Forum prawne

Akt Notarialny warunkowy

Czy akt notarialny sporzadzony pod warunkiem, ze Skarb Panstwa nie skorzysta z prawa pierwokupu - ust z dn14.07.1961- r. jest wazny. Jakie formalnosci trzeba spelnic w odniesieniu do tego warunku i czy osoba ktora dokonala zakupu, i nie dopelnila tych warunkow, moze starac sie o zasiedzenie tej nieruchomosci.

(Anka)

2003.10.9 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Akt Notarialny warunkowy (8)

Akt not warunkowy jest ważny. Skarb Państwa lub Gmina ma dwa miesiące czasu na skorzystanie z prawa pierwokupu. Jeżeli skorzysta to nie masz nic do gadania, jeżeli nie to zawiadamia na piśmie kancelarię w której spisany był akt warunkowy, że nie korzysta z tego prawa. Wtedy notariusz powinien powiadomić strony, że mogą przystąpić do końcowego aktu (jeszcze raz to samo tylko bez warunków). Opłaty notarialne pobierane są po połowie tzn. pół ceny przy warunkowym, przy końcowym reszta.

2003.10.13 16:30:12

Drugi akt nie zostal sporzadzony. Od tamtej pory minelo 28 lat. W ksiedze wieczystej nie ma zadnej wzmianki o tej transakcji i formalnie nadal jestem wlascicielem. Czy spadkobiercy kupujących mogą starać się o zasiedzenie?

2003.10.14 23:3:18

witam jetem bardzo rozgoryczona zachowaniem sprzedajacego nam nieruchomosc min.mielismy spisana umowe notarialna warunkowa iz agenca rolna ma pierwszenstwo pierwokupu nieruchomosci odstapiła od tego Pani notariusz powiadomiła nas o tym a sprzedajacy robi nam praoblemy z podpisaniem koncowego aktu notarialnego co mozemy w takiej sytuacjii zrobic prosze o rade . z gory dziekuje

2008.8.6 13:10:56

Witam. Mamy akt notarialny na część budynku, sporządzony w 1963 r. Kupującym był nasz tata, ale w księdze wieczystej nie został dokonany nowy wpis nie umiem powiedzieć dlaczego, bo tato zmarł w 1978 r. sprzedający również nie żyje. Od czasu zawarcia aktu notarialnego mieszkamy w tym budynku. Po śmierci taty { mama zmarła wcześniej} przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe, chcieliśmy dokonać wpisu do księgi wieczystej nas jako spadkobiorców w/w części budynku okazuje się to nie możliwe. Adwokat u którego byliśmy po poradę powiedział, że ten akt notarialny można traktować jako warunkowy i teraz jedynie przez zasiedzenie próbować odzyskać własność. Wprawdzie w tym akcie jest wpis o prawie pierwokupu przez Urząd Miasta i Gminy ,od którego w dniu 07.06.2009 r. na naszą prośbę otrzymaliśmy pismo w którym Urząd zrzeka się prawa pierwokupu. W akcie notarialnym jest również podana kwota jaką sprzedający przyjął od kupującego w obecności notariusza i nie ma żadnej wzmianki o konieczności podpisania drugiego aktu.Bardzo proszę o podpowiedź jak można załatwić tą sprawę w miarę szybko i korzystnie dla nas? Czy możliwe jest inne rozwiązanie, czy tylko przez zasiedzenie?
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

2009.6.24 19:38:17

wystąpić do sądu o sądowe przeniesienie własności, później zapłacić i bedzie gitara

2009.8.23 22:54:38

W 1991 roku moi rodzice podpisali warunkowy akt notarialny. Kupili go od osób które 4 miesiące wcześniej zakupiły garaż od Państwa i nie mogli go sprzedać przez 5 lat niestety tego moi rodzice nie wiedzieli. Zapłata i przekazanie nieruchomości nastąpiło w 1991 roku. W 2011 roku urząd miasta wezwał do wyjaśnień gdyż w księgach wieczystych widnieją byli właściciele dodam, że mój tata nie żyje (mamy zakończoną sprawę spadkową) oraz ten pan od którego garaż był kupiony też zmarł w 2007 roku. Spadkobiercy nie mieli sprawy spadkowej więc wytoczyłam im sprawę spadkową i mają postanowienie sądu o 1/3 spadku po zmarłym. Spadkobiercy robią mi problemy w podpisaniu aktu właściwego. Notariusz u której był kiedyś akt sporządzony wymyśla, że do podpisania muszę mieć z urzędu skarbowego zezwolenie na ujawnienie praw do spadku po tym panu. co mam robić? proszę o pomoc?

2012.4.20 21:55:28

Bez dobrego notariusza ciężko jest sobie poradzić z tymi wszystkimi formalnościami. Na pewno ja bym sobie nie poradzić bez doświadczenia pani Cejrowskiej z Tczewa, która jest profesjonalistką w każdym calu.

2018.10.29 15:6:59

W takich kwestiach warto skorzystać z usług profesjonalisty, dlatego ze swojej strony polecam notariusz Cejrowską z tczewskiej kancelarii. Zawsze doskonale przygotowana.

2019.5.24 18:2:48

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika