Prawo podatkowe - Zmiany w prawie (strona: 14)

Raportowanie informacji o uzgodnieniach transgranicznych

18.6.2018

Unijna dyrektywa przewiduje obowiązek raportowania uzgodnień transgranicznych, m.in. w przypadku których dokonano pierwszej czynności służącej ich wdrożeniu w okresie między dniem wejścia w życie dyrektywy, tj. 25 czerwcem 2018 r., a datą rozpoczęcia jej stosowania,

Wspieranie nowych inwestycji

18.6.2018

Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, wsparcie również dla mikro-, małych i średnich firm, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia nowej ustawy.

Poznaj projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

29.5.2018

Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, (...)

VAT bez wyjątków - opodatkowanie w miejscu przeznaczenia

28.5.2018

Uproszczenie rozliczeń podatku VAT w handlu transgranicznym może ograniczyć straty nawet o 80% - Komisja Europejska zaproponowała zmiany unijnych przepisów dotyczących podatku od wartości dodanej. Przyjęty pakiet środków powinien ułatwić życie przedsiębiorstwom w całej UE, (...)

Cydr z niższą akcyzą?

27.5.2018

Nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy od alkoholu ułatwią rozwój małych firm branży i przyczynią do lepszej ochrony zdrowia konsumentów – zapewnia Komisja Europejska.

Umowa o pomocy przy zbiorach

26.5.2018

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, która ma zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło. Rolnik będzie musiał płacić składki, zdrowotną (...)

Telefon dla donosicieli...

23.5.2018

Krajowy Telefon Interwencyjny KAS jest scentralizowanym kanałem komunikacji służącym przyjmowaniu od klientów KAS informacji na temat: naruszeń przepisów prawa podatkowego, naruszeń przepisów prawa celnego i opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji (...)

Danina solidarnościowa i Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

16.5.2018

Przygotowywane rozwiązanie przewiduje utworzenie specjalnego funduszu, składającego się m.in. z daniny pochodzącej od osób najlepiej zarabiających. Środki finansowe będą przekazywane przez urzędy skarbowe na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Dane dużych podatników CIT opublikowane

30.4.2018

Ministerstwo Finansów opublikowało indywidualne dane podatkowe podatników podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskanego w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz dane podatkowych grup kapitałowych. Dane (...)

Aktualizacja „Programu konwergencji”

29.4.2018

„Program konwergencji. Aktualizacja 2018” przewiduje ograniczenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do 0,7 proc. PKB w 2021 r. i jednoczesny spadek długu sektora do 46% PKB. Program stanowi główną część Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (...)

Danina solidarnościowa i wsparcie dla niepełnosprawnych

24.4.2018

W najbliższym czasie rząd zaproponuje daninę solidarnościową - taką, by zamożni ludzie, najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, aby złożyć się na najbardziej potrzebujących.

Sprawozdania finansowe i zmiany w KRS

21.4.2018

Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego będą wyłączone z obowiązku przekazywania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, sprawozdania z badania oraz odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe.

Mechanizm podzielonej płatności od lipca

19.4.2018

Przepisy, wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2018 r., mają na celu zapewnienie większej stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług, jak również zapobieganie unikaniu płacenia podatku od towarów i usług oraz przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom (...)

Dochodzenie należności publicznoprawnych

18.4.2018

Stosowanie w drodze analogii instytucji skargi pauliańskiej do ochrony należności publicznoprawnych nie narusza konstytucyjnej zasady określoności przepisów.

Szybko rozlicz PIT

5.4.2018

Trwa akcja „Szybki PIT”. Pora rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 rok. W piątek i sobotę (6 i 7 kwietnia) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie.

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

5.4.2018

Wprowadzony zostanie nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online), które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Dla interesów Unii można karać 2 razy...

25.3.2018

Zasadę ne bis in idem można ograniczyć w celu ochrony interesów finansowych Unii i jej rynków finansowych. Jednak takie ograniczenie nie powinno wykraczać poza to, co jest bezwzględnie konieczne do osiągnięcia owych celów - uznał TSUE.

Odwołanie od decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej

23.3.2018

Dla podmiotu niemającego siedziby w Polsce, który w dniu rozpoczęcia postępowania kontrolnego był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, a który przestał być tym podatnikiem przed zakończeniem tego postępowania, do rozpatrzenia jego odwołania od (...)

Przerwanie biegu terminu przedawnienia

22.3.2018

Uchylenie decyzji ostatecznej w zakresie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje unicestwienie materialnoprawnego skutku zastosowania środka egzekucyjnego w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Porozumienie ECOFIN w sprawie pośredników w planowaniu podatkowym

20.3.2018

ECOFIN porozumiała się ws. projektu dyrektywy wprowadzającej obowiązek raportowania o transgranicznych uzgodnieniach, które mogą się wiązać z agresywnym planowaniem podatkowym przez pośredników i podatników. Ponadto Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw, (...)

VAT do zmiany

15.3.2018

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność w ustalaniu stawek podatku od wartości dodanej i stworzyć lepsze otoczenie podatkowe dla MŚP. Wcześniej  przedstawiła nowe narzędzia do zwalczania oszustw w VAT. Propozycje (...)

Powiadomienia ws. korekty JPK_VAT

14.3.2018

Trwa analiza JPK_VAT złożonych za styczeń 2018 r. Podatnicy, u których pojawiły się błędy, otrzymają powiadomienia ws. korekty JPK_VAT. 94,5% przedsiębiorców złożyło w terminie JPK_VAT za styczeń 2018 r. Spośród 650 mln faktur – 85 tys. będzie (...)

Zwalczanie nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem

28.2.2018

KAS i MŚ podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu, a także popularyzowanie (...)

Wymiana walut bez kas?

23.2.2018

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas fiskalnych w kantorach. Projektowane zmiany przewidują zwolnienie podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca (...)

Przełomowe zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych?

22.2.2018

Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia dokumentu, który zmieni zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. 

Dłuższe terminy do sporządzania dokumentacji cen transferowych?

18.2.2018

Wydłużenie o ok. pół roku terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r. – przewiduje projekt rozporządzenia Ministra (...)

Moment nabycia nieruchomości a PIT

13.2.2018

Jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od (...)

Znów będą zmiany dotyczące amortyzacji i nie tylko...

7.2.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

6.2.2018

Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków (...)

Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

25.1.2018

Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez ich spalania). Wprowadza też obowiązek oznaczenia tych wyrobów (...)

Jaki PIT przyjdzie z ZUS?

25.1.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do podatników sukcesywnie, nie później (...)

Jaki jest budżet 2018?

24.1.2018

Przyjęta przez Parlament ustawa budżetowa na rok 2018 przewiduje m.in. wzrost PKB o 3,8%, inflację na poziomie 2,3% oraz deficyt nieprzekraczający 41,5 mld zł. Bezpieczne finansowanie wszystkich wydatków państwa będzie możliwe dzięki dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. Budżet (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika