Forum prawne

błąd w danych w dowodzie osobistym

DO KILKU LAT MAMA POSUGUJE SIĘ DOWODEM W KTÓRYM JEST BŁEDNIE PODANE IMIE JEJ MATKI ,OSTATNIO SIOSTRA TO ZAUWAZYŁA ZE INNE IMIE BABCI JEST CO MA ZROBIĆ TERAZ MAMA ABY TO SPROSTOWAĆ I CZY GROŻI JEJ JAKAŚ KARA ZA TO- W AKCIE NATARIALNYM FIGURUJE MARIANNA

2010.3.4 10:50:23

Odpowiedzi w temacie: błąd w danych w dowodzie osobistym (2)

Witam
Domniemam, że mama posiada nowy tzw plastikowy dowód osobisty. Przy składaniu wniosku o dowód osobisty przedkładała odpis skrócony aktu małżeństwa. Dane wprowadzone we wniosku weryfikowane były PRAWDOPODOBNIE na podstawie tegoż aktu. Jeżeli błąd jest w akcie małżeństwa należy sprawdzić jakie imię matki (Pani Babci) ma mama w wyjściowym akcie - akcie urodzenia. Jeżeli w akcie urodzenia jest poprawne, wówczas prostujemy aktem urodzenia (akt zupełny - 33zł) akt małżeństwa. Czasami bywa, że błąd jest głębiej zakorzeniony. Jeżeli w akcie urodzenia Pani mamy jest błędne imię jej matki, wówczas wyciągamy akt zupełny małżeństwa Pani Dziadków i prostujemy za kolejnością akt urodzenia ---> akt małżeństwa. Powyższą sprawę załatwiamy w Urzędzie Stanu Cywilnego ze względu na zamieszkanie - należy jednak pamiętać, że akty urodzenia, tudzież małżeństwa znajdują się w odpowiednich Urzędach Stanu Cywilnego gdzie zarejestrowana została zmiana. Może również być tak, że błąd jest zwykłym błędem Urzędnika i obejdzie się bez sprostowań. Pocieszeniem jest fakt że od 1 stycznia 2010 roku zniesiona została opłata za dowód osobisty.

Pozdrawiam

2010.3.4 18:46:36

Witam, mam podobny dylemat. Otóż mój tata przez lata posługiwał się starym dowodem ze złym imieniem swej matki. Na akcie małżeństwa jest ono prawidłowe, na nowym dowodzie również. Tata posiadając stary dowód (ten z błędem) razem z mamą dokonali wpisu do ksiąg wieczystych, nie mówiąc o innych zobowiązaniach i "błędnych" wnioskach na podstawie dowodu. Obecnie tata mój nie żyje. Dopiero teraz z mamą (akurat przy okazji spraw spadkowych) zorientowałyśmy się, że przez te wszystkie lata tata posługiwał się dowodem osobistym z błędem. Na domiar tego, przy najnowszych akcie notarialnym (w sprawie innej własności, podejrzewam że to błąd notariusza) podane jest imię ojca mojego taty "Bigumił" zamiast Bogumił. Co z tym? Nie wiemy co mamy czynić, gdzieś przecież trzeba to naprawić. Gdzie kolejno trzeba to zgłosić? Jakie z tego moga płynąć konsekwencje? Dziękuję za odpowiedź.

2012.2.27 20:34:39

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika