e-prawnik.pl Porady prawne

Czy developer musi zapewnić miejsca parkingowe?

Odpowiedzi w temacie (6)

-

28.11.2002

W wyniku rozmaitych praktyk developrów (legalnych i tych mniej) zdarzeją się sytuacje, gdy wokół powstającego budynku nie ma zbyt dużo miejsca do parkowania samochodów przez nowych lokatorów. Jak można temu przeciwdziałać? Czy developer ma obowiązek tak zaprojektować budynek, by na wyznaczonej działce pozostała odpowiednia ilość miejsca na parking dla miszkańców? Ile tego miejsca powinno być?
(hubertust)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

abc

2002-11-29 08:31:49

Poczytaj w umowie. Jeżeli w umowie developer zobowiązał się do zapewnienia każdemu miejsca parkingowego, to musi to zrobić. Jeżeli nie - nie musi. Natomiast na pewno nie ma takiego obowiązku pozaumownego.

Wiesio

2002-11-30 21:43:49

W warunkach zagospodarowania przestrzennego, ktorych developer potrzebuje zeby uzyskac pozwolenie na budowe, jest z pewnoscia napisane ile miejsc parkingowych ma byc. W Urzedzie Miejskim/Gminnym mozna sprobowac dotrzec do wydanych warunkow i sprawdzic jak sie ma to do rzeczywistosci.

dorota2

2004-09-08 13:43:53

mamy podobną sytuację, brak miejsc parkingowych wokół budynku w którym kupiliśmy mieszkanie. W projekcie budowlanym było ich 13, w chwili obecnej ammy zakaz parkowania na naszej nieruchomości bo miejsca są niezgodne z przepisami. Nadzór budowlany nałożył na dewelopera obowiązek wykonania tylu miejsc ile było w projekcie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niestety deweloper odwołał się od tej decyzji do nadzoru wojewódzkiego i już 6 misięcy czekamy na odpowiedź. Większość osób, z którymi rozmawiałam mówiła, że przyjamniej powinno być 1 miejsce na 1 mieszkanie + 10-20 % dla gości, jeżeli są lokale usługowe to jeszcze kilka miejsc dla tych lokali. Niestety nie ma tego w przepisach. Jedyny przepis to plany zagospodarowania przestrzennego, które w chwili obecnej najczęściej podają współczynnik miejsc parkingowych 1,5 - co oznacza, że na jedno mieszkanie powinno przypadać 1,5 miejsca parkingowego (łącznie w garażach i na zewnątrz budynku). Ale w większości przypadków to tylko teoria, praktyka jest zupełnie inna - w całym naszym procesie inwestycyjnym przy budowie budynku w którym kupiliśmy mieszkanie po drodze gdzieś zniknęły miejsca parkingowe i wszyscy nic sobie z tego nie robią. Nadzór budowlany natomiast twierdzi, że jeżeli deweloper nie zrobi miejsc parkingowych to nałożą ten obowiązek na wspólnotę mieszkaniową. I co Wy na to? Acha uważajcie na dewelopera z Wrocławia!!!

atcape

2006-04-30 08:21:01

W dniu 26.08.2004 r. (sygn. I CK 106/04) Sąd Najwyższy wydał wyrok, z którego wynika, że gruntem niezbędnym do prawidłowego korzystania z budynku jest również teren potrzebny na parking dla mieszkańców tego domu. Standardy współczesnej cywilizacji wymagają, by mieli zapewniony dojazd do miejsca zamieszkania własnymi samochodami. (...)

Anakin

2009-06-05 15:05:19

nie wiem

rasbi

2016-09-20 13:51:50

Posiadam mieszkanie wlasnosciowe na zamknietym osiedlu w jednej z nadmorskich miejscowosci.Jest to pierwszy i jedyny budynek lokali mieszkalnych,pozostale 5 sa lokalami pensjonatowymi.Miejsc w garazu podziemnym byla ograniczona ilosc,miejsc postojowych naziemnych jest dosc duzo,ale w okresie letnim czesto dla wlascicieli mieszkan ich brakuje. Czy deweloper ma obowiazek wyznaczenia miejsc postojowych dla wlascicieli lokali mieszkalnych(tylko tego jednego domu,mieszkalnego)?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM