Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Niejednokrotnie może okazać się, że wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie odpowiada rzeczywistej woli spadkodawcy czy też stanowi prawnemu. Dzieje się tak przykładowo, gdy został odnaleziony nieznany dotychczas testament, lub też pojawił się spadkobierca, o którym dotychczas nie wiedziano. Jedyną możliwością zmiany takiej sytuacji jest wszczęcie postępowania o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jeżeli jednak z wnioskiem występuje jedna z osób, która brała udział w dotychczasowym postępowaniu, możliwość wystąpienia z takim wnioskiem jest istotnie ograniczona. Podstawę wniosku reguluje przepis art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim, dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału.

Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.

Pobierz darmowy wzór:

Musisz być , aby pobrać wzór


image

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku - pobierz dokument


Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika