Forum prawne

Kto zwraca koszty leczenia - forum prawne

Dziennik ustaw z 1975r. i z 1983r nie określa ktoc ma zwrócić koszty leczenia. Są to przepisy ogóle.A więc kto zwraca i na jakiej podstawie koszty leczenia pracownika jakie ponosi z powodu wypadku przy pracy

(Piotr)

Odpowiedzi w temacie: Kto zwraca koszty leczenia (14)

Nie wpisuj kilku postów na ten sam temat. Należało dalej pisać pod tematem "wypadek przy pracy".
Teraz merytorycznie.
Po pierwsze: Dziennik ustaw niczego nie określa. Jest jedynie promulgatorem. Cokolwiek określać mogą jedynie akty normatywne.
Po drugie: Przeczytaj uważnie ustawę, którą podałem Ci wcześniej. Ona określa to, o co pytasz.
W art.7 jest napisane wyraźnie, że osobie która uległa wypadkowi przy pracy przysługują NIEODPŁATNE świadczenia lecznicze, rechabilitacyjne, itd., itd. Jeżeli jesteś pracownikiem (tak jak piszesz) to podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.
Po trzecie: Możesz w konkretnych sytuacjach dochodzić od pracodawcy dodatkowych świadczeń w trybie art.415 k.c.
Po czwarte: jeżeli nie potrafisz czytać przepisów (a to nie jest wstyd) lub nie radzisz sobie z ich szukaniem bądź interpretacją - napisz. Dostaniesz wtedy odpowiedź napisaną tak, żebyś zrozumiał.

Przepraszam za błąd. Rehabilitacyjne pisze się przez "h".

Pierwszy raz uczestniczę w forum więc proszę o wyrozumiałość.Czytałem art.7 w którym pisze jak wyżej ale to ja musiałem placić za leki , za wizyty u lekarza . Dlatego pytałem kto ma to zwrócić ponieważ w art. 7 o tym nie piszą.Nie tyle , że nie potrafię czytać przepisów prawnych ale nie potrafię ich interpretować a z tym mają trudności i prawnicy więc się nie wstydzę .Dziękuję za odpowiedź .Piotr

Przeczytałem art.415 k.c Kto z winy swojej wyrządził szkodę i.t.d.W protokóle powypadkowym nie stwierdzono mojej winy i zakladu więc może mi wytłumaczysz jak można zastosować ten art. do mojej sprawu .Dziękuję Piotr

Pytałeś więc o coś innego, niż koszty leczenia. Twoje pytanie dotyczy (jak widzę z ostatniej wypowiedzi) odpłatności za leki, a nie kosztów leczenia (to sa dwie odrębne sprawy).
Zgodnie z art.2 pkt.7 powołanej wcześniej ustawy, świadczenia z tytułu wypadków przy pracy obejmują "...zaopatrzenie w leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością za zasadach i w zakresie określonych w odrębnej ustawie...". Kwestie odpłatności za leki normowane są w kilku aktach normatywnych. Do najważniejszych należą:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające (Dz.U. nr 54, poz.569, z późn. zm.); ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe, ilości leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa, oraz sposobu obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego (Dz.U. nr 156, poz.1030, z późn. zm.); ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 19 kwietnia 2001 r. w sprawie ustalenia limitów cen leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, wydawanych ubezpieczonym bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością (Dz.U. nr 36, poz.420, z późn. zm.); ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością (Dz.U. nr 54, poz.571, z późn. zm.).

Nie możemy sie zrozumieć albo ja źle myślę.Na skutek wypadku poniosłem obrażenia które wymagają długotrwalego leczenia w zwiazku z tym ponoszę koszty . W sklad tych kosztow wchodzą :leki ,wizyty u lekarza,rehabilitacja ,wyjazd sanatoryjny.Wszystko to dalo dość pokaźną sumę ,która stanowi według mnie koszt mojego leczenia w 2001r.Dlatego moje pytanie brzmialo ,kto i na jakiej podstawie prawnej może zwrócić mi koszty leczenia .Czy jest to zaklad pracy , czy ZUS a może nikt i ja sam muszę ponieść te koszty.Dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą .

Oczywiście nie w art. 7 lecz w art.2 ust.7.

Masz rację , dobrze myślalem , źle napisałem.

Jestem zainteresowana Waszą rozmową, bo uleglam wypadkowi na oblodzonym przejsciu dla pieszych,. gdy załatwiałam sprawy służbowe.
Z Waszej rozmowy zrozumiałam, iż dodatkowe koszty mojego leczenia zostaną zrekompensowane przez odszkodowanie, które powinnam otrzymać od ZUS i PZU. po zakończeniu leczenia.
Ja dodatkowo zamierzam wystąpić z pozwem cywilnym w stosunku do wlasciciela drogi.
Zrobiono mi zdjecia tego przejścia i mam świadków tego wypadku.
Teraz zastanawiam sie co dalej powinnam zrobic.

Pozdrawiam.
Ewa.

Odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy obejmują odszkodowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z ubezpieczeń dobrowolnych oraz od sprawcy wypadku. W przypadku uznania choćby częściowej winy pracodawcy można wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie do sprawcy wypadku, czyli pracodawcy. Często pracodawcy mają ubezpieczenie oc i wtedy szkodę likwiduje za pracodawcę Ubezpieczyciel. Wiele osób nie wie też jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym, np. przewrócenie na chodniku, wpadnięcie w dziurę, poślizgnięcie na nieodśnieżonej ,nierównej lub śliskiej powierzchni, inne wypadki. Pani Ewo, wystąpić z roszczeniem do właściciela drogi w pierwszej kolejności. Potrzebna będzie dokumentacja medyczna. Mogę pomóc. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: tel. 512 610 442 lub annegi@interia.pl

najczęściej pracodawca - sprawca jest ubezpieczony oc i wtedy to w gestii ubezpieczyciela leży likwidowanie szkody. czasami można też skorzystać z usług firm, które zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań, jest ich całkiem sporo, ja korzystałam z usług firmy sos bphc, wypadek miał miejsce w UK i jak sobie czytam to forum, to moje wrażenie jest takie, że w UK całe to postępowanie prawne było dużo prostsze... po prostu zgłosiłam się do tej firmy i tak naprawdę oni już wszystko za mnie załatwili, ja musiałam tylko wyrazić (lub nie) zgodę na zaproponowaną przez nich kwotę odszkodowania. czasami zastanawiam się, czy wrócić do Polski ale częściej raczej myślę, że tam już nie ma miejsca dla mnie...

spoko, akurat sos bphc zdaje się ma zacząć działać też w Polsce ;)

no i dobrze, bo to solidna firma, którą z czystym sumieniem mogę polecić.

Miałeś/aś wypadek w pracy do pracy,samochodowy napisz do mnie pomogę w otrzymaniu odszkodowania 781191331

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika