Prawo podatkowe - Zmiany w prawie (strona: 17)

Nowe przepisy dot. biegłych rewidentów i firm audytorskich

4.6.2017

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym dostosowuje polski system prawny do przepisów unijnych z zakresu audytu i sprawozdań finansowych. Wprowadza ona zmiany w regulacji rynku audytorskiego i biegłych rewidentów. Nowe (...)

Nowa ulga inwestycyjna dla firm?

1.6.2017

Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł. Takie rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów. Tzw. projekt ustawy (...)

Przeciw oszustwom w obrocie całkowicie skażonym alkoholem

30.5.2017

Celem nowej ustawy jest wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym, czyli korzystania ze zwolnienia od akcyzy wbrew celom tzw. dyrektywy alkoholowej i rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które zmieniło załącznik do rozporządzenia (...)

UE przeciw unikaniu opodatkowania przez koncerny wielonarodowe

30.5.2017

Przedstawiciele państw UE przyjęli 29 maja 2017 r. regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Nowe przepisy mają utrudnić korporacjom korzystanie z różnic w regulacjach w Unii i krajach trzecich. Zmiana w dyrektywie (...)

Nowe zasady wnoszenia skarg na interpretacje indywidualne

30.5.2017

1 czerwca 2017 r. zmienia się sposób zaskarżania interpretacji indywidualnych. Podatnik, który nie zgadza się z wydaną interpretacją, wniesie skargę od razu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skróci to drogę odwoławczą, a tym samym czas oczekiwania (...)

Nie unikniesz abonamentu RTV!

25.5.2017

Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy usług płatnej telewizji będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne (...)

Konsekwencje wystawiania pustych faktur np. za paliwo

17.5.2017

Resort finansów wyjaśnił, jakie mogą być skutki wystawiania pustych faktur np. za paliwo. Jakie konsekwencje niesie to dla stacji paliw i dla odbiorcy faktury? Jaka odpowiedzialność karna skarbowa może spotkać uczestników? Jakie jeszcze procedery skarbówka (...)

Wkrótce upomnienia dotyczące nieprawidłowości w JPK_VAT

1.5.2017

Po przeprowadzonej weryfikacji Jednolitych Plików Kontrolnych JPK_VAT przy wykorzystaniu kompleksowego elektronicznego narzędzia ANALIZATOR_JPK, zidentyfikowano przypadki niezgodności w przesłanych plikach Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej za luty 2017 r. W najbliższym czasie w (...)

Zaliczenie nadpłaty podatku - kiedy nie można?

18.4.2017

Naczelnik US nie może zaliczyć nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku VAT na poczet zobowiązań podatkowych, do których określenia czy ustalenia właściwy jest organ jednostki samorządu terytorialnego.

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami

3.4.2017

Celem ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami jest ograniczenie oszustw podatkowych oraz trudności w określaniu wysokości zobowiązań podatkowych, wynikających z wzrastającej liczby przeprowadzanych transakcji transgranicznych. Ustawa implementuje do (...)

Rozliczenie PIT-a w centrum handlowym

21.3.2017

W najbliższy weekend (24 i 25 marca) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce. Zeznania podatkowe PIT w formie papierowej nie będą jednak przyjmowane. Jak (...)

Komornik podatnikiem VAT

16.3.2017

Komornik, wykonując czynności egzekucyjne, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług  i tym samym działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.  Skoro za wykonywane czynności (w szczególności (...)

Zwrot wydatków na noclegi nie stanowi przychodu

16.3.2017

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zwrot wydatków poniesionych przez pracowników na noclegi podczas wykonywania obowiązków służbowych nie stanowi u nich przysporzenia majątkowego. Zapewnienie noclegu przez pracodawcę pracownikowi służy wyłączeniu realizacji obowiązku (...)

Ułatwienia w zeznaniach podatkowych także za 2016 r.

16.3.2017

Z dniem 15 marca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. poz. 528). Wprowadziła ona znaczące ułatwienia dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (...)

VAT na e-booki

16.3.2017

Zasada równego traktowania nie sprzeciwia się temu, aby książki, dzienniki i periodyki cyfrowe dostarczane drogą elektroniczną były wyłączone ze stosowania obniżonej stawki VAT. Regulacje dyrektywy VAT są w tym zakresie ważne. - Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w (...)

Szansa na 1% dla spóźnionych NGO

14.3.2017

Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje szansę na 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią się ze złożeniem sprawozdania finansowego. 

Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

14.3.2017

W świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna.

Uszczelnienie VAT

10.3.2017

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła dodatkowe rozwiązania mające na celu poprawę ściągalności podatku – tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających - m.in.: przepisy modyfikujące sposoby rozliczeń i postępowań (...)

Superfiskus - czyli co zmienia Krajowa Administracja Skarbowa?

4.3.2017

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Reforma ma pozwolić lepiej wykorzystać potencjał służb podatkowych, celnych i skarbowych. KAS ruszyła 1 marca. Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to reforma dotychczasowych (...)

Zaniechanie poboru podatku od umorzonych czynszów

2.3.2017

Na mocy nowych przepisów umorzone w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego należności dotyczące zaległych czynszów za najem lokali mieszkalnych oraz innych związanych z użytkowaniem tych lokali tytułów (wymienionych w rozporządzeniu) nie podlegają opodatkowaniu (...)

Ulga internetowa 2013

3.3.2014

W rozliczeniu podatkowym za rok 2013 po raz pierwszy obowiązuje tzw. ulga internetowa na nowych zasadach.

PIT 2013. Kiedy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczać?

22.12.2013

Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osiąganych przez nich dochodów. Po spełnieniu wymaganych przepisami warunków, małżonkowie mogą być jednak opodatkowani także łącznie od sumy swoich dochodów – podatek określa się (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika