Informacje dotyczące prawa rodzinnego
-
25.2.2021
Rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów
Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach; ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej (...)
-
20.2.2021
Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...
Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie. Rząd chce zwiększyć udogodnienia dla rodzin (...)
-
22.10.2020
Podpisanie Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego
W dniu 22 października 2020 r. Minister Zbigniew Rau zadeklarował w imieniu rządu RP poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego („Geneva Consensus Declaration”).
-
22.10.2020
TK o dopuszczalności przerywania ciąży
Sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie (...)
-
16.9.2020
Fundusz alimentacyjny - zmiany od 1 października
1 października rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy, w którym obowiązywać będzie wyższe kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co więcej, również (...)
-
30.7.2020
Premier zdecydował o skierowaniu konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego
Przepisy konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej) dostarczają poważnych wątpliwości. Szef rządu podjął decyzję o (...)
-
28.7.2020
Reprezentacja małoletniego w sprawach o przestępstwo niealimentacji
Sąd Najwyższy w Izbie Karnej po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2020 r., przekazanego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie zagadnienia prawnego w sprawie o sygnaturze I KZP 4/20, odmówił (...)
-
26.7.2020
Dziecko na ulicy bez opieki wykroczeniem
Trybunał Konstytucyjny ocenił redakcję przepisu przewidującego odpowiedzialność osób mających obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 za przebywanie małoletniego na drodze (...)
-
21.7.2020
„Małoletni” a prawo łączenia rodzin w UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lipca 2020 r. wydał wyrok w sprawach połączonych C-133/19, C-136/19 i C-137/19 - B.M.M., B.S., B. M i B.M.O. przeciwko État belge. Wynika (...)
-
16.7.2020
Prezydencki projekt zmiany Konstytucji RP
Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany Konstytucji RP zakładający, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Projekt trafił już do Sejmu.
-
16.7.2020
Prezydencka inicjatywa dla szkół
Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, która (...)
-
20.5.2020
Alimenty w dobie koronawirusa
Wyższe kryterium dochodowe, a także wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę” przy ustalaniu prawa do świadczeń – to najważniejsze zmiany w funduszu alimentacyjnym, (...)
-
24.4.2020
Sprawcy przemocy w rodzinie do eksmisji
Mimo trwającej epidemii koronowirusa, rząd nie zostawia w potrzebie osób doświadczających przemocy w rodzinie...
-
21.4.2020
Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa a zasady współżycia społecznego
Powództwo prokuratora w sprawie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może być oddalone ze względu na zasady współżycia społecznego - uznał Sąd Najwyższy.
-
14.4.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej, a żłobki i przedszkola itp. dalej nieczynne
Rada Ministrów podjęła decyzję o kolejnym przedłużeniu okresu, w którym zamknięte będą placówki oświatowe. Lekcji w szkołach nie będzie do 26 kwietnia. Zamknięte będą (...)
-
2.3.2020
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, \"rodzica\", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego (...)
-
28.12.2019
Zalecenia Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w sprawie „okien życia”
Kierując się troską o dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom zalecenia określające sposób postępowania w przypadkach pozostawienia (...)
-
22.12.2019
Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków
Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, (...)
-
17.12.2019
Ochrona dzieci przed pornografią w sieci
16 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze posiedzenie działającej przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej Rady Rodziny. W trakcie posiedzenia przedstawiono (...)
-
27.11.2019
Weszły w życie przepisy zwalczające nielegalne adopcje
Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji będą bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które weszły 20 listopada (...)
-
20.11.2019
Państwa UE muszą utrzymywać agresywnych imigrantów
TSUE wyjaśnił, iż wnioskodawca ubiegający się o ochronę międzynarodową winny poważnego naruszenia reguł obowiązujących w ośrodku dla cudzoziemców, do którego został przyjęty, (...)
-
6.11.2019
Ważne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r., do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później (...)
-
28.10.2019
Walka z nielegalnymi adopcjami
Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji muszą być bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, które wkrótce (...)
-
28.10.2019
Łatwiejsze zaprzeczenie ojcostwa
W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego prawodawca znowelizował kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dzięki zmianom termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa będzie liczony od daty, (...)
-
14.7.2019
Walka z szarą strefą adopcyjną
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje, że bezkarne nie pozostaną również „pojedyncze” nielegalne adopcje. Karę poniesie zarówno matka, jak osoba przyjmująca dziecko. (...)
-
28.6.2019
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Rządowy projekt zakłada modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia powództwa przez dziecko o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności (...)
-
19.3.2019
Co się zmieni w programie „Rodzina 500+”?
500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+” zapowiedziana w „Nowej Piątce PiS”; ale niejedyna.
-
28.2.2019
Podział majątku a spłata wierzytelności zabezpieczonej hipoteką
Kodeks postępowania cywilnego nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu (...)
-
27.2.2019
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez (...)
-
17.2.2019
Interesy majątkowe małoletniego pod ochroną sądu?
Interesy majątkowe małoletniego dziecka wymagają bezwzględnej ochrony - uznał Sąd Najwyższy. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających (...)
-
22.1.2019
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające już w marcu?
Rządowy projekt ustawy przewiduje wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci, i z powodu (...)
-
4.1.2019
Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...
Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej (...)
-
28.12.2018
Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych
Nowelizacja przepisów zakłada aktywizację dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie (...)
-
10.12.2018
Bliżej zmian w egzekucji świadczeń alimentacyjnych
Nawet 60 tys. dzieci będzie mogło dodatkowo skorzystać z funduszu alimentacyjnego – wszystko dzięki rządowej nowelizacji podnoszącej do 800 zł kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń (...)
-
8.12.2018
Unia Europejska będzie chronić tożsamość narodową dzieci
We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości narodowej, kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. Rada (...)
-
12.11.2018
Dzieci powinny być w rodzinach...
Rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, lepsza praca z rodziną, większe wsparcie dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków pieczy zastępczej (...)
-
5.11.2018
Pakiet alimentacyjny w drodze
Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów. Stanowi realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w „Przeglądzie (...)
-
22.10.2018
Do jakiego majątku wchodzi rzecz nabyta przez małżonka?
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, (...)
-
15.10.2018
2 kobiety w akcie urodzenia dziecka
Pani Idze odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej syna - z małżeństwa jednopłciowego w Wlk. Brytanii. W precedensowym wyroku NSA ocenił, że doszło do dyskryminacji (...)
-
6.9.2018
„Mama 4+” - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?
Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować (...)