e-prawnik.pl Porady prawne

jak ominąć podatek od spadku i darowizn?

Odpowiedzi w temacie (9)

kakashin

2.1.2014

Witam, Czy można ominąć spadek od darowizn w poniższym przypadku? W mojej rodzinie pewna osoba otrzymała spadek po swoim zmarłym ojcu(1980r)w postaci działki zalesionej. Czyli jest to pierwsza grupa spadkowa, minął również 5 letni okres po którym podatku powinno nie być. Niestety dopiero w chwili obecnej zakończyło się całe postępowanie a data nabycia liczona jest z dniem śmierci wcześniejszego właściciela czyli 1980r, obowiązuje prawo podatkowe z tamtych lat. Z informacji które uzyskałem kwoty spadków/darowizn przekraczające 40tys podlegają opłacie podatku w wysokości 7%, sytuacja materialna osoby która otrzymała spadek nie pozwala na opłacenie podatku. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się ominąć podatek?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

rysio45

2011-07-07 12:19:21

Mój ojciec w testamencie zapisała mieszkanie własnościowe mojej córce i jej mężowi. Czy zięć musi zapłacić 12% podatku od spadku? Czy jest jakaś możliwość, żeby tego podatku nie płacić?

hanka46

2011-07-08 12:07:20

Może odrzucić spadek wtedy uniknie podatku

rysio45

2011-07-08 12:09:25

A co wtedy się dzieje z odrzuconym spadkiem? 

 

pawel30

2011-07-08 12:15:53

Spadek należy odrzucić w terminie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku(zwiadomienia spadkobiercy o spadku). Odrzucony spadek dzieli się na pozostałych spadkobierców. 

renia_l

2011-07-08 12:19:13

Dokładniej to odrzucony udział spadkowy nie przechodzi na spadkobierców ustawowych, jeśli nie są wymienieni w testamencie. Co oznacza, że rodzeństwo ani rodzice nie przejma odrzuconej części spadku, jedynie żona umieszczona w testamencie 

ilonaa29

2011-07-08 15:47:38

Jako wnuczka spadkodawcyi, korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku spadkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn

cecylia7

2011-07-08 15:48:52

Jerzeli natomiast spadek został przyjęty to niema juz możliwości na jego odwołanie (zgodnie z art. 1018 ust. 2 kodeksu cywilnego)

kku2

2014-01-03 07:57:18

W podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje powtórnie z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzenia nabycia spadku. Wysokość podaku określa art 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwota wolna 9.637zł. powyżęj tej kwoty do 10.278zł. 3% od 10.278zł. - 20.556zł. 5% powyżej 20.556zł. 7%. W tym podatku jest dużo ulg i zwolnień np. gospodarstwo rolne jest w całości zwolnione. Co do umorzenia podatku jest to "trudna sprawa" bowiem nastąpiło na podstawie spadkobrania nieodpłatne przysporzenie

nitusia

2014-04-29 17:37:32

Witam, W roku 2004 zmarł mój mąż.Po śmierci męża nie od razu a dopiero w pażdzierniku 2008 roku założyłam sprawę w sądzie o podział majątku pomiędzy mnie czyli (żonę) a trójkę moich dzieci.W grudniu 2008 roku dostałam postanowienie ze sądu i popatrzyłam na datę 30.12.2008 ale to uprawomocnienie było napisane na pieczęci sądu że uprawomacnia się 29.01.2009 roku.Czyli 29.01.2014 roku mija pięć lat.Sprawa dotyczy podatku od spadku po moim zmarłym mężu.Z mojej nie wiedzy nie zgłosiłam do Urzędu Skarbowego tego faktu ,może to dziwnie zabrzmi ale faktycznie tak było i kilka dni temu a dokładnie 24.04.2014 otrzymałam wezwanie z Urzędu Skarbowego o zapłacenie podatku od tegoż spadku.I w mojej obecnie bardzo ciężkiej sytuacji nie wiem co mam dalej zrobić?Jakie pismo wysłać do Urzedu Skarbowego żeby rozwarzyli moją sytuację bo fakt że nie wiedziałam to na pewno mnie nie usprawiedliwia(ale tak rzeczywiscie było).Jeżeli jest coś co jeszcze moge zrobić to bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM