e-prawnik.pl Porady prawne

Niska temperatura w pracy

Odpowiedzi w temacie (7)

214420

6.1.2016

Witam, mam pytanie odnośnie niskiej temperatury na miejscu pracy. We wtorek było tam ok. 15 stopni. Czy w związku z tym mogę bez żadnych konsekwencji opuścić swoje stanowisko?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Oliwia123

2016-01-06 23:29:14

Sadzę, że powinna Pani to w jakiś sposób udokumentować np. zrobić zdjęcie termometru w pracy i z tym pójść do swojego pracodawcy.

214420

2016-01-06 23:34:11

Udokumentowanie tego zdjęciem jest oczywiste. Znalazłam taki oto przepis: § 30. W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K). Wynika z niego, że nie powinnam pracować w takiej temperaturze jaka u mnie w firmie panuje, ale gdzie to powinnam zgłosić?

Oliwia123

2016-01-06 23:41:55

W podanym przepisie są dwie sytuacje, a która konkretnie dotyczy Pani?

214420

2016-01-06 23:44:30

Pracuję w biurze na umowę zlecenie, więc obowiązuje ten drugi przypadek. No tak, ale nadal nie wiem gdzie to zgłosić? A pracodawca sądzi, że przesadzam i grozi zwolnieniem...

Oliwia123

2016-01-06 23:48:17

Skoro chodzi o BHP to chyba do Inspektoratu Pracy. Moim zdaniem pracodawca nie ma podstaw do zwolnienia, ale życzę Pani żeby to się nie skończyło w sądzie bo będzie trwało latami. :)

Chlodnia

2018-02-26 13:15:50

Witam Pracuje na ekspedycji gdzie sie przebierają grzyby. Dzisiaj w miejscu pracy mam 2.5 stopnia i do tego pracuje ponad 8godz. Moje pytanie brzmi czy nie należy mi się posiłek regeneracyjny cieply bo caly jestem zmarzniety. Gościa od BHP to nie widziałem już ponad rok wiec mogę takie coś zgłosić bezposrednio do POP?

bblook

2018-04-04 15:20:15

Witam. U mnie w pracy (praca biurowa) mam temperaturę 14st C. Wczoraj piec grzał, kaloryfery były ciepłe i 18st C. A dzisiaj wyłączony piec i 9 godzin marznę. Czy to jest ciężkie naruszenie bezpieczeństwa i higieny pracy? Jeśli tak to czy mogę wypowiedzieć umowę z winy pracodawcy? Dodam, iż pracodawca nie zapewnił ani ciepłych napojów ani nic innego i wie o sytuacji. Proszę o pilną odpowiedź.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM