Prawo karne: Wykroczenia - Zmiany w prawie

Większa ochrona przed przemocą domową

15.1.2023

Sejm zakończył prace nad ustawą zmieniającą definicję przemocy w rodzinie – na przemoc domową. Rozszerzono ją także o przemoc ekonomiczną i cyfrową, ale nie tylko. 

Sędziowie pokoju

13.4.2021

Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy. Większość spraw mniejszej i średniej wagi będą rozstrzygać cieszący się zaufaniem społecznym sędziowie niezawodowi – sędziowie pokoju, wybierani w powszechnym i demokratycznym głosowaniu. Sędziowie zawodowi zostaną odciążeni, (...)

Dziecko na ulicy bez opieki wykroczeniem

26.7.2020

Trybunał Konstytucyjny ocenił redakcję przepisu przewidującego odpowiedzialność osób mających obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 za przebywanie małoletniego na drodze publicznej. Uznał, że konieczność rekonstrukcji znamion wykroczenia, polegającego na przebywaniu (...)

„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta

28.11.2019

Od czasu do czasu policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Podczas pełnienia takiej służby 20 listopada br. funkcjonariusze zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem było eliminowanie z ruchu (...)

Zmienił słowa hymnu...

4.11.2019

Pan Jan odśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego” ze zmienionymi słowami - tak by zapraszał do Polski uchodźców. Dwa sądy uznały to za wykroczenie, bo przetwarzanie słów hymnu jest niedopuszczalne, bez względu na motyw. Cel obwinionego był wzniosły i zasługiwał (...)

Zatrzymanie za grzywnę niekonstytucyjne

26.1.2019

Zastosowanie przez uprawnione służby izolacyjnego środka przymusu, jakim jest zatrzymanie, wobec osoby, która jedynie czasowo przebywa na terytorium Polski, a którą obwinia się o popełnienie wykroczenia zagrożonego wyłącznie grzywną, stanowi nieproporcjonalną ingerencję w konstytucyjnie (...)

Zmiany w Kodeksie wykroczeń

6.11.2018

Na poziomie 500 zł określono stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Nowelizacja przewiduje także np. zaostrzenie kar za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt oraz uwolnienie się sprawcy od drugiego rodzaju kary (...)

Więcej czasu na zapłatę mandatu i inne zmiany w wykroczeniach

15.9.2018

Nowelizacja ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw ma wprowadzić wiele korzystnych zmian i usprawnić wymiar sprawiedliwości. M.in. określa na poziomie 500 zł stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Sprawa drukarza i fundacji LGBT

21.6.2018

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego w sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił wydruku materiałów promocyjnych dla fundacji działającej na rzecz środowisk LGBT.

Zmiany dla uczciwych obywateli?

18.5.2018

Osoby ukarane mandatem np. za złe parkowanie będą miały więcej czasu na jego zapłacenie. Inne zmiany pozwolą walczyć z plagą „drobnych” kradzieży. Powstanie elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne karanie złodziei. Przewidziano też (...)

Zmiany w Kodeksie wykroczeń

7.5.2018

Nowelizacja dotyczy zmiany dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń, które w obecnym brzmieniu nie spełniają zasady prawidłowej legislacji wskazanej w art. 2 Konstytucji RP. Ustawa eliminuje z art. 130 § 1 wadliwe przywołanie art. 120 oraz nadaje takie brzmienie art. 147a (...)

Lepsza ochrona zwierząt

22.4.2018

Od 19 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy ustawy, której celem jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, głównie poprzez obostrzenie sankcji za popełnianie przestępstw na szkodę zwierząt.

Internet to miejsce publiczne

17.4.2018

Sąd Najwyższy uznał, że internet jest miejscem publicznym. Po rozpoznaniu kasacji Rzecznika wniesionej na niekorzyść lidera stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” uchylił zaskarżone postanowienie, którym umorzono postępowanie wobec obwinionego o umieszczanie (...)

Pokrywanie kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia

13.1.2018

Znowelizowano Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja rozwiązuje problem związany z pokrywaniem należności świadków, biegłych i tłumaczy za udział w czynnościach wyjaśniających organów podlegających samorządom (m.in. straży (...)

Nowelizacja Kodeksu wykroczeń dla uczciwych obywateli

7.11.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele korzystnych zmian dla uczciwych obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Osoby ukarane mandatem, np. za złe parkowanie, będą miały więcej czasu na jego zapłacenie. Inne zmiany pozwolą (...)

Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

14.10.2017

Nowelizacja Kodeks wykroczeń ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999. Zgodnie z nowelizacją osoba, która będzie umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokowała telefoniczny numer alarmowy, (...)

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

29.8.2017

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich sprawach otrzymają należny im zwrot kosztów udziału w czynnościach wyjaśniających.

Mandat zapłacisz kartą na Policji

19.8.2017

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat - na przykład kartą lub innym instrumentem płatniczym. Wybór formy płatności (...)

Skuteczne karanie za drobne kradzieże?

28.6.2017

Do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która ma pozwolić skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa czy zniszczenia cudzej rzeczy. Przewidziano w nim np. stały próg (...)

Koniec z nieuzasadnionym blokowaniem numerów ratunkowych!

19.6.2017

Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów. 

Sprawdź swoje punkty karne on-line

26.4.2017

Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, potrzebny jest Profil Zaufany (eGO). Prezentacja danych zawiera sumę punktów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika