Forum prawne

Czy mogę założyć sprawę spadkową i jak ona będzie wyglądała?

Witam!
Na początek muszę zaznaczyć, że jestem zupełnie zielona w kwestii prawa. Sytuacja wygląda tak:
Mój ojciec ma dużo nieruchomości jak i sporą kwotę na koncie w banku. Wszystko to dostał w trakcie małżeństwa z moją matką jako spadek. Moja mama nie żyje od 7 lat. I teraz powstaje pytanie, czy mogę w związku z tym starać się o spadek po matce? Jak to wtedy będzie podzielone? Połowa majątku "ojca" zostanie podzielona na pół i ta połowa będzie dzielona jeszcze na niego i resztę spadkobierców (rodzeństwo)? Czy jest szansa, żeby podzielić cały majątek, nie tylko połowę?

2015.9.6 17:52:24

Odpowiedzi w temacie: Czy mogę założyć sprawę spadkową i jak ona będzie wyglądała? (3)

Szanowna Pani!
Jeśli Pani mama nie pozostawiłą ważnego testamentu, wówczas w grę będzie wchodzić dziedziczenie ustawowe wedle reguł przewidzianych w kodeksie cywilnym.
Zgodnie z art.931 paragraf 1 k.c.,w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Z powyższego wynika, że spadek przypadnie w równych częściach na dzieci spadkodawcy i małżonka.
Z kolei zgodnie z art.1038 k.c., sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku. Natomiast umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.
Żeby zainicjować postępowanie spadkowe trzeba złożyć stosowny wniosek.
Po szczegóły zaparaszam do kontaktu na kontakt@kancelaria-poczynski.pl

2015.9.10 10:17:58

Ja niestety sama miałam podobny problem ze spadkiem. Przykra sprawa... Zgłosiłam się do pani Marty Olejnik-Hejde, polecana prawniczka. Bardzo mi pomogła. Miła kobieta, profesjonalna. Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy prawnika to może się do niej zgłoś.

2015.9.10 12:8:43

Szanowna Pani,

przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia w trakcie trwania małżeństwa co do zasady nie wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego, chyba że spadkodawca inaczej postanowił w testamencie.

Może się Pani domagać udziału w spadku po mamie, jednakże może się okazać, iż wskazane przedmioty majątkowe nie będą wchodziły w skład masy spadkowej.

Do głębsza oceny Pani sytuacja prawnej konieczne są dodatkowe informacje.

Zapraszam do kontaktu.

2015.9.10 13:14:57

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika