Forum prawne

Dochodzy ze wspólnego gospodarstwa rolnego po rozwodzie, ale przed podziałem majątku. - forum prawne


Jest wspólne gospodarstwo rolne. Byli małżonkowie sa już rozwiedzeni, ale nie doszło jeszcze do podziału majątku. Na gospodarstwie pracuje tylko jeden z byłych małżonków.

Jak wygląda sytuacja z prawem do dochodów z gospodarstwa do czasu podziału majątku?

2013.12.20 18:2:23

Odpowiedzi w temacie: Dochodzy ze wspólnego gospodarstwa rolnego po rozwodzie, ale przed podziałem majątku. (3)

Szanowny Panie w czasie trwania związku małżeńskiego (o ile małżonkowie nie umówili się inaczej) małżonkowie objęci są wspólnością majątkową. Jest to współwłasność bezudziałowa. Z chwilą ustania związku małżeńskiego (np. w wyniku uprawomocnienia się postanowienia rozwodowego) współwłasność łączna zmienia się z mocy prawa we współwłasność w częściach ułamkowych. To samo stało się ze wzmiankowanym gospodarstwem, jeśli było ono współwłasnością małżonków. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód gospodarstwo rolne stało się współwłasnością byłych małżonków. Udziały w tej współwłasności są co do zasady równe choć w postępowaniu działowym każda ze stron może udowadniać inny stopień przyczynienia się byłych małżonków do powstania wspólnego majątku a co za tym idzie zmiany wielkości udziałów. Niemniej jednak, dopóki nie dokonano podziału majątku i nie udowodniono inaczej byli małżonkowie mają po 1/2 udziału we współwłasności gospodarstwa. Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 207 kc) pożytki z rzeczy oraz wydatki na rzecz wspólną przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów, a więc w tym wypadku byli małżonkowie dzielą się dochodami i kosztami po połowie. Współwłaściciel, który korzysta z przedmiotu współwłasności z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia się z korzyści. Odrębnemu rozliczeniu podlegać będą nakłady na majątek wspólny - współwłaścicielowi czyniącemu nakłady na rzecz oraz ponoszący ciężary tak publicznoprawne (podatki, opłaty) jak i prywatnoprawne (ubezpieczenie) służy roszczenie o zapłatę w stosunku do pozostałych współwłaścicieli. Kodeks cywilny przewiduje też wynagrodzenie za zarząd mieniem wspólnym, którego zarządzający współwłaściciel może domagać się od reszty współwłaścicieli (art. 205). Z poważaniem, Marcin, doradca prawny;

2013.12.21 18:38:2

Mąż w 2006 dostał gospodarstwo od rodziców na podstawie umowy darowizny aby ona mogła dostać emeryturę z Unii. W 2012 mieliśmy ślub. Ale 2 lata mieszkałam u niego bez ślubu i zrobiliśmy sobie mieszkanie ze strychu, po ślubie natomiast kupiliśmy na niego samochód i zaczęliśmy chodowac drób. Pracowaliśmy oboje i w pracy i na gospodarstwie. Mąż dostaje dotacje z unii. I moje pytanie brzmi: czy mam szansę wywalczyć cokolwiek? Część dotacji, gospodarstwa, pieniędzy włożone w strych, samochód. Dodam że chce od niego odejść przez to że za bardzo lubi alkohol. Tylko nie wiem jak to udowodnić, zmusić do badań się chyba nie da? A teście z którymi mieszkamy na pewno będą bronić syna. Nie wiem co mam zrobić, nie mam gdzie się podziac.

2016.7.9 0:55:12

"Od momentu uprawomocnienia się postanowienia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód gospodarstwo rolne stało się współwłasnością byłych małżonków. " - Czy tak samo dzieje się w przypadku separacji?

2017.11.5 0:25:33

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika