Prawo podatkowe - Zmiany w prawie (strona: 11)

Biegli rewidenci i firmy audytorskie pod lepszym nadzorem

15.9.2019

Nowelizacja przepisów zakłada wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich. Przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności i nowa matryca stawek VAT

31.8.2019

Przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w VAT oraz ochrona dla nabywcy towaru lub usługi – to najważniejsze cele wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w tzw. branżach wrażliwych. MPP ma usunąć ryzyko znikania podatników wraz z podatkiem, zapłaconym (...)

Jak uzyskać rekompensaty dla energochłonnych?

28.8.2019

Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu.

Przedsiębiorca może zostać prosumentem energii...

28.8.2019

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. Pakietu Prosumenckiego, będącego elementem nowelizacji ustawy o OZE. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej (...)

Wyjątkowy budżet na 2020 rok?

27.8.2019

Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2020, przedłożony przez ministra finansów. W przyjętym projekcie nie zaplanowano deficytu budżetu państwa. To pierwsza taka sytuacja od 1990 r.

Młodzi zwolnieni z PIT

25.8.2019

Przepisy o tzw. zerowym PIT dla młodych obowiązują od 1 sierpnia 2019 r. Co się zmieniło?

Zmiany w obrocie paliwami opałowymi

24.8.2019

Przedsiębiorcy sprzedający paliwa opałowe nie będą pobierać i przechowywać papierowych oświadczeń zawierających deklaracje przeznaczenia takich olejów do celów grzewczych. Oświadczenia te będą składane elektronicznie w systemie SENT. Uczestnicy obrotu paliwami opałowymi (...)

Pakiet Przyjazne Prawo

8.8.2019

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)

Nowe konsultacje podatkowe

7.8.2019

Ministerstwo Finansów od czasu do czasu ogłasza konsultacje podatkowe. Obecnie także prowadzi kilka. Dotyczą one np. nowych struktur JPK_VAT oraz objaśnień podatkowych w zakresie PIT i CIT.

Potrzeba nowelizacji dyrektywy VAT

3.8.2019

Minister finansów Marian Banaś wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci. 

Co dalej z podatkiem od sprzedaży detalicznej?

26.7.2019

Komisja Europejska (KE) złożyła odwołanie od korzystnego dla Polski wyroku Sądu UE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatku handlowego). Wcześniej Sąd UE w wyroku z 16 maja 2019 r. podzielił stanowisko naszego kraju co do wprowadzenia takiego podatku i uznał, że nie stanowi (...)

Znów deregulacja?

18.7.2019

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje rozwiązania, które przyspieszą i usprawnią procedury administracyjne, zmniejszą częstotliwość obowiązków sprawozdawczych oraz uwolnią potencjał do dalszego rozwoju przedsiębiorczości, zwłaszcza mikro-, małych i średnich firm. Zaproponowano (...)

PIT zero dla młodych

26.6.2019

Likwidacja 18 proc. PIT dla pracowników do 26 roku życia – jest przedmiotem proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych. Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby (...)

Nowelizacja ustawy o OZE

26.6.2019

Rządowy projekt przewiduje realizację dodatkowych działań zmierzających do osiągnięcia 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Założono także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Będzie jednak podatek od sprzedaży detalicznej?

23.6.2019

Wyrokiem z 16 maja 2019 r. w sprawach połączonych T-836/16 i T-624/17 Polska przeciwko Komisji Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Jego zdaniem, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc (...)

Niemiecka winieta sprzeczna unijnymi nomami

22.6.2019

Z wyroku TSUE wynika iż niemiecka winieta za użytkowanie dróg federalnych przez pojazdy samochodowe osobowe jest sprzeczna z prawem Unii. Opłata ta jest dyskryminująca, ponieważ jej ciężar ekonomiczny w praktyce spoczywa tylko na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych (...)

Ulga w PIT dla pracowników do 26. roku życia już od sierpnia 2019 r.

14.6.2019

Dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie będzie dotyczyć zarówno przychodów z pracy, jak i z umów zlecenia zawartych z firmą. Zgodnie z założeniami przepisy (...)

Wyrok TSUE ws. obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlano-montażowych

9.6.2019

2 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w polskiej sprawie prejudycjalnej C-224/18 Budimex S.A. TSUE rozpatrywał wątpliwości NSA w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, związane z ustaleniem (...)

Odliczenie VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych

30.5.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 2 maja 2019 r. wyrok w polskiej sprawie prejudycjalnej C-225/18 - Grupa Lotos. TSUE rozpatrywał w nim zgodność z prawem unijnym przepisów ustawy o VAT, wyłączających z prawa do odliczenia kwotę podatku naliczonego (...)

Nowa Ordynacja podatkowa

29.5.2019

Nowa Ordynacja podatkowa przewiduje większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową oraz zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków.

Będzie Rzecznik Praw Podatnika?

28.5.2019

Gwarantem ochrony praw podatników będzie Rzecznik Praw Podatnika, który ma wspierać zmianę i tworzenie nowych standardów funkcjonowania administracji skarbowej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika, przedłożony przez ministra finansów. W (...)

Obniżka podatku od wydobycia miedzi i srebra

20.5.2019

Nowelizacja przepisów obniża o 15% stawki podatku od wydobycia miedzi i srebra poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od ich wydobycia. Bez zmian pozostaną maksymalne i minimalne stawki podatku. Największym płatnikiem tego podatku jest (...)

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym

19.5.2019

Główne rozwiązania rządowego projektu to: skrócenie terminów zapłaty; uprawnienie prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory; obowiązek dla największych firm raportowania do MPiT swoich praktyk płatniczych; ulga na złe długi w PIT (...)

Zaniechanie poboru PIT

16.5.2019

Zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęto dochody (przychody) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

NSA o przedawnieniu zobowiązań podatkowych

5.5.2019

Dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ustawy Ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie należy doręczyć pełnomocnikowi, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia tego dokonuje (...)

Niższe koszty pracy - propozycje zmian w PIT

23.4.2019

Ulga w PIT dla młodych pracowników (do ukończenia 26. roku życia), zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% to rządowe propozycje zmian w PIT. Założenia nowych rozwiązań obniżających koszty pracy przedstawiła (...)

Kasy online wkrótce konieczne

23.4.2019

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących (tzw. kasy online - przesyłające dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej (...)

Karta Praw Podatnika

21.4.2019

Zbiór podstawowych praw podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych, zawiera projekt ustawy Karta Praw Podatnika. Wprowadzenie Karty za potrzebne uznaje Rzecznik Praw Obywatelskich - ma ona pełnić funkcję porządkującą, edukacyjną, informacyjną. Jednym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika