Prawo podatkowe - Zmiany w prawie (strona: 13)

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych

26.11.2018

Nowelizacja implementuje przepisy dyrektywy w zakresie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania poprzez wprowadzenie: preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, szczególnych rozwiązań odnoszących się do nabywania przez (...)

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

24.11.2018

Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać się (...)

Podatek od sprzedaży detalicznej dalej zawieszony

10.11.2018

Proponowana nowelizacja ustawy przewiduje dalsze zawieszenie pobierania podatku od sprzedaży detalicznej. Konieczność przedłużenia zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej związana jest z oczekiwaniem na rozstrzygnięcie TSUE.

Reforma stawek VAT!

9.11.2018

Obniżony VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma – to założenie projektu zmian w przepisach VAT. Prostszy system stawek VAT oznacza korzyść dla podatników i fiskusa. Nowa klasyfikacja towarów i usług zwiększy (...)

Ebooki z niższym VAT

28.10.2018

Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden z kroków mających prowadzić do ulepszeń w zakresie stosowania podatku od wartości dodanej (...)

Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT

23.10.2018

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie traktowania w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług opłat uiszczanych na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 20[1] ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...)

Co nowego w „podatku miedziowym”?

21.10.2018

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

Bony i vouchery a VAT - co nowego od 2019 r.?

11.10.2018

Proponowana przez rząd nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie definicji: bonu, bonu jednego przeznaczenia i bonu różnego przeznaczenia oraz regulacji w zakresie opodatkowania bonów oraz w zakresie podstawy opodatkowania w przypadku bonów różnego przeznaczenia. Zakłada (...)

Skarbówka dalej dokręca śruby przedsiębiorcom...

9.10.2018

Podstawowym celem proponowanej nowelizacji ma być zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych, dzięki sprawniejszej działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Ma on zostać osiągnięty przez poprawę organizacji KAS, zapewnienie jej szerszego dostępu do informacji niezbędnych do realizacji (...)

Nagrody przyznane Powstańcom Warszawskim bez podatku

9.10.2018

Minister finansów zarządziła zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród przyznanych przez Radę miasta stołecznego Warszawy żołnierzom Powstania Warszawskiego. Zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 (...)

W 2019 r. będzie ulga termomodernizacyjna?

7.10.2018

Rząd przyjął zmiany w ustawie o podatku dochodowym, które wprowadzają ulgę termomodernizacyjną. Nawet 23% wydatków na termomodernizację będzie można odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2019 r. (maksymalnie 53 tys. zł odliczenia). Ulga obejmie wydatki na materiały budowlane, (...)

Jaki budżet na rok 2019?

2.10.2018

Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego oraz solidarnościowej polityki społecznej.

Uproszczenia prawa w obszarze podatków dochodowych

28.9.2018

Uproszczenie prawa w obszarze podatków dochodowych jest podstawowym celem przygotowanej nowelizacji przepisów ustawowych. Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie nowej obniżonej stawki podatku CIT w wysokości 9% dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym (...)

Pakiet MŚP już w Sejmie

27.9.2018

Status „małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł; dla 5 (...)

Rząd uszczelnia podatki dochodowe...

27.9.2018

Rządowy projekt przewiduje uproszczenie prawa podatkowego dotyczącego podatków dochodowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zaproponowano np. wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax).

Propozycja ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości

26.9.2018

W proponowanej ustawie przewidziano szczególne rozwiązania, w tym podatkowe dla firm inwestujących w najem nieruchomości mieszkalnych. Przede wszystkim wprowadzono do polskiego prawa status firmy inwestującej w najem nieruchomości – F.I.N.N. na wzór funkcjonujących w Unii Europejskiej (...)

Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych

24.9.2018

Ministerstwo Finansów zbiera opinie strony społecznej odnośnie kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja dot. nieruchomości komercyjnej stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) wyłączone z zakresu VAT.

Zatory płatnicze do likwidacji

21.9.2018

Krótsze terminy płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty – to główne zmiany w propozycji przepisów, które mają ograniczać zatory płatnicze. 

Opłata emisyjna od 1 stycznia 2019 r.

20.9.2018

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw m.in. powołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, wprowadza opłatę emisyjną, zmienia przepisy dotyczące stref czystego transportu oraz wprowadza inne "prośrodowiskowe zmiany".

E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

18.9.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowalne lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Umożliwi ona elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.

TSUE o przekazaniu nieruchomości i VAT

8.9.2018

2 wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 13 czerwca 2018 r., dotyczące pytań prejudycjalnych NSA, odnoszą się do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania nieruchomości.

Zmiany podatkowe na 2019 r.

30.8.2018

Minister Finansów przekazał do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem proponowanych regulacji (...)

Jeszcze łatwiej złożysz PIT

29.8.2018

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Od 15 lutego do 30 kwietnia podatnik będzie się mógł zapoznać ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym. Osoby, które rozliczą (...)

Będzie exit tax - podatek od emigracji!

25.8.2018

W Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidujący wdrożenie do polskiego porządku prawnego instytucji tzw. exit tax, tj. opodatkowania nierealizowanych (...)

Jaki będzie budżet państwa w 2019 roku?

23.8.2018

Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na rok 2019, przedłożony przez ministra finansów. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego (...)

Jak będzie opodatkowana ziemia pod słupami energetycznymi?

19.8.2018

Nowe regulacje ujednolicają zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega strategiczna infrastruktura liniowa. Dzięki nim właściciele terenów, na których się ona znajduje, nie muszą obawiać się wzrostu podatków gruntowych.

Wkrótce zerowa akcyza na gaz LNG

16.8.2018

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne wprowadza zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG i LNG. Rozwiązanie to ma wpisywać się w program walki ze smogiem.

Przelew w podzielonej płatności

9.8.2018

Zapłata w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dowiedz się więcej o split payment.

Podatki gruntowe niezależne od infrastruktury liniowej?

16.7.2018

Rządowy projekt ustawy określa zasady opodatkowania gruntów (głównie leśnych), przez które przebiega infrastruktura liniowa służąca do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych.

MF szykuje uproszczenia podatkowe

1.7.2018

Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów.

Będą preferencje podatkowe na CNG i LNG?

29.6.2018

Zaproponowano uproszczenia i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej związanej z wyrobami akcyzowymi przez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, ograniczenie ponoszonych przez nich kosztów oraz przyspieszenie ich obsługi przez organy podatkowe.

MF szykuje nową ordynację podatkową

28.6.2018

Nowe przepisy mają dać poczucie bezpieczeństwa i pewności podatnikom oraz zapewnić sprawność i skuteczność administracji skarbowej. Nowa ordynacja podatkowa (NOP) będzie oparta o przyjazne i przejrzyste regulacje dostosowane do rozwoju gospodarczego i technologicznego.

Rejestr Należności Publicznoprawnych

20.6.2018

W RNP będzie można sprawdzić dane m.in. osób fizycznych i prawnych, które zalegają z zapłatą należności pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej, dla których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych albo jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika