Prawo rodzinne - Zmiany w prawie

Będzie ustawowa asystencja osobista

30.4.2025

Projekt ustawy o asystencji osobistej został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. To kolejny krok na ścieżce zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realnego, kompleksowego wsparcia na miarę ich potrzeb. To szansa na większą niezależność, a także najlepsza (...)

Procedura przymusowego odebrania dziecka

22.4.2025

W Ministerstwie Sprawiedliwości podpisano dokument określający szczegółowe wytyczne dotyczące przymusowego odebrania dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej lub pozostającego pod opieką. Celem opracowanej procedury jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz ochrony przed niewłaściwym (...)

Przymusowe skierowanie do domu pomocy społecznej

20.8.2024

Postanowieniem z 18 lipca 2024 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej uczestnika w sprawie o przyjęcie skarżącego do domu pomocy społecznej bez jego zgody, prowadzonej z wniosku organu do spraw opieki społecznej.

Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej

25.12.2023

Dotychczasowy rząd chciał zwiększyć skuteczność pomocy i wsparcia osobom zagrożonym oraz doznającym przemocy domowej. Chodzi m.in. o zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy. W programie (...)

Ochrona polskich dzieci

21.10.2023

Dzięki regulacjom chroniącym dobro polskich dzieci do ojczyzny wróciło już 106 małych Polaków. Najwięcej, bo aż 53, z Niemiec. Starania na rzecz najmłodszych czynił zwłaszcza Michał Wójcik, Minister - członek Rady Ministrów, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości.

Większa ochrona dzieci przed przemocą

6.8.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną ustawą Kamilka. Nowe przepisy zwiększą prawną ochronę dzieci przed przemocą.

Bezprawne uprowadzenie dziecka - właściwy sąd

28.7.2023

Mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego (...)

Reforma kurateli sądowej

17.4.2023

5 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych przygotowana w Ministerstwo Sprawiedliwości pod nadzorem wiceministra Michała Wosia. To pierwsza od ponad 20 lat gruntowna reforma kurateli sądowej. Wzmacnia ochronę prawną kuratorów, zwiększa skuteczności ich pracy, (...)

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej

19.3.2023

Wypracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę w tej sprawie.

Większa ochrona przed przemocą domową

15.1.2023

Sejm zakończył prace nad ustawą zmieniającą definicję przemocy w rodzinie – na przemoc domową. Rozszerzono ją także o przemoc ekonomiczną i cyfrową, ale nie tylko. 

Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową

7.12.2022

W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Ponadto Sejm uchwalił  nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. To dodatkowe wzmocnienie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą (...)

Większa ochrona rodzin przed przemocą

23.11.2022

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną i cyfrową, ale nie tylko.

Ochrona tożsamości dzieci

4.8.2022

1 sierpnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia Bruksela II b, dzięki którym we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. To efekt starań prowadzonych (...)

Projekt ustawy o kuratorach sądowych

29.7.2022

Rządowy projekt ustawy o kuratorach sądowych zmienia dotychczasowe przepisy, dzięki czemu kuratorska służba sądowa będzie lepiej funkcjonować. Przepisy pozwolą na większą skuteczność pracy kuratorów. Projekt dotyczy m.in. określenia zasady nadzoru nad kuratorami sądowymi, roli i (...)

Zmiany w ustawie o pieczy zastępczej

25.7.2022

Nowe rozwiązania mają służyć poprawie sytuacji dzieci, które znalazły się w systemie pieczy zastępczej, rodzin zastępczych oraz pozwolą, by dzieci z uregulowaną sytuacją prawną mogły szybciej i na większą skalę trafiać do rodziców adopcyjnych.

Zmiany w pieczy zastępczej

22.6.2022

Zwiększenie minimalnej wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych czy wprowadzenie zmian w zakresie urlopów dla rodziców adopcyjnych to tylko niektóre ze zmian przyjętych przez Radę Ministrów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy (...)

Dodatki dla asystentów rodziny

27.10.2021

Niemal 3,8 tysiąca asystentów rodziny otrzyma dodatek do wynagrodzenia w wysokości do 2 000 zł brutto. To forma docenienia asystentów, którzy stanowią ważne ogniwo w systemie wsparcia rodzin. Na wypłatę dodatków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy (...)

Sprawiedliwe zmiany w ustawie o pomocy społecznej?

20.10.2021

Rząd chce zagwarantować większą ochronę członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS). Chodzi o rozszerzenie możliwości zwolnienia członków rodziny mieszkańca DPS z odpłatności za pobyt w takim domu.

Zmiany w pieczy zastępczej?

18.9.2021

Ułatwienie tworzenia nowych rodzin zastępczych, wyższe wynagrodzenia, a także krok milowy w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy – wprowadzenie zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. To najważniejsze założenia projektu zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i (...)

Zmiany dla rodzin

25.5.2021

„Dobry start” wkrótce online, zmiany w funduszu alimentacyjnym – na ostatnim posiedzeniu Sejm zajmował się tematami ważnymi dla rodzin. Wyjaśniamy, co się zmieni w najbliższym czasie i jak skorzystają na tym wszyscy – a zwłaszcza rodziny.

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

24.5.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel.

Polski Ład dla rodzin

18.5.2021

Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę – tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, to m.in. polityka mieszkaniowa, (...)

Reforma prawa rodzinnego

13.5.2021

Alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami – to podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy o transgranicznych uprowadzeniach rodzicielskich

18.4.2021

14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 12 lipca 2018 r., oddalające apelację od postanowienia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej z 2017 r., nakazującego matce, (...)

Usprawnienie rodzinnego wywiadu środowiskowego

17.4.2021

Uporządkowanie i doprecyzowanie kwestii, które dotąd budziły wątpliwości interpretacyjne lub stanowiły znaczącą barierę w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego – to najważniejsze zmiany wynikające z nowego rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ws. (...)

Adopcja a dobro dziecka

21.3.2021

Szanując prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości, właśnie (...)

Rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów

25.2.2021

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach; ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej służby komorniczej przynosi bardzo dobre efekty. Pomimo pandemii koronawirusa i ograniczeń wynikających (...)

Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...

20.2.2021

Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie. Rząd chce zwiększyć udogodnienia dla rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny oraz doprecyzować przepisy dotyczące instytucji (...)

TK o dopuszczalności przerywania ciąży

22.10.2020

Sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności przerwania ciąży. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika