Komu wpłacać alimenty - uprawnionemu czy jego matce?

Odpowiedzi w temacie (3)

Jerzy

28.10.2004

Płacę comiesięczne alimenty na syna. W sierpniu bieżącego roku syn skończył 18 lat i nadal pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z jego matką (syn chodzi do szkoły dziennej i nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie). Niedawno otrzymałem z sądu pozew o podwyższenie alimentów, w którym powód (syn) zawarł informację, że od sierpnia przestałem łożyć na jego utrzymanie. Nadmieniam, że wpłaty w stałej wysokości były dokonywane za sierpień, wrzesień i październik nadal na rachunek jego matki. W związku z tym proszę o wyjaśnienie czy wpłaty dokonywane w tych miesiącach na rachunek matki syna były dokonywane prawidłowo czy też należało dokonywać tych wpłat bezpośrednio dla syna (syn wcześniej nie zażądał wpłat alimentów bezpośrednio dla siebie). Jeżeli wpłat należało dokonywać bezpośrednio na syna, proszę o odpowiedź jak spowodować aby wpłaty dokonywane na rachunek matki zostały zaliczone na rzecz pełnoletniego już syna albo jak spowodować aby niewłaściwie wpłacone kwoty zostały mi przez matkę syna zwrócone.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Krystyna

2004-10-29 12:48:04

M,mój mąż płacił na pełnoletniego syna alimenty do rąk matki do momentu kiedy syn zaczął upominać się o pieniądze, natychmiast zaczął przesyłac do rąk własnych syna, mimo, że syn pozostaje we wspólnym gospodarstwie z matką, tak samo zrobilismy z córką, która w dniu 5 lipca ukończyła 18 lat , to już w lipcu otrzymała alimenty do rąk własnych. W Twoim przypadku nie musisz się niczego obawiać, ponieważ Twój syn chodzi do szkoły a Ty masz pokwitowanie że wysłałeś mu alimenty, to Twój syn i Twoja była żona mają problem, że nie mogą sie porozumieć. Tobie nic nie grozi i nie będziesz musiał płacić dodatkowych alimentów, na które złożył Twój syna pozew do Sądu. Jeżeli jednak Sąd przyzna, że musisz wypłacić zaległe alimenty ( co nie sądzę) wówczas Twoja była żona będzie musiałą Ci zwrócić nadpłacone anlienty z karnymi odsetkami (współczyje jej - odsetki te są wysokie). Więc sie nie martw. Tak wygląda życie. Życzę Ci duża cierpliwości i wytrwałości.

Krystyna

2004-10-29 12:51:08

Mój mąż płacił na pełnoletniego syna alimenty do rąk matki do momentu kiedy syn zaczął upominać się o pieniądze, natychmiast zaczął przesyłac do rąk własnych syna, mimo, że syn pozostaje we wspólnym gospodarstwie z matką, tak samo zrobilismy z córką, która w dniu 5 lipca ukończyła 18 lat , to już w lipcu otrzymała alimenty do rąk własnych. W Twoim przypadku nie musisz się niczego obawiać, ponieważ Twój syn chodzi do szkoły a Ty masz pokwitowanie że wysłałeś mu alimenty, to Twój syn i Twoja była żona mają problem, że nie mogą sie porozumieć. Tobie nic nie grozi i nie będziesz musiał płacić dodatkowych alimentów, na które złożył Twój syna pozew do Sądu. Jeżeli jednak Sąd przyzna, że musisz wypłacić zaległe alimenty ( co nie sądzę) wówczas Twoja była żona będzie musiałą Ci zwrócić nadpłacone anlienty z karnymi odsetkami (współczyje jej - odsetki te są wysokie). Więc sie nie martw. Tak wygląda życie. Życzę Ci duża cierpliwości i wytrwałości.

197810241976

2004-10-29 14:45:20

Jeżeli dziecko skończyło 18 lat, to ono powinno otrzymywać pieniądze. Alimenty są zasądzone na dziecko, a nie na jego prawnego opiekuna, więc jak osiągnęłą pełnoletność, może samo nimi rozporządzać, pomimo iż pozostaje na utrzymaniu tego opiekuna. Jeżeli dokonując przelewu na konto matki dziecka zaznaczył pan, że dane pieniądze są tytułem alimentów, to jest pan uratowany. Jeżeli nie kobieta może stwierdzić, że pan poprostu chciał jej dać te pieniądze od tak sobie... Zawsze należy zaznaczyć, że dane pieniądze są tytułem alimentów. Inaczej może mieć pan problemy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)