Forum prawne

majątek wspólny a osobisty - forum prawne

Czy ekwiwalent pieniężny wypłacony w zamian za rezygnację z kwatery wchodzi do majątku wspólnego małżonków czy do majątku odrębnego.

Tak mi się wydaje, że można bronić poglądu, że do majątku odrębnego, ponieważ to specyficzne prawo do korzystania mieszkania jest ściśle związane z osobą żołnierza (małżonek nie ma żadnego prawa oprócz prawa zamieszkiwania w lokalu kwaterunkowym), ale z drugiej strony jest to świadczenie związane jakby nie patrzeć z pracą, a takie świadczenia wchodzą do majątku wspólnego małżonków.

2011.1.5 15:43:56

Odpowiedzi w temacie: majątek wspólny a osobisty (5)

Mam sprawę w której udowadniam, iż wykup mieszkania wojskowego po rozwodzie z bonifikatą stanowi majątek wspólny (jak niemieszkanie to chociaż bonifikata. Posiłkuję się orzecznictwem, które jest niejednolite. Najłatwiej odpowiedzieć na Pani pytanie i mysle najłatwiej udowodnic jest to, że ekwiwalent nie wchodzi do wspólnego majatku. Jednak, proszę walczyć. Myślę, że jest to temat na zagadnienie prawne dla Sądu Najwyższego.
Pozdrawiam,
Małgorzata Woźniak

2011.1.5 20:11:26

Zależy z której strony na to spojrzeć. Pani pewnie udowadnia, że prawo do bonifikaty (ekspektatywa) powstała w czasie trwania małżeństwa i z uwagi na to do majątku wspólnego powinna wchodzić wartość tej ekspektatywy. Wydaje mi się, że w 2010 roku zostało zadane pytanie prawne do SN w takim właśnie stanie faktycznym. Ciekawe jaka będzie odpowiedz.

Jak się zaczęłam zastanawiać nad tym ekwiwalentem, to pierwsza odpowiedź, taka bez głębszego uzasadnienia, była właśnie że wchodzi do majątku osobistego. Skoro bowiem małżonek żołnierza nie ma żadnych praw do mieszkania, to nie ma też praw do ekwiwalentu. Ale przecież żołnierze jak wynajmują mieszkanie to dostają jakiś dodatek czy świadczenie mieszkaniowe co miesiąc właśnie na wynajem. Jest to świadczenie związane z pracą zarobkową, comiesięczne więc oczywiste się wydaje że wchodzi ono do majątku wspólnego. Dlaczego więc ekwiwalent nie miałby wchodzić? Cel obu świadczeń jest ten sam - służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych tylko jedno wypłacane jest comiesięcznie, a drugie jednorazowo.

Szukam orzecznictwa zarówno na jeden jak i drugi pogląd, ale jest ciężko. Ja chcę udowodnić, że majątek osobisty.

2011.1.5 21:3:43

Jest już odpowiedź Sądu Najwyższego. Sąd odmówił podjęcia uchwały. Tak ja chce to udowodnić. Chociaz już sama nie wiem w którym kerunku mam isc czy ekspektatywy, czy ogólnie że wykupione mieszkanie ma wejśc do majatku wspólnego. Ciężka sprawa. Pozdr

2011.1.5 21:34:8

Postanowienie z dnia 16 września 2010 r. Sąd Najwyższy III CZP 48/10

Równowartość bonifikaty z tytułu preferencyjnego nabycia własności lokalu przewidzianej w art. 58 ust 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm.) nie jest samodzielnym prawem majątkowym mogącym stanowić przedmiot majątku wspólnego podlegającego podziałowi lub "rozliczeniu" w przypadku nabycia lokalu przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami.

2011.1.11 9:55:48

Tak wiem, i będę udowadniac, iż ten lokal wykupiony wszedł do wspólości majatkowej. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak

2011.1.11 11:24:6

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika