Artykuły dotyczące papierów wartościowych
-
13.2.2020
Niebezpieczne weksle inwestycyjne
Konsumencie, uważaj na tzw. inwestycyjne weksle nieruchomościowe. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy. Jest to nowy sposób na pozyskanie kapitału, (...)
-
21.1.2020
Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych
W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów (...)
-
7.10.2019
Uwaga na inwestycje „w weksle”!
Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na pozyskanie pieniędzy od osób prywatnych. Zamiast emisji obligacji korporacyjnych wystawiają weksle. Te instrumenty są wyłączone spod rygorów (...)
-
21.1.2019
Podatek u źródła (WHT)
Pojęciem „podatek u źródła” określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, (...)
-
7.8.2018
Co zrobić, jeśli masz obligacje GetBack?
UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. W toku są 3 postępowania wyjaśniające. Pobierz formularz ze stronywww.finanse.uokik.gov.pl i (...)
-
21.12.2017
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
-
17.12.2017
Niebezpieczne kryptowaluty
Wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym.
-
12.6.2015
Od zera do milionera - czyli jak nauczyć dziecko inwestowania (child trust fund po polsku)
Umiejętność oszczędzania i inwestowania stanowi w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej cenionych w biznesie.
-
27.3.2015
Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność
Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)
-
17.7.2014
Formy zabezpieczenia wierzytelności
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane (...)
-
19.3.2014
Weksle w stosunku pracy
Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, (...)
-
30.7.2013
Jakie są sposoby realizacji weksla?
Szybkie uzyskanie gotówki jest niezwykle ważne dla sprawnie działającego przedsiębiorcy. Niekiedy przynajmniej już samo zaspokojenie części wierzytelności jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym (...)
-
1.3.2012
Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji
Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, (...)
-
4.8.2011
Poręczenie wekslowe
W prawie cywilnym znana jest umowa poręczenia w której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek gdyby dłużnik sam swego zobowiązania nie wykonał. (...)
-
30.5.2011
Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?
Weksel jest papierem wartościowym, w którym zostało wyrażone zobowiązanie pieniężne o charakterze abstrakcyjnym. Zobowiązanie abstrakcyjne polega na tym, że zobowiązany do jego spełnienia (...)
-
11.7.2009
Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna
Pan X w styczniu wystawił weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Niedawno otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Weksel podpisał na żądanie (...)
-
13.4.2009
Oznaczenie daty płatności weksla uzależnionej od dnia zawiadomienia o jego wypełnieniu - opinia prawna
W porozumieniu do weksla in blanco wystawca upoważnił firmę do uzupełnienia weksla o wszystkie brakujące elementy ustawowe weksla własnego. Między innymi data płatności weksla ma zostać oznaczona (...)
-
3.3.2009
Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?
Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza - uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego (...)
-
15.1.2009
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą (...)
-
14.7.2008
Prawo do dywidendy - opinia prawna
Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem (...)
-
10.7.2008
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji - opinia prawna
Z kodeksu spółek handlowych nie wynika wprost, że uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału zakładowego powinna zawierać postanowienia dotyczące określenia serii nowych (...)
-
10.7.2008
Przeniesienie wierzytelności z tytułu dywidendy w spółce akcyjnej - opinia prawna
W przedmiotowej opinii mamy do czynienia z tzw. wierzytelnością przyszłą warunkową, tzn. wierzyciel spółki uzyska dywidendę pod warunkiem, że spółka w danym roku obrotowym osiągnie zysk i jednocześnie (...)
-
11.8.2007
Czy prezes zarządu spółki jest uprawniony do wystawienia weksla własnego w imieniu reprezentowanej przez niego spółki? – opinia prawna
Stosownie do art. 210 k.s.h. w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. (...)
-
30.7.2007
Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?
Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio (...)
-
10.6.2007
Zachowek od obdarowanego - opinia prawna
Jedną z podstawowych cech zobowiązania wekslowego jest jego abstrakcyjność. Oznacza to, iż ważność tego zobowiązania nie zależy od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego (...)
-
17.6.2005
Jak zaksięgować zobowiązanie zaciągnięte przez zarząd w formie czeku? - opinia prawna
Pobieranie zaliczek przez zarząd przedsiębiorstwa nie jest nieprawidłowością nawet, gdy są to duże sumy. Jednakże rzeczywiście może pojawić się wątpliwość, czy nie dochodzi do pewnych nadużyć (...)
-
24.1.2005
Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel – czyli elementy składowe weksla?
Prawo wekslowe rozróżnia dwa podstawowe rodzaje weksli. Są to mianowicie weksel własny i trasowany. Uregulowany w sposób pełny został weksel trasowany, który jest bardziej popularny (...)
-
17.11.2004
Nowoczesne sposoby windykacji
Praktyka ostatnich lat wskazuje na rosnącą tendencję dochodzenia należności nie tylko na drodze tradycyjnych środków egzekucyjnych. Do tradycyjnych - najczęściej stosowanych i uregulowanych (...)
-
5.11.2004
Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż czek jest papierem wartościowym. Otrzymuje się go z tego banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocą osoba wystawiająca (...)
-
5.11.2004
Czeki - kiedy bank może odmówić realizacji czeku?
Czek jest przede wszystkim środkiem szeroko rozumianej zapłaty i stanowi jedną z powszechnie wykorzystywanych w praktyce gospodarczej form rozliczeń pieniężnych. W Polsce nadal wiele osób korzysta (...)