Fundusz socjalny

Odpowiedzi w temacie (9)

essi2

9.12.2004

W moim zakładzie kwota świadczeń socjalnych jest zależna od dochodu na osobę, a nie jak w wielu innych firmach - stała kwota niezależnie od dochodu, przecież pracuje tylko pracownik zatrudniony w firmie a nie jego dzieci lub małżonek. Na moje zapytanie, mój zakład odpowiedział, że: Wysokość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych określa Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS reguluje regulamin uzgodniony pomiędzy pracodawcą i zakładowymi organizacjami zawodowymi. Zgodnie z pkt... regulaminu podstawą do ustalenia wysokości dotacji ze środków Funduszu do usług i świadczeń socjalnych, stanowi miesięczny dochód na 1 osobę w rodzinie obliczony wg zasad określonych w regulaminie.Dodatkowo Ustawa o ZFŚS określa, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Czy mój zakład ma rację? Bo dostaję symboliczna złotówkę w porównaniu z rodziną wielodzietną.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

bbb

2004-12-10 11:22:53

tylko w małych firmach zatrudniających do 20 osób można nie tworzyć FS, tylko wypłacać świadczenie urlopowe w jednakowej wysokości dla każdego pracownika, w dużych firmach jest tak jak w Twojej(postępowanie w firmie jest zgodne z przepismi.

ewa

2004-12-10 15:56:58

chociaz cos masz ja pracuje w LECLER choc potracaja ale pracownik nic nie ma tylko gora sie bawi za nasze piniadze

gven

2004-12-13 21:52:02

W twoim zakładzie jest właściwie rozdysponowywany fundusz socjalny. Chociaż udzielono ci niewłaściwej odpowiedzi, bo to nie Układ Zbiorowy reguluje wysokość odpisu na 1 pracownika, a ustawa o ZFŚS i tak na pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach (bo mogą być szkodliwe) nalicza się 37,5% kwoty średniego wynagrodzenia ogłaszanego corocznie w Monitorze Polskim w okolicach lutego, specjalnie do naliczania funduszu socjalnego. Jest to w praktyce ok. 650 zł. Przykładowo na zatrudnionego w warunkach szkodliwych 50% tej sumy, na emerytów i rencistów można naliczać 6,25% tej kwoty, ale tylko wtedy jeżeli są uprawnieni w regulaminie do korzystania z funduszu. W moim zakładzie współmałżonkowie i dzieci mają prawo korzystać z różnych dopłat do rekreacji tj. np. ogniska, kuligi, zajęć sportowych (basen, siatkówka) ale nie mają prawa do wczasów pod gruszą, bo tak jest uregulowane w Regulaminie uzgodnionym ze związkami. W gruncie rzeczy fakt, że fundusz jest naliczany na każdy etat (nie pracownika imiennie) nie uprawnia do tego, aby wykorzystać całą kwotę. Można sobie to wyobrazić, że nie da rady wszystkich zadowolić, jeżeli np. udziela się z funduszu socjalnego pożyczki na remont mieszkania w kwocie np. 3500,- zł. To przecież jest pięcioletni odpis na jedną osobę. Jedyna rada, to zgłaszać swoje uwagi do przedstawicieli związków zawodowych, to być może ktoś zastanowi się nad zmianą regulaminu, tak żebyś nie miała tylko groszy. Ale myślę, że nic to nie da. Nasze prawo preferuje pomoc dla najliczniejszych rodzin, co przeważnie powoduje, że są oni w innej sytuacji finansowej niż osoby samotne lub bezdzietne. Pozdrawiam

essi2

2004-12-14 20:23:36

Gwen:) Serdecznie dziekuję za wyczerpującą odpowiedź

harryak@interia.pl

2007-07-03 10:48:46

a jak przydzielić pomoc w formie towarowej? np paczka świąteczna?ile ma dostać zatrudniony na pełny etat a ile np na 1/4 etatu? tyle samo?

mariola

2008-12-11 16:28:11

Czy świadczenia należą się też żony dzieciom z pierwszego małżeństwa??

JOLA prawo-pracy.net

2009-02-26 20:35:33

Czy jeżeli z funduszu socjalnego wypłacane jest dofinansowanie wypoczynku tzw "wczasy pod gruszą" to można wypłacić dodatkowo dofinansowanie do pobytu w sanatorium?

robol

2009-05-28 13:41:41

na pełen etat duża paczka na 1/4 etatu mała paczka

nitekk

2010-08-30 08:45:28

Witam Mam takie pytanie kiedy pracodawca musi posiadać fundusz socjalny?Z góry dziękuje za odpowiedzi

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: