Forum prawne

Jakie prawo właściwe? - forum prawne

Witam wszystkich,
Mam pytanie dotyczące międzynarodowej umowy sprzedaży. Znajomy jest przedsiębiorcą, ostatnio ma problem z kontrahentem z zagranicy. Chodzi mianowicie o sprzedaż towarów między Polską (sprzedawca) a Norwegią (kupujący). Nie szukam gotowej odpowiedzi dotyczącej stanu faktycznego, lecz wskazówki dotyczącej przepisów prawa materialnego właściwego dla rozpatrzenia wynikłego między stronami umowy sporu. Chcę wiedzieć, czy dobrze wnioskuję. Oto, co ustaliłem do tej pory:

Norwegia nie jest członkiem UE, zatem regulacje wewnątrzwspólnotowe nie mają zastosowania do umów zawieranych z jej obywatelami lub pochodzącymi z niej przedsiębiorcami. Skoro ta podstawa odpada, to pozostaje jedynie ratyfikowana przez Polskę Konwencja Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów podpisana 11 kwietnia 1980 r. w Wiedniu, zarówno bowiem Polska, jak i Norwegia są jej sygnatariuszami.

Z drugiej jednak strony Norwegia, podobnie jak Polska jest członkiem Porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zawartego w wersji pierwotnej 2 maja 1992 r., zmienionego po przystąpieniu RP do UE mocą porozumienia rozszerzającego z dnia 14 października 2003 r. Na mocy tego porozumienia ustanowiono cztery podstawowe wolności: swoboda przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług, ustanowiono także szereg regulacji mających na celu rozwój i równouprawnienie wszystkich państw (UE i EFTA) na rynku europejskim. Na mocy postanowień porozumienia, celem zmniejszenia różnic w prawodawstwie poszczególnych państw, Norwegia zaczęła stosować odpowiednio i zarazem dostosowywać swe regulacje prawne do regulacji wspólnotowych, wchłaniając niektóre gotowe już rozwiązania. Podstawowym aktem regulującym kwestię wyboru prawa materialnego właściwego dla rozpatrzenia sporu wynikającego z zobowiązań umownych jest dla państw UE Konwencja rzymska z 19 czerwca 1980 r. (tzw. Rzym I). Czy konwencja ta nie ma zatem zastosowania również do Norwegii, skoro jest naczelnym aktem prawnym w tym zakresie?

Czy ktoś może uzupełnić moje rozważania bądź pchnąć je w inną stronę? Będę wdzięczny za pomoc i sugestię.

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Jakie prawo właściwe?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika