e-prawnik.pl Porady prawne

Gdy brak środków na wynagrodzenie pracownicy w ciąży...

Odpowiedzi w temacie (0)

employment

22.6.2007

KP wyraźnie stanowi w rozdz. VIII, art. 177, par. 3, że gdy umowa na czas określony uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży, pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca jest np. niedużą organizacją pozarządową, której środki finansowe na działalność i wynagrodzenia pracowników pochodzą tylko ze źródeł zewnętrznych (np. grantów, programów, itp.), a w okresie przedłużenia takiej umowy nie dysponowałaby ww. środkami (bo np. zakończyłby realizację projektu)? Czy w grę wchodzi ogłoszenie upadłości pracodawcy (jak podpowiada art. 177, par. 4), czy też możliwe jest objęcie pracownicy świadczeniami z ZUS, FGŚP, itp.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM