Forum prawne

Drugi paszport - jest szansa?

Witam, Czy mam szanse na Niemiecki paszport jeśli mój ojciec mieszka i pracuje w Niemczech i ma niemieckie obywatelstwo, jednak moi rodzice nie byli małżeństwem i nosze nazwisko matki. Mam skończone 18 lat. Jeśli jest jakaś możliwość na niemiecki paszport to prosiłbym by ktoś napisał jakie i gdzie dokumenty trzeba złożyć. Pozdrawiam,

2005.8.15 15:6:25

Odpowiedzi w temacie: Drugi paszport - jest szansa? (9)

Jeżeli ojciec uznaje Cię jako swoje dziecko to nie ma z tym problemu. Brak zawarcia związku małżeńskiego jest w tym przypadku bez znaczenia. Powinien wystarczyć odpis z aktu urodzenia, a jeżeli są potrzebne dodatkowe dokumenty to ambasada lub konsulat niemiecki w Polsce zażąda ich przedłożenia, ale tam należy skierować pierwsze kroki. Ja też nam obywatelstwo niemiecki i polskie i moje dzieci uzyskały po mnie obywatelstwo niemieckie. Tyle że dzieci pochodzą ze związku małżeńskiego i ja jestem zameldowany wraz z całą rodziną u rodziców w Niemczech, chociaż na stałe mieszkam w Polsce. Ja przedłożyłem jedynie przetłumaczone na niemiecki akty urodzenia (dzieci urodziły się w Polsce) oraz mój niemiecki dowód osobisty, do wydania paszportów niemieckich była jeszcze potrzebna zgoda żony i w ten sposób dzieci mają podwójne obywatelstwo i paszporty. Nie wiem jak wygląda procedura załatwiania sprawy z Polski przez konsulat/ambasadę, ale jeżeli ojcostwo nie jest kwestionowane przez ojca, to nie widzę problemów. Jeżeli choć jeden rodzic jest obywatelem Niemiec to jego dzieci automatycznie uzyskują po nim obywatelstwo.

2005.8.16 13:16:51

Co do podwojnego obywatelstwa, to jesli dobrze siegam pamiecia to musiz przestudiowac prawo administracyjne, wiem, ze co do podwojnego obywatelstwa wchodza ograniczenia wiekowe, kiedy to decydujemy, jakiego panstwa obywatelem chcemy byc.

2005.8.16 16:58:49

Nawiązując do obywatelstwa niemieckiego, to może ktoś wie co to jest " Familienbiuh " - czyli książka rodzinna. Co to jest? Zażądali ode mnie taką książkę przy staraniach o obywatelstwo niemieckie po rodzicach którzy już nie żyją. Może ktoś pomoże rozwinąć mi to pojęcie, za co z góry dziękuję.

2005.8.19 14:21:47

Witam, Familienbuch(Stammbuch der Familie) to taka ksiazka, ktora zawiera akt slubu, urodzenia (dzieci itd.), chrzt, zgonu itd. twojej rodziny. Poprostu wszystkie wazne dokumenty, ktore sa potrzebne w urzedzie do zalatwiania jakichkolwiek spraw. Pozdrawiam Marlena

2005.9.9 9:8:29

to jest gościu Merkblatt twojej rodziny od pokoleń.Bez niej zapomnij o paszporcie na wieki

2005.11.1 10:8:56

A ja nie potrzebowałem żadnego "Merkblatt'u", w prawdzie mój ojciec urodził sie w Polsce, ale całe swoje życie spędził w Niemczech. Ja tylko ptrzebowałem akt urodzenia i zawiadczenie z niemieckiego urzędu (Ordnugsamt) że mój ojciec jest niemcem i od 5-ciu lat mam juz niemiecki paszport. ODRADZAM załatwianie czegokolwiek w Ambasadzie, bo tam siedzą sami nie doinformowani ludzie którzy tylko odsyłają bo im sie nie chce du...y ruszuc żeby cokolwiek sprawdzić, kilkakrotnie skałdałem dokouenty i nic - trwało to kilka lat!. W końcu sie wkurzyłem i złożyłem papiery w Niemczech i w ciągu 2-miesięcy otrzymąłem obywatelstwo niemieckie.

2006.8.9 9:35:36

Jasne,że masz możliwość! Oczywiście jeśli masz ojca w papierkach. Musisz skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego.Oni zwykle ustalają jakie dokumenty masz zebrać, gdzie wysłać itd. Na pewno nie będzie problemu!! Pozdrawiam.

2006.11.13 19:13:34

Lef powiedz mi prosze gdzie złożyłeś te papiery w Niemczech bo mój mąż tez już od lat czekamy na odzew w sprawie obywatelstwa niemieckiego i nic. Tylko piszą nam że sprawa jest w toku żeby czekać i nie wysyłać do nich żadnych pism. Sami się odezwą . Ale jakoś cisza ! A latka nam lecą

2007.3.5 12:31:43

To nie jest prawda. Jesli ojciec nie zaznaczyl w swoich dokumentach, ze che rowniez aby jego dzieci posiadaly niemieckie obywatelstwo to w takim wypadku dzieci maja prawo do obywatelstwa z tytulu pochodzenia tylko na drodze podania do wladz niemieckich. Tutaj stosowany jest normalna procedura o uzyskanie obywatelstwa - okolo 3 lat staran. Ale oczywiscie mozliwe jest uzyskanie.

2007.10.28 14:28:11

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika