Prawo rodzinne - Zmiany w prawie (strona: 3)

Sąd Najwyższy o transgranicznych uprowadzeniach rodzicielskich

18.4.2021

14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 12 lipca 2018 r., oddalające apelację od postanowienia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej z 2017 r., nakazującego matce, (...)

Usprawnienie rodzinnego wywiadu środowiskowego

17.4.2021

Uporządkowanie i doprecyzowanie kwestii, które dotąd budziły wątpliwości interpretacyjne lub stanowiły znaczącą barierę w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego – to najważniejsze zmiany wynikające z nowego rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ws. (...)

Adopcja a dobro dziecka

21.3.2021

Szanując prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości, właśnie (...)

Rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów

25.2.2021

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach; ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej służby komorniczej przynosi bardzo dobre efekty. Pomimo pandemii koronawirusa i ograniczeń wynikających (...)

Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...

20.2.2021

Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie. Rząd chce zwiększyć udogodnienia dla rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny oraz doprecyzować przepisy dotyczące instytucji (...)

TK o dopuszczalności przerywania ciąży

22.10.2020

Sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności przerwania ciąży. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny (...)

Fundusz alimentacyjny - zmiany od 1 października

16.9.2020

1 października rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy, w którym obowiązywać będzie wyższe kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co więcej, również od 1 października przy ustalaniu prawa do tych świadczeń funkcjonować będzie tzw. mechanizm (...)

Dziecko na ulicy bez opieki wykroczeniem

26.7.2020

Trybunał Konstytucyjny ocenił redakcję przepisu przewidującego odpowiedzialność osób mających obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 za przebywanie małoletniego na drodze publicznej. Uznał, że konieczność rekonstrukcji znamion wykroczenia, polegającego na przebywaniu (...)

„Małoletni” a prawo łączenia rodzin w UE

21.7.2020

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lipca 2020 r. wydał wyrok w sprawach połączonych C-133/19, C-136/19 i C-137/19 - B.M.M., B.S., B. M i B.M.O. przeciwko État belge. Wynika z niego, że datą, którą należy przyjąć w celu ustalenia, czy osoba należąca do rodziny (...)

Prezydencki projekt zmiany Konstytucji RP

16.7.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany Konstytucji RP zakładający, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Projekt trafił już do Sejmu. 

Prezydencka inicjatywa dla szkół

16.7.2020

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji szkoły, rady szkoły, (...)

Alimenty w dobie koronawirusa

20.5.2020

Wyższe kryterium dochodowe, a także wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę” przy ustalaniu prawa do świadczeń – to najważniejsze zmiany w funduszu alimentacyjnym, które przyjęto w rozszerzonej tarczy antykryzysowej.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika