Obowiązek opieki nad babcią

Odpowiedzi w temacie (6)

blatka2

17.2.2013

Moja babcia ma 92 lata, w 2005 roku udzieliła mojej mamie pełnomocnictwa, od tej pory mama zajmowała się babcią i pobierała jej emeryturę. Od ok roku z babcią jest gorzej, wymaga większej opieki ponieważ nie rusza sie z łóżka. Moja mama ma 74 lata, nie potrafi zrozumieć, że babcia czasem nie wie co robi, że nie robi jej na złość. Mama babcię wyzywa a zdarzyło się nawet że ją uderzyła. Od listopada babcią zajmuję sie ja ale moja mama pobiera jej emeryturę. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem jak z tej sytuacji wybrnąć. Czy udzielenie pełnomocnictwa zobowiązuje jednocześnie do opieki nad babcią? Czy można cofnąć takie pełnomocnictwo i ustanowić nowe? Tylko babcia niestety ma problemy z pamięcią i nie wiem czy w tej chwili będzie to mozliwe. Mojej mamie zależy wyłącznie na emeryturze babci, wiem że się bez walki nie podda.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2013-02-18 19:39:47

Tą sprawę musi rozstrzygnąć sąd rodzinny i odwołać pełnomocnictwo oraz ustanowić opiekuna dla babci.

blatka2

2013-02-18 21:12:28

Czy nie ma innej możliwości oprócz sprawy w sądzie? Wiem że babcia mogłaby odwołać to pełnomocnictwo ale ze względu na to, że są dni kiedy ma problemy z pamięcia to trudno wymagać żeby podpisywała jakies dokumenty. Niestety nie jestem z Warszawy, może w Krakowie też jest miejsce gdzie można się spotkać z prawnikiem i poradzić się w tej sprawie? Czy są jakieś przepisy, które mówią kto ma w tej sytuacji prawo odebrać emeryturę babci? Czy tylko mama mając pełnomocnictwo, czy może to zrobić babcia albo ja jako jej wnuczka? Babcia nie jest ubezwłasnowolniona.

blatka2

2013-02-18 21:19:31

Niestety nie mam żadnych dowodów na to, że mama źle zajmowała się babcią. Obawiam się, że na słowo nikt mi nie uwierzy. Teraz mama się babcia wcale nie interesuje, wyprowadzia się na piętro domu, przychodzi do nas tylko w dzień jak listonosz nosi emeryturę.

mrozowskim

2013-02-18 22:28:51

Są tylko te dwie możliwość. Albo babcia odwoła pełnomocnictwo, kiedy będzie miała dobry dzień, albo decyzję w zastępstwie babci może wydać sąd rodzinny.

blatka2

2013-02-18 22:45:52

Czy to się wiąże z ubezwłasnowolnieniem babci?

mrozowskim

2013-02-18 22:50:27

Tego nie wiem. Warto porozmawiać z prawnikiem na ten temat. Można też udać się sekretariatu sądu rodzinnego i porozmawiać tam z sekretarkami. One dość dobrze się orientują w tych sprawach.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.9.2017

  Maluchy na uczelni

  Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi (...)

 • 30.8.2017

  Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

  Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej.

 • 20.9.2017

  Dzieci uprawnione z programu „Za życiem” bez kolejek do lekarza

  Uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością od 1 stycznia 2017 r. posiadają dzieci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie (...)

 • 8.9.2017

  Wniosek o zasiłek opiekuńczy na nowym formularzu...

  Od 5 września 2017 r. ZUS udostępnilił nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy, które zastąpiły dotychczasowy formularz Z-15.

 • 5.7.2018

  Dzienni opiekunowie - samorządy łatwiej ich zatrudnią

  Otwarty i konkurencyjny nabór zamiast zbiurokratyzowanych i czasochłonnych konkursów na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – taki sposób (...)