Archiwum artykułów - Strona 26

Rejestracja w systemie e-TOLL

27.5.2021

Ministerstwo Finansów uruchomiło rejestrację w systemie e-TOLL oraz Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Rejestracja jest krótkim i intuicyjnym procesem, który można przeprowadzić całkowicie online. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie (...)

System opieki zdrowotnej

27.5.2021

Najważniejsze ogniwa systemu opieki zdrowotnej w Polsce to praktyki lekarskie, pielęgniarek i położnych, przychodnie i szpitale. Do niektórych z nich możemy wybrać się bez skierowania, do innych potrzebujemy takiego dokumentu. Jak zorganizowana jest opieka zdrowotna w Polsce?

Pośrednictwo przy przewozie osób a VAT

26.5.2021

Ministerstwo Finansów przypomniało (ostrzeżenie podatkowe), że instytucja pośrednictwa przy przewozie osób została uregulowana w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. Co z VAT?

Szczepienia w zakładach pracy

25.5.2021

Rusza rządowy program. Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień. Możliwość szczepienia dotyczy zainteresowanych pracowników bez ograniczeń (...)

Wymiana udziałów (akcji) a podatek dochodowy

24.5.2021

Prawidłowa jest taka interpretację przepisów art. 24 ust. 8a- 8c ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 4d, 11 i 12 ustawy o CIT, która dopuszcza ich stosowanie również w modelu, w którym większość głosów w spółce nabywanej jest uzyskiwana przez spółkę (...)

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

18.5.2021

W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków, jeżeli rażąco naruszają one prawo materialne i procesowe (...)

Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika

13.5.2021

Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Czy śmierć dłużnika (...)

Umowy na dostawy produktów rolnych

6.5.2021

Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu.

Rozliczenie dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu PIT za 2020 rok

30.4.2021

Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu (...)

Wpłata daniny solidarnościowej

29.4.2021

Podatnicy powinni dokonywać wpłaty z tytułu daniny solidarnościowej na mikrorachunki podatkowe. W sytuacji, gdy bank nie umożliwił takiego sposobu zapłaty, daninę solidarnościową można wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.

Preferencyjne rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci

29.4.2021

W wyniku wniosku wyrażonego w zeznaniu za 2020 r. - pod określonymi warunkami - osoba samotnie wychowująca dzieci określa podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej.

Wspólne rozliczenie małżonków w PIT za 2020 r.

29.4.2021

Małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska, mają możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego  

Na co uważać w relacji z firmą oddłużeniową?

27.4.2021

Zanim skorzystasz z oferty firmy oddłużeniowej, sprawdź, jaką pomoc taki przedsiębiorca oferuje. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami umowy i upewnij się, ile i za co płacisz. Uważaj, aby próbując wydostać się z pętli zadłużenia, nie wpaść w jeszcze gorsze (...)

Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br.

26.4.2021

Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III mają zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach (...)

Czynny żal dotyczący np. schematów podatkowych i cen transferowych

22.4.2021

Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć tzw. czynny żal. Składają go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Mogą to łatwo zrobić (...)

Egzaminy szkolne w latach 2021-2023

21.4.2021

W 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 25 do 27 maja (wtorek – czwartek). W 2021 r. egzamin maturalny w sesji głównej będzie przeprowadzany od 4 do 21 maja, w tym: część pisemna – od 4 do 20 maja, a część ustna – od 19 do 21 maja, z zastrzeżeniem, (...)

Leczenie osób bezdomnych

20.4.2021

Przyczyną bezdomności jest najczęściej brak lub utrata więzi społecznych. Prowadzi to do podejmowania zachowań ryzykownych, których skutkiem może być utrata domu. Przeczytaj o prawie osób bezdomnych do leczenia.

Zmienione Prawo zamówień publicznych

19.4.2021

W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące przygotowania i złożenia oferty w zamówieniu publicznym.

Wsparcie podatników w czasie pandemii COVID-19

19.4.2021

KAS zapewnia, że wspiera podatników, którzy w związku z pandemią Covid-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. Mogą oni wystąpić z wnioskiem o rozłożenie na raty podatku, odroczeniem terminu jego zapłaty i umorzeniem zaległości podatkowych. Takie (...)

Pokaż farmaceucie swoje e-recepty

18.4.2021

Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.

Kasy rejestrujące w automatach

17.4.2021

Przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów.

Formy reglamentacji działalności gospodarczej

15.4.2021

Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne dotyczące reglamentacji działalności gospodarczej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

12.4.2021

1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział jest obowiązkowy. Spis potrwa do 30 września 2021 roku. 

Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców

8.4.2021

Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy, nie budzi w doktrynie sprzeciwów. Rozbieżności pojawiają się jednak podczas próby wskazania granic odpowiedzialności przedsiębiorcy, w szczególności na (...)

Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

30.3.2021

Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Natomiast po upływie lat (...)

Okres ochronny przed emeryturą pracownika w wieku przedemerytalnym

25.3.2021

Starość nie radość, młodość nie wieczność rzecze przysłowie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletą. Im człowiek starszy, tym większe posiada doświadczenie zarówno zawodowe jak i życiowe. Czasem jednakże zdarzyć się może, iż wiek ten będzie stanowił ciężar. Pracodawca (...)

Wsparcie na inwestycje zapobiegające skutkom klęsk żywiołowych

24.3.2021

Do 29 marca br. wydłużono termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika