby pies mógł zostać przyjęty do służby musi spełniać szereg wymagań i przejść pozytywnie testy sprawnościowe. Wbrew pozorom rasa nie jest najważniejsza. W Policji pracują nie tylko owczarki. Ważne jest za to, żeby pies był zdrowy, w odpowiedniej kondycji psychicznej i fizycznej, o budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy. Na szkolenie zwykle przyjmuje się psy w wieku od roku do dwóch lat. Obowiązkowe jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Kiedy wszystkie te kryteria są spełnione przychodzi czas na próbę charakteru. Pierwszym sprawdzianem jest aportowanie, potem pies musi wykazać się umiejętnością szukania ukrytego przedmiotu. Głównym celem tego zadania jest sprawdzenie predyspozycji psa do pracy węchowej. Chodzi o to, żeby przekonać się, czy zwierzę potrafi skutecznie znaleźć przedmiot na podstawie zapachu. Następnie bada się reakcję psa na odgłos wystrzału. Ważne jest, żeby pies policyjny nie bał się hałasu i potrafił zachować spokój. Czwartą próbą, jakiej poddaje się czworonoga jest próba obrony opiekuna. Chodzi tutaj o pewność i zdecydowanie psa do ataku, a także sprawdzenie jego popędu do ścigania osoby uciekającej. Pies musi wykazać się pasją do atakowania i wytrwałością, nie może okazać lęku przed napastnikiem. Ostatnim sprawdzianem jest próba samodzielności i czujności. Jej celem jest sprawdzenie reakcji psa w sytuacji zagrożenia pod nieobecność opiekuna.

Porady prawne

Jeśli pies spełni wszystkie wymienione wymagania, zostaje zaklasyfikowana do pracy w policji i zostaje poddany tresurze. Warto wspomnieć, że policjanci, którzy pracują z czworonogami, również muszą wykazać się odpowiednimi predyspozycjami, aby współpraca psa i człowieka mogła układać się owocnie.

Zadania psiej służby

Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych jest patrolowanie rejonu służbowego, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób szczególnie niebezpiecznych. Psy okazują się też bardzo potrzebne w ratownictwie wodnym, pomagają ratować tonących oraz wyszukują zwłoki. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów przestępców i osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów różnych substancji takich jak narkotyki, materiały wybuchowe, broń palna łuski, a także ludzkie zwłoki. Ponad to psy zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi.

Służba psa w Policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Zwykle pies mieszka w domu swojego "partnera". Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. Jeśli policjant nie ma możliwości zabrania psa - emeryta do siebie, poszukuje się dla zwierzaka innego domu, ale czworonożni funkcjonariusze zawsze są oddawani w dobre ręce.

Liczba i rasa psów policyjnych

Obecnie w Policji pełnią służbę 1552 psy. 1295 czworonogów służy w komórkach organizacyjnych pionu prewencji Policji. Są to psy patrolowo - tropiące, które stanowią najliczniejszą grupę, jest ich aż 1139, a także psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, których jest 100, 50 patrolowych i 6 psów innych specjalności. W komórkach organizacyjnych służby kryminalnej są 144 psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, 14 psów do wyszukiwania zapachów ludzkich zwłok oraz 99 czworonogów do badań osmologicznych. Jeśli chodzi o rasę, to jak już zostało to wspomniane, nie jest ona najważniejsza, ale są pewne rasy preferowane, dominujące wśród psów policyjnych.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!

Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!

W pociągu i samolocie pies musi mieć bilet i ważne szczepienia. Autem powinien jechać w specjalnych pasach lub boksie transportowym. Przepisy ruchu drogowym nie precyzują tego, w jaki sposób powinniśmy przewozić domowe zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym zakresie pełna (...)

Jak zostać pracownikiem ochrony?

Jak zostać pracownikiem ochrony?

  Kto może zajmować się ochroną osób i mienia?    Zgodnie przepisami, zadania ochrony osób i mienia realizowane przez wewnętrzne służby ochrony (czyli uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane (...)

Wprowadzali graczy w błąd, teraz zapłacą karę

Wprowadzali graczy w błąd, teraz zapłacą karę

Roślinki vs. Robale, Magiczny Totem, Odpicuj Furę, Zwierzaki Atakują, czy Owocowe Bąbelki – to tytuły gier na telefony komórkowe oferowanych przez CT Creative Team. Użytkownicy skarżyli się na niespodziewany wzrost rachunku telefonicznego. UOKiK nałożył na społkę ponad 30 tys. (...)

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem (...)

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania (...)

Fryzjer ponad obostrzeniami...

Fryzjer ponad obostrzeniami...

WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)

Prezydent podpisał ustawę modernizacyjną

Prezydent podpisał ustawę modernizacyjną

Prezydent podpisał ustawę z 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” (...)

Na jaką ochronę mogą liczyć świadkowie koronni?

Na jaką ochronę mogą liczyć świadkowie koronni?

23 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2006 r. w sprawie udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym i innym uprawnionym osobom. Zastępuje ono dotyczczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

Jak zgłosić przestępstwo?

Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. Wezwanie policji Kiedy wezwać policję? Jeżeli ktoś kradnie samochód, (...)

W sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej

W sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej

25 czerwca 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej. Poniżej treść jego pisma: Spośród wpływających do mnie wniosków (...)

Dosyć tortur na policji!

Dosyć tortur na policji!

Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem. Ważny wyrok sądu: rażenie (...)

Jak gminy

Jak gminy "opiekują" się zwierzętami za pieniądze państwowe

Jeden z najnowszych raportów NIK jest przerażający – wynika z niego, że najlepiej dorobić się na ... bezdomnych psach i kotach. Najwięcej pieniędzy państwowych przeznaczonych na opiekę nad zwierzętami (aż 80% !!!) przepada w rękach hycli, którzy czasem za złapanie zwierzęcia, (...)

Zmiany dla służb mundurowych

Zmiany dla służb mundurowych

Zmiany ustawy dot. emerytur służb mundurowych przyznają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100% płatnych nadgodzin, natomiast funkcjonariusze policji, straży granicznej i Służby Więziennej za sprawą przyjętych zmian zaproponowanych przez (...)

Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie: międzynarodowe seminarium w ramach programu DAPHNE III

Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie: międzynarodowe seminarium w ramach programu DAPHNE III

W dn. 20 listopada 2008 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium pt. „Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie". Spotkanie jest wspólną inicjatywą MSWiA i KGP - zostało zorganizowane w ramach projektu UE „Daphne (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

Jak zgłosić przestępstwo?

Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł ci samochód albo rower? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. ##baner## Kto może zgłosić? Każdy, kto: ma informację o przestępstwie lub jest (...)

Posiadanie broni

Posiadanie broni

Co jest uznawane za broń? Do broni zalicza się: broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową, broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego, narzędzia i urządzenia których używanie może zagrażać życiu i zdrowiu: broń białą (...)

Zmiany w policji. Nowa jednostka do walki z mafią

Zmiany w policji. Nowa jednostka do walki z mafią

Dziś rusza Centralne Biuro śledcze Policji. Większa samodzielność i zdolność do szybszego reagowania w walce z najgroźniejszymi przejawami przestępczości - taki jest główny cel powstania nowej jednostki. CBŚP zostanie powołane na podstawie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych (...)

CBŚP zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP

CBŚP zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Zmiana przepisów przewiduje m.in. utworzenie nowej jednostki organizacyjnej – Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP). CBŚP zastąpi Centralne Biuro Śledcze KGP - komórkę organizacyjną obecnie funkcjonującą (...)

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego?

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego?

W połowie marca pierwsze osoby odebrały dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach… E-dowód  Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, (...)

Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?

Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?

Sprawy dotyczące wpisu, zmiany wpisu lub wykreślenia wpisu z rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych, praw, obowiązków oraz wymagań kwalifikacyjnych detektywów oraz zgłoszenia zamiaru czasowego świadczenia usług detektywistycznych na terytorium (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (...)

Uprawnienia Policji w sprawach o wykroczenia

Uprawnienia Policji w sprawach o wykroczenia

W trakcie zatrzymania do kontroli drogowej z powodu "domniemania wykroczenia drogowego" zostałem (funkcjonariusz przedstawił się) poproszony o dokumenty i udanie się do radiowozu. Tam funkcjonariusz, (...)

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca (...)

Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji

Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji

Około miesiąca temu mój tata jadąc na rowerze do domu zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku okazał się 19-letni syn policjanta miejscowej policji. Sprawa jest prowadzona na tym samym (...)

Poszukiwania zaginionej osoby

Poszukiwania zaginionej osoby

Jeżeli zgłaszam na policję zaginięcie żony z dziećmi, to jakie prawo administracyjne nakazuje funkcjonariuszom poszukiwania i jakie czynności prawnych powinni dokonać? O ile wiem jest trzy stopniowy (...)

Niebieska karta

Niebieska karta

Od 2 miesięcy przebywam za granica (żona jest w Polsce). Moje małżeństwo nie należy do udanych - w 2008 roku żona wezwała policję dwukrotnie twierdząc, że ją biję. Za każdym razem policja (...)

Przeniesienie funkcjonariusza Policji do innej miejscowości

Przeniesienie funkcjonariusza Policji do innej miejscowości

Kto jest właściwy do przeniesienia funkcjonariusza Policji do innej miejscowości? Na podstawie art. 36 ustawyo Policji do przenoszenia lub delegowania policjanta właściwi są: Komendant Główny (...)

Przeszukanie pomieszczeń

Przeszukanie pomieszczeń

W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego (...)

Wypowiedzenie najmu przez gminę

Wypowiedzenie najmu przez gminę

Czy skoro przydział na mieszkanie komunalne otrzymałam skierowaniem kierownika jednostki (Komendanta Policji), gdyż wówczas to mieszkanie było w dyspozycji Komendy Policji, to czy obecnie mogę mieć (...)

Darowizny na rzecz Policji

Darowizny na rzecz Policji

Czy jako prywatna firma (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) mogę przekazać czy przekazywać darowizny dla Policji? Policja jako organ ochrony prawa podlega reżimowi finansów publicznych (...)

Kradzież paliwa - wyrok nakazowy

Kradzież paliwa - wyrok nakazowy

Na początku roku wyjeżdżałem na wczasy, na stacji paliw BP zatankowałem paliwo o wartości 213.01 zł. Kiedy tankowałem moja dziewczyna poszła na stację. Byłem przekonany, że idzie zapłacić, (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział (...)

Czas pracy - policja

Czas pracy - policja

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie następującego zagadnienia. W wielu jednostkach policji policjanci pracują ponad wymiarowy czas pracy, często odbywa się to w drodze wręcz nakazu. W związku z tym (...)

Podstawa wpisu do ewidencji punktów karnych

Podstawa wpisu do ewidencji punktów karnych

Jakie akty są podstawą wpisu do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie (...)

Rejestracja samochodu a dowód rejestracyjny

Rejestracja samochodu a dowód rejestracyjny

W 2005 roku kupiłem auto po wypadku na umowę, bez dowodu rejestracyjnego, tylko z zaświadczeniem z policji, że dowód został zabrany po wypadku. Złożyłem odpowiednie deklaracje w US na podstawie (...)

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Ostatnio często poruszam się pieszo po moim mieście w godzinach nocnych lub po prostu po zmroku. Zdarza się, że jestem zatrzymywany przez patrole policji i wypytywany o to lub owo. Niestety nie zawsze (...)

FORUM PRAWNE

Pies a sąsiedzi

Pies a sąsiedzi Mam dom w niewielkiej miejscowości. Jest on ulokowany na osiedlu domków jednorodzinnych tak więc ze wsztystkich praktycznie stron mam sąsiadów. Jednak mam mieszkanie w mieście i (...)

Koty w bloku

Koty w bloku W piwnicy bloku mieszkalnego żyją koty. Zwierzaki te trafiły do piwnicy z mieszkania jednego z lokatorów, lecz oficjalnie mają statut zwierząt dziko żyjących. Próba usunięcia ich (...)

Zwierzak

Zwierzak Witam, mam taki problem: ze znajomymi wynajmujemy mieszkanie, było względnie tanie, duże więc mogliśmy mieszkać wszyscy razem i najważniejsze: właściciel zgadzał się na zwierzaki. Mieszkanie (...)

Czy dostawca usługi telefonii komórkowej ma prawo zabronić mi zmianę taryfy?

Czy dostawca usługi telefonii komórkowej ma prawo zabronić mi zmianę taryfy? Orange jako jedyna sieć blokuje klientom przejście na tę taryfę w trakcie trwania umowy. Ja chcciałem zmienić taryfę (...)

Koszty leczenie za pogryzienie się psów.

Koszty leczenie za pogryzienie się psów. Witam. Wczoraj miałem przykre doświadczenie w parku miejskim koło mojego domu. Mam psa, kundla pół wilczur pół collie. Byłam z nim na spacerze, był w (...)

pies pogryziony przez innego psa

pies pogryziony przez innego psa Witam potrzebuję pilnie informacji na temat kto będzie musiał ponieść koszty za leczenie psa. Chodzi o to że dwa dni temu jak byłem z moim psem amstafem na spacerze (...)

Umowa o dzieło. Czy wysyłając CV mogę zgodzić się już na podpisanie umowy ?

Umowa o dzieło. Czy wysyłając CV mogę zgodzić się już na podpisanie umowy ? Rozsyłałem CV by znaleźć jakąś prace na wakacje. No i łapałem się każdej oferty w mojej okolicy. Wysłąłem (...)

Podrobiona legitymacja

Podrobiona legitymacja Co grozi, i co najlepiej robić gdy konduktror PKP złapie Cię z podrobioną legitymacją studencką? W dodatku zabiera legitkę i po dwóch miesiącach policja przychodzi z wezwaniem (...)

Policyjne mieszkanie - mam problem z wykupem -WAŻNE!

Policyjne mieszkanie - mam problem z wykupem -WAŻNE! Uprzedzam, sprawa jest dość skomplikowana (a może mi się tak wydaje). Problem polega na tym, że chciałabym wykupić mieszkanie w którym zamieszkuję. (...)

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

Ochrona sklepowa

Ochrona sklepowa Pare dni mialam przykry incydent z ochroniarzami sklepowymi. Jakie uprawnienie maja ochroniarze zatrudnieni w sklepie? Czy moga uzyc sily ? (Cala) Ochroniarze mają chronić dany obiekt (...)

Porady prawne

e-prawnik.pl 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone , Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.