Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Zmiany w prawie

Konsultacje nowelizacji rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją

2.11.2023

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje projektu zmiany rozporządzenia ws. JPK_VAT z deklaracją dostosowanego do obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r. Zakłada, że wprowadzane tym rozporządzeniem niezbędne zmiany w JPK_VAT będą (...)

Ustawa wprowadzająca obligatoryjny Krajowy System e-Faktur gotowa

7.8.2023

Prezydent podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Obowiązek e-fakturowania co do zasady wejdzie w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 (...)

Nowe udogodnienie dla podróżnych w systemie TAX FREE

23.7.2023

Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe udogodnienie dla podróżnych, którzy korzystają z TAX FREE. W aplikacji mobilnej mTAX FREE PL można utworzyć Unikalny Numer (UN) dokumentu tożsamości podróżnego, z którego można korzystać podczas zakupów. (...)

Zerowy VAT na żywność

6.7.2023

Od 1 lutego 2022 r., w Polsce obowiązuje obniżona do 0% stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5% stawką podatku. Obniżona stawka VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 r. Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w pierwszych sześciu miesiącach 2023 (...)

Pakiet SLIM VAT 3

3.7.2023

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy m in. podwyższenia limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro, rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych, zmniejszenia formalności w obrocie (...)

Krajowy System e-Faktur (KSeF) przyjęty przez Sejm

25.6.2023

Przyjęta przez Sejm ustawa wdrażająca KSeF to szybsza digitalizacja sektora publicznego. W znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mogą wystawiać e-faktury poprzez KSeF. Obowiązek e-fakturowania (...)

Pakiet SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta

5.6.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet SLIM VAT 3, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Nowe rozwiązania to m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm. Przepisy (...)

Projekt Krajowego Systemu e-Faktur

13.5.2023

Przyjęty przez Radę Ministrów KSeF ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego. Projekt ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF. Obowiązek e-fakturowania (...)

Zmiana ustawy o paliwie rolniczym

22.4.2023

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Konsultacje w sprawie wdrożenia instytucji składu VAT

13.3.2023

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego instytucji składu VAT. Celem konsultacji jest określenie branż, dla których składy VAT mogą okazać się interesującym rozwiązaniem. Opinie i uwagi wraz (...)

SLIM VAT 3 w Sejmie

21.2.2023

SLIM VAT 3 to kolejny pakiet rozwiązań mający na celu ułatwienie w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Przewiduje m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie (...)

Zmiany w projekcie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) po uwagach biznesu

8.2.2023

Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczenia. 31 stycznia 2023 r. wdrożenie KSeF było tematem spotkania z cyklu Dialog z Biznesem. Uczestnikom spotkania resort zaprezentował korekty projektu, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika