Prawo cywilne: Pozostałe - Porady prawne (strona: 2)

Rezygnacja ze studiów a obowiązek zapłaty czesnego

W trakcie roku akademickiego z przyczyn osobistych musiałam zrezygnować ze studiów. Na zajęcia uczęszczałam tylko przez pierwsze dwa miesiące roku akademickiego, czy muszę płacić za cały semestr?

Uzasadnienie decyzji ubezpieczyciela

Jestem współwłaścicielem samochodu. Użytkownik i drugi współwłaściciel miał stłuczkę z powodu innego kierowcy. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania tłumacząc to bardzo ogólnikowo, (...)

Depozyt nieprawidłowy

Kolega chciał zawrzeć ze mną umowę depozytu nieprawidłowego. Proszę o wyjaśnienie na czym on polega.

Pomieszczenie tymczasowe

Zgodnie z nowym brzmieniem Art 1046 kodeksu postępowania cywilnego komornik - w toku wykonywania czynności opróżniania lokalu i wydania go wierzycielowi - usunie osobę eksmitowaną do pomieszczenia (...)

Wypowiedzenie opłaty za użytkowanie wieczyste

Własność małżeńską stanowi budynek mieszkalny położony na gruntach miejskich w którym zamieszkuje żona. Mąż zamieszkuje w mieszkaniu w innej dzielnicy. Organ gminy wie o tym bowiem kierował (...)

Powaga rzeczy osądzonej a roszczenia z weksla

Umowę pożyczki zabezpiecza weksel. Czy zasądzenie roszczenia wekslowego oznacza powagę rzeczy osądzonej w przedmiocie umowy pożyczki?

Status fundatora fundacji

Fundatorem w danej fundacji są dwie osoby fizyczne. W najbliższym czasie owe osoby wyjeżdżają za granicę i nie chcą już figurować jako fundatorzy w fundacji. Czy możliwe jest scedowanie praw (...)

służebność czerpania wody

Władysław O. 1989 r. wykopał studnię na działce, która nie była jego własnością, jednakże za zgodą właściciela tejże działki. Od studni przez działkę, na której się ona znajduje oraz (...)

Dostęp do drogi publicznej w przypadku sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości może nie być możliwe, jeżeli nowa nieruchomość nie miałaby dostępu do drogi publicznej?

Umowa pożyczki, uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego

Jaki charakter prawny ma umowa pożyczki, uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego?

Bezprawność w rozumieniu Kodeksu cywilnego

Kiedy można mówić o bezprawności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego?

Spłata długów syna

Syn ma prawie 21 lat. Aktualnie wg moich wiadomości przebywa w zakładzie karnym.Przed wyrokiem pracował i kupił abonament na telefon komórkowy, którego to abonamentu nie opłacał po aresztowaniu. (...)

Skutki zawieszenia egzekucji z nieruchomości

Z mojego wniosku prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, które toczy się w stosunku do nieruchomości dłużnika. Niedawno odbyła się licytacja i sąd udzielił przybicia na rzecz licytującego. (...)

Konsument w rozumieniu Kodeksu cywilnego

Kogo uważa się za konsumenta, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego?

Nieujawnienie prokury w KRS

Czy istnieją przepisy sankcjonujące niewpisanie prokury do KRS?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika