Darowizna, Prawo Budowlane

Odpowiedzi w temacie (0)

zzuullll

13.1.2020

Dzień dobry. Mamy kilka pytań które w ostatnim czasie się pojawiły. Czy ktoś mógłby nam pomóc z odpowiedzią na nie. Małżonka w sierpniu 2019 otrzymała jako darowiznę mieszkanie w Pruszczu Gdańskim . W styczniu 2020 zostało to mieszkanie sprzedane. Pytania: 1. W związku ze zmianą przepisów w dniu 01.01.2019 czy sprzedaż jest opodatkowana ? 2. Czy trzeba było w związku z darowizną złożyć jakiś dokument do Urzędu Skarbowego ? 3. Czy jest obowiązek kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na nowe mieszkanie/dom w całości lub części ? Tata żony jest właścicielem działki budowlanej i chciałby żebyśmy się wspólnie wybudowali na niej: 1. Czy żona może być współwłaścicielem działki bez podziału geodezyjnego ? 2. Czy można zrobić podział działki % tak jak jest to w bloku. Właściciel mieszkania jest właścicielem części gruntu pod blokiem ? 3. Czy jest możliwość budowy domu w sposób: Notarialnie Tata daje grunt, żona przeznacza środki finansowe na budowę domu. Finalnie w księgach wieczystych aby widniała żona oraz tata jako właściciele gruntu oraz domu po 50% ? 4. Czy jeżeli działka zostanie podzielona na 2 mniejsze przez geodetę to czy będzie można postawić jeden dom na nich. Działa ma na tą chwilę ok 1000m2 i byłaby podzielona na 2x500m2. Czy minimalna działka budowlana musi mieć więcej niż 600m2 ? Proszę w miarę możliwości o odpowiedzi popierając artykułami.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • Zakres uprawnień budowlanych będzie w ustawie

  Prawo budowlane będzie regulowało zakres uprawnień budowlanych. Trwają ostatnie prace legislacyjne nad przeniesieniem dotychczas uregulowanego w rozporządzeniu zakresu do ustawy. 

 • Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia (...)

NA SKÓTY