alimenty - nowe przepisy

Odpowiedzi w temacie (1)

-

30.8.2004

Witam Może ktoś tu jest bardziej zorientowany, bo dostaję sprzeczne informacje w Urzędzie. Do likwidacji funduszu alimentacyjnego dostawałam alimenty za ojca. Teraz skończyłam studia, także tak czy siak straciłabym prawo do alimentów. Ale myślałam, że przynajmniej za ten maj lub czerwiec mogłabym liczyć na kontynuację alimentów w wysokości 70%. Jestem meżatką, ale to według starych przepisów nie miało znaczenia (jakoże studiowałam), bo dochód mojego męża nie przekraczał tej ustawej granicy. Teraz jedni mi mówią, że wszyscy co mieli prawo do aliemntów w kwietniu 04, to dostają te 70%, a inni mówią, że jakoże to były alimenty za mojego ojca i że jestem mężatką, to mi się nie należy. Obecnie jestem w 9 miesiacy cięży, nie wiem czy to coś jeszcze zmienia :). Może Ktoś wie gdzie uzyskać wiarygodną informację na ten tamat, jeśli w Urzędzie (MOPRze) mówią różnie. Z góry dziękuję za informację :) Pozdrawiam, Magda
(Magda)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

redakcja www.e-prawnik.pl

2004-09-02 12:41:44

Z końcem sierpnia ukazała się w mediach informacja jakoby od 1 września osoby, które pobierały w kwietniu świadczenia ze zlikwidowanego Funduszu Alimentacyjnego, mogą starać się o nowy ich rodzaj. Chodzi oczywiście o nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nowelizacja ta wprowadza nowy przepis, artykuł 70a w ustawie o świadczeniach rodzinnych, na podstawie którego osoby pobierające w kwietniu 2004 r. świadczenia ze zlikwidowanego już Funduszu Alimentacyjnego będą mogły otrzymać do końca 2004 r. dodatek w wysokości 70 proc. tej kwoty (jednak nie przekraczający 300 zł na dziecko), który będzie on wypłacony za okres od maja do grudnia. Informacje te wprowadzają jednak w błąd co do terminu, w jakim można będzie skorzystać z tego świadczenia. Ustawa nowelizacyjna w artykule 2 stanowi "Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu ogłoszenia". Zatem w pierwszej kolejności powinien ukazać się publikator z opisywaną nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych, a tymczasem nie został on jeszcze wydany, tak więc nowelizacja ta jeszcze nie obowiązuje. Jeżeli nowelizacja zostanie opublikowana w którymś wrześniowym dzienniku ustaw, jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 października.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 14.1.2019

  Będą zmiany w gospodarowaniu częstotliwościami?

  Rządowy projekt przewiduje nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 24.2.2018

  Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?

  Często zdarza się, iż dłużnik nie chce wypełnić zobowiązania. Jeżeli jednak posiada jakiś majątek, wówczas wierzyciel może się z niego zaspokoić. Problem pojawia się, gdy pozbywa (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)