Ubezpieczenia społeczne - Zmiany w prawie (strona: 12)

Zmiany w związku z programem „Za życiem”

18.6.2017

Rozwój sieci mieszkań chronionych, wsparcie dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych – to niektóre ze zmian przyjętych przez Radę Ministrów. Nowelizacje niektórych ustaw związane są z realizacją programu „Za (...)

Jedna wpłata do ZUS

21.5.2017

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS. Oznacza to, że będzie dokonywał tylko jednej wpłaty zamiast dotychczasowych trzech lub (...)

Zmiany w rejestrach publicznych

3.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza zmiany służące umożliwieniu obywatelom załatwienia szeregu spraw z administracją publiczną (...)

Od połowy 2018 roku zwolnienia tylko elektronicznie

29.4.2017

Senat przyjął bez poprawek zmiany ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od połowy 2018 r. zastąpią one całkowicie zwolnienia na drukach papierowych. Jakich zaświadczeń lekarskich dotyczą wprowadzane zmiany?

Za życiem dla rodzin

20.4.2017

Wsparcie w ramach mieszkań chronionych, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, nowe zadania asystenta rodziny i centra usług w gminach – to niektóre z propozycji zmian w związku z realizacją programu „Za życiem”. Przypomnijmy, że rządowy (...)

Przegląd wsparcia rodzin i planowane zmiany

6.4.2017

Rada Ministrów przyjęła „Przegląd systemów wsparcia rodzin”, który zawiera ocenę i propozycje zmian w polityce rodzinnej. Jednym z jego najważniejszych elementów jest program „Rodzina 500+”. 

Zmiany w górnictwie

28.3.2017

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego mają być wyłączone nieruchomości rolne zbywane przez przedsiębiorstwa górnicze. (...)

Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS

21.3.2017

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta przez parlament - określa zasady weryfikacji decyzji organów rentowych o ustaleniu prawa do emerytury lub renty oraz o ich wysokości. Nowelizacja (...)

Jeden przelew do ZUS zamiast 4

10.3.2017

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przewidującej, że wszystkie wpłaty, do których otrzymywania uprawniony jest ZUS, będzie można wpłacać jednym (...)

Rosną emerytury i renty!

2.3.2017

Od 1 marca minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły o ponad 100 zł, do wysokości 1 tys. zł. W ten sposób osiągnęły one poziom 50% minimalnego wynagrodzenia. Jakie świadczenia także są podwyższone? O ile wzrastają?

Emeryci i renciści dostaną wyższe świadczenia

1.3.2010

Przeciętna emerytura wzrośnie o około 75 złotych. Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy dostaną więcej o około 55 złotych. Renta rodzinna będzie natomiast wyższa średnio o 64 złote.

Wypłata renty niezależnie od wysokości zarobków?

22.12.2009

Niezdolni do pracy renciści będą mogli dorabiać bez obaw o utratę pobieranego świadczenia. Ich renta nie będzie ulegała bowiem zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiągania przychodów z pracy zarobkowej, bez względu na ich wysokość.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika